reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2018-08-29 12:54 | aktualizacja: 2018-08-29 13:50
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2018

kanały telewizja TV Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej pakietów (kanałów), których nie odbierze klasyczny odbiornik satelitarny (HD/UHD), bo nadawcy stosują specyficzny sposób transmisji. Mowa tu o Multistream (MIS) i PLS (Physical Layer Scrambling). Już kilka razy poruszaliśmy w magazynie SAT Kurier tę tematykę, ale czas zebrać wiedzę w przystępną i zwartą formę. Co to jest, jak to odebrać, czym i co można zyskać?

Odbiór kanałów w PLS/MIS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

5. Czy w Multistream są nadawane jakiekolwiek polskie kanały?

Niestety nie. W Polsce operator EmiTel radzi sobie w ramach własnej rozbudowanej sieci naziemnej.

Jedynym nadawcą, który dosyła kanały naziemnej TV cyfrowej do nadajników jest Cyfrowy Polsat. Korzysta on na potrzeby dosyłu multipleksu MUX 4 (TV Mobilnej) z satelity Eutelsat 33E (33°E), ale nie ma tam zastosowanego żadnego PLS czy MIS. Jest to zwykła emisja w DVB-S2 (modulacja QPSK) z bardzo silnym sygnałem. Do tego cała oferta jest szczelnie zaszyfrowana w systemie dostępu warunkowego Irdeto (bo i tak samo kanały są szyfrowane w przekazie naziemnym), zatem żadnej stacji nie uda się podejrzeć.
 

6. Czy zwykły odbiornik HD lub UHD pozwala na odbiór kanałów MIS?

Przeważnie nie. Jedynie, jak wspomniano wcześniej, czasami niektóre urządzenia są w stanie uzyskać szczątkowy odbiór transmisji, gdy użyty jest sam MIS, bez PLS.

Jeśli chcemy zapewnić odbiór, należy zwracać uwagę i nabywać sprzęt przygotowany do Multistream lub PLS. Przeważnie stosowna informacja o tym, że dany produkt posiada takie możliwości jest zawarta w opisach urządzeń oferowanych przez najlepsze profesjonalne sklepy branżowe.

7. Jakie odbiorniki pozwalają na odbiór MIS i PLS?
 • AB CryptoBox 752HD Combo (przypuszczalnie sam MIS bez PLS, brak szczegółów)
 • AX 4KBOX HD51/[email protected] HD51 (tylko z głowicą S2X)
 • Dreambox DM900/920 UHD (tylko z odpowiednią głowicą)
 • GigaBlue (tylko modele z głowicą S2X lub z SP2246T)
 • Golden Interstar Alpha X
 • karty DVB do PC (PLS na TBS na USB: 5525 i 5527 oraz wewnętrzne na PCI Express: 6925, 6983, 6903, 6908) – ale działanie zależne od oprogramowania, którego się używa (np. SmartDVB wspiera PLS, MIS, T2-MI, DVB Viewer nie wspiera niczego)
 • Octagon SF4008 (tylko z głowicą S2X)
 • Octagon SX88/SX88+ (do kanałów francuskich z 5°W wymagany SX88+ z uwagi na emisję w E-AC3)
 • U2C Denys H.265 (brak E-AC3!)
 • Vu+ Zero 4K
 • Zgemma H5 Plus i H7S

W Golden Interstar Alpha X, Octagon SX88/SX88+ oraz U2C Denys H.265 nie ma potrzeby wprowadzania kodów PLS, są na stałe zapisane w oprogramowaniu. Może to jednak komplikować odbiór po zmianach kodów w transmisjach w przyszłości, zwłaszcza jeśli zakończy się wsparcie programowe dla tych modeli. MIS na tych urządzeniach jest odnajdowane automatycznie, więc chodzi tylko o tryb i kod PLS. Zaletą tych modeli jest odczyt w locie także T2-MI.
 

Pozostałe wymienione odbiorniki mają możliwość wprowadzania PLS i MIS ręcznie na etapie wyszukiwania. Do odbioru T2-MI mogą być wymagane dodatkowe operacje.

W odbiornikach linuksowych E2 do obsługi PLS i Multistream może być konieczne korzystanie z konkretnej wersji oprogramowania – starsze wydania lub niektóre z tzw. image mogą nie mieć dodanych tych funkcji, nawet jeśli sprzęt to wspiera.

Ciekawostką jest, że teoretycznie do obsługi PLS i MIS gotowe są także odbiorniki Vu+ z głowicami BCM45308X (np. Vu+ Uno 4K SE), ale przynajmniej w momencie przygotowywania tekstu w połowie lipca 2018 ani w oprogramowaniu VTi ani w OpenATV nie było gotowe wsparcie programowe. W efekcie choć pod względem hardware Vu+ Uno 4K SE z tunerem DVB-S2X jest do PLS/MIS gotowy, to nie można z tej funkcji (jeszcze?) skorzystać.

8. Czy do odbioru potrzebne są specjalne anteny satelitarne lub konwertery?

Nie, w zasadzie nic ponad standardowy osprzęt satelitarny – to odbiornik gra kluczową rolę.

Do odbioru niektórych emisji może być potrzebna większa antena satelitarna, ale wynika to wyłącznie ze słabszego sygnału na terenie Polski i nie odbiega to od sytuacji z innymi słabymi sygnałami.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...