reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe instalacji antenowych

dodano: 2018-07-27 12:00 | aktualizacja: 2018-07-30 12:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: Corab (artykuł sponsorowany)

Zabezpieczenie przepięciowe instalacji antenowych Corab Niebezpieczeństwo zniszczenia lub uszkodzenia sprzętów RTV na skutek oddziaływania wyładowań atmosferycznych jest duże zarówno na wsi, jak i w mieście. Świadomość konieczności zabezpieczania instalacji satelitarnych i antenowych wzrasta. Nadal jednak nie wszyscy stosują odpowiednie środki ochrony.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zadbaj o bezpieczeństwo instalacji
Należy zacząć od oceny zagrożenia piorunowego i dobrać odpowiednie zabezpieczenia, biorąc pod uwagę szczególnie urządzenia umieszczone na dachu lub ścianach budynku. Często to właśnie antena jest najwyższym elementem wystającym z dachu. Prądy udarowe, wnikając do obiektu i negatywnie oddziałują na urządzenie, a szczególnie nadawczo-odbiorcze są wrażliwe na oddziaływanie impulsowego pola elektromagnetycznego w czasie burzy.

Często poddaje się w wątpliwość zabezpieczania instalacji antenowych przed wyładowaniami, bo jakie jest prawdopodobieństwo, że uderzy piorun. Dobrze mieć jednak świadomość, iż wyładowanie atmosferyczne jest tak duże, że całkowicie zniszczy urządzenia RTV, a nawet w skrajnych przypadkach może wywołać pożar. Szkodliwe może być również piorun, który uderzy w dom sąsiada oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Ochrona odgromowa anten
Obecnie profesjonalne firmy instalatorskie najczęściej dbają o to, aby w obiektach budowlanych metalowy masz anteny połączyć z instalacją piorunochronną budynku. Zdarza się jednak również tak, że inwestorzy decydują się na samodzielny montaż i ten element pomijają. Zasady projektowania instalacji odgromowej zawarte są w normie PN-EN 62305 i należy wziąć je pod uwagę dla dobra swoich klientów czy własnego bezpieczeństwa.

Czy ochrona odgromowa wystarczy?
W przypadku uderzenia pioruna spadek napięcia pomimo połączenia instalacji z szyną wyrównującą może zagrozić urządzeniom domowym. Dodatkową formą ochrony są urządzenia ograniczające przepięcia umieszczone bezpośrednio przed urządzeniami aktywnymi np. multiswitchem czy odbiornikiem. Zastosowanie w instalacjach zabezpieczeń przeciwprzepięciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu w razie wystąpienia wyładowań oddalonych nawet o kilkaset metrów. Urządzenie jest bardzo proste zarówno w działaniu, jak i montażu.

Przykładem jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Corab, które działa w paśmie 5-2400 MHz, co pozwala na instalację tego urządzenia w przypadku anten naziemnych (5-862 MHz) oraz satelitarnych (2400 MHz). Należy podkreślić, że niski poziom tłumienia nie wpływa negatywnie na moc sygnały, a poziom ochrony wynosi przy 1 [kV/µs] <700V. Łatwe podłączenie jest możliwe za pomocą wejścia i wyjścia typu F.

Koszt urządzenia jest tak niski, że właściwie tylko nieznacznie podnosi koszt wykonania całej instalacji, a zwiększa jej bezpieczeństwo. Zaleca się montaż na wejściu pierwszego aktywnego urządzenia aktywnego, np. tunera, telewizora, rutera, multiswitcha.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...