reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2018-08-29 12:54 | aktualizacja: 2018-08-29 13:50
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2018

kanały telewizja TV Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej pakietów (kanałów), których nie odbierze klasyczny odbiornik satelitarny (HD/UHD), bo nadawcy stosują specyficzny sposób transmisji. Mowa tu o Multistream (MIS) i PLS (Physical Layer Scrambling). Już kilka razy poruszaliśmy w magazynie SAT Kurier tę tematykę, ale czas zebrać wiedzę w przystępną i zwartą formę. Co to jest, jak to odebrać, czym i co można zyskać?

Odbiór kanałów w PLS/MIS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

9. Jak uruchomić MIS/PLS w tunerach Vu+ i innych?

Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi

Vu+ Zero 4K wspiera PLS i MIS na oprogramowaniu VTi. Aby uruchomić obsługę, należy w funkcji ręcznego skanowania (po wprowadzeniu danych częstotliwości, polaryzacji, SR, FEC i modulacji) zejść do pola Transport Stream Type i przestawić je z Ordinary (Zwykły) na Multistream.
Odbiornik potrzebuje wprowadzenia wszystkich informacji, zarówno PLS (typ i kod), jeśli jest w użyciu, jak i identyfikatora strumienia MIS. Nie znajduje MIS samodzielnie, ale za to jest pełna kontrola nad parametrami.

MIS należy wprowadzić w polu Input Stream ID (000 – brak MIS). Jeśli PLS jest w użyciu, PLS Mode należy przestawić z Auto na Root lub Gold i w polu PLS Code podać wartość przypisaną do Root lub Gold.

Gdy wypełnimy pola – OK uruchamia skanowanie. Nie ma podglądu na żadne paski siły i jakości sygnału – dlatego przed podjęciem próby warto sprawdzić, czy mamy sygnał z danej pozycji satelitarnej, próbując odebrać zwykły kanał. Po powodzeniu – można przejść do interesującego nas serwisu Multistream.

Jeśli po uruchomieniu wyszukiwania Multistream zobaczymy nazwy – sukces. Stacje zostaną zapisane na liście i można je oglądać.

Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem OpenATV (podobnie inne odbiorniki E2)

W przypadku OpenATV zasada wyszukiwania wygląda bardzo podobnie jak w VTi. Po wejściu w funkcję skanowania ręcznego należy wskazać, że chcemy przeszukać „Zdefiniowany transponder przez użytkownika”. Następnie uzupełniamy pola tak jak dla każdego innego przypadku: określamy satelitę, wprowadzamy, częstotliwość, SR, wybieramy polaryzację, FEC oraz modulację.

Nie mamy opcji Transport Stream Type jak w VTi – bezpośrednio wpisujemy w pole Input Stream ID wartość MIS (000 – brak MIS), wybieramy PLS Mode (tryb – Root lub Gold) oraz wpisujemy kod PLS (PLS Code). Jeśli brak PLS, to należy zostawić domyślne ustawienia, tj. tryb PLS jako „Root” i kod PLS – „1”.

Podobnie jak dla VTi, jako że brak pasków sygnału w oknie ręcznego skanowania – warto wcześniej potwierdzić, że mamy odbiór z wybranej pozycji satelitarnej.

Skanowanie uruchamiany przyciskiem zielonym. Jeśli zobaczymy nazwy stacji – skanowanie zakończyło się sukcesem.

Octagon SX88+ (podobnie Golden Interstar Alpha X, U2C Denys H.265)

Najwygodniej test tu dopisywać transpondery ręcznie. Jeśli dodajemy dowolny, który korzysta z Multistream lub PLS, wprowadzamy standardowo częstotliwość, polaryzację i wartość Symbol Rate, ale dodatkowo ustawiamy na „WŁ” pole MTS.

Nowy transponder zatwierdzamy i zostanie dopisany na końcu listy. Po jego wskazaniu (jeśli używa PLS) nie będzie informacji o sile i jakości sygnału, ale nie należy się tym przejmować i mimo wszystko uruchomić skanowanie. Zaznaczenie opcji MTS sprawi, że urządzenie samodzielnie dobierze kod PLS i zapisze stacje. Jeśli na transponderze jest wiele strumieni MIS – odbiornik wykryje je i dopisze kanały kolejno z każdego ze strumieni MIS.

Późniejsze oglądanie i przełączanie kanałów będzie szybkie i bezproblemowe, gdyż urządzenie zapamiętuje z jakimi wartościami znalazło kanały.
Nie wprowadzamy kodów ani na PLS, ani strumieni MIS, bo jak już wspomniano – ten model ma listę używanych do tej pory kodów zaszytą w oprogramowaniu. Ułatwia to instalację, ale niesie ryzyko, że przy znacznych zmianach i braku dostępu do aktualizacji oprogramowania będzie problematyczne, aby odzyskać odbiór.
 

10. Czy Multistream ma sens?

Z punktu widzenia nadawcy – jak najbardziej. Znacząco ułatwia to dystrybucję sygnału np. do sieci nadajników naziemnych.

Z punktu widzenia odbiorcy z jednej strony jest to świetne sytuacja, gdyż np. w przypadku kanałów francuskich normalnie bezpłatnej emisji satelitarnej nie ma, są tylko płatne oferty typu Fransat. Ale z drugiej strony odbiór jest pewnym utrudnieniem, a do tego niestety – nie ma pewności na jak długo uda się korzystać z tej formy odbioru.

Mimo wszystko trzeba zauważyć, że gdyby nie ten sposób dosyłu sygnału do nadajników, to pewnie emisji FTA kanałów czy to francuskich, czy włoskich w takiej postaci nigdy by nie było. Ryzyko pozostaje po stronie widza – czy wejść w tę metodę i pokonać kolejną barierę wtajemniczenia w świecie DX, czy też jednak jeśli ma się ochotę podejrzeć te stacje – zaopatrzyć się w kartę prepaid jakiegoś tamtejszego płatnego operatora. Jest to jednak pewniejsze i bezpieczniejsze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...