reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-SIS, czyli kontrybucja DTT i dystrybucja DTH w jednym

dodano: 2018-03-08 11:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: DVB/satkurier.pl

DVB-SIS Na 88. posiedzeniu Rady Sterującej DVB zatwierdzono nową specyfikację techniczną dla Single Illumination System (DVB-SIS). System ten pozwala na połączenie kontrybucji DVB-T/T2 i dystrybucji DVB-S/S2/S2X w jednym przekazie satelitarnym. Specyfikacja została opublikowana jako DVB BlueBook A175 i zostanie przekazana do ETSI w celu publikacji jako Europejska Specyfikacja Techniczna.

DVB World 2018


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita, oprócz tego, że jest szeroko wykorzystywany do nadawania DTH, jest bardzo często używany także do dostarczania sygnałów do nadajników naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), czyli do tak zwanej kontrybucji. W obu przypadkach satelita jest zazwyczaj najbardziej opłacalnym mechanizmem zapewniania sygnału ze względu na szeroki zasięg.

Idealnie sygnały stosowane do dystrybucji DTH i kontrybucji DTT byłyby identyczne, tak że jeden transponder satelitarny byłby wystarczający dla obu zastosowań. Ta koncepcja, zwana Single Illumination, wcześniej nie była możliwa, ponieważ nadajniki naziemne wymagają sygnału zgodnego ze specyfikacją DVB-T2 Modulator Interface (T2-MI). Zapewnia ona znaczniki czasu wymagane do synchronizacji kilku nadajników w sieci SFN. Co więcej, nawet jeśli sygnał T2-MI mógłby pochodzić z Transport Stream, odbiorniki satelitarne DTH nie byłyby go w stanie przetworzyć.
 
Schemat dla koncepcji DVB-SIS

Operatorzy sieci i producenci urządzeń sieciowych połączyli siły, aby zidentyfikować techniczne rozwiązanie dla Single Illumination System. Moduł Techniczny, w oparciu o handlowe wymogi zdefiniowane przez Moduł Komercyjny, opracował specyfikację techniczną zatytułowaną „Metadata generation and deterministic DVB-T-megaframe/DVB-T2-MI stream generation from MPEG-2 Transport Stream(s) for a DVB Single Illumination System”.

Zgodnie z handlowymi wymogami, sygnały DVB-SIS mogłyby być odbierane przez wszystkie odbiorniki DVB-S/S2/S2X, jednocześnie zasilając sieci DVB-T/T2.

Demonstracja DVB-SIS zostanie przeprowadzona podczas konferencji DVB World 2018 w Warszawie, której patronem medialnym jest magazyn SAT Kurier.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 800UHD

AB CryptoBox 800UHD - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AB...

349 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 790 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...
reklama