reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Next Film: „Twój Vincent” z nominacją do Oscara

dodano: 2018-01-23 21:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Agora Next Film „Twój Vincent” „Twój Vincent” - malarska animacja, której polskim dystrybutorem jest Next Film (Agora), jest nominowana do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana ma już na koncie m.in. Europejską Nagrodę Filmową oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Oscary 2018 zostaną rozdane podczas uroczystej gali w niedzielę, 4 marca br. Producentami filmu są BreakThru Films i Trademark Films, koproducentami są Odra Film i Centrum Technologii Audiowizualnych, a wsparcia udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Agora Next Film „Twój Vincent”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Jestem bardzo dumna, że nasz film jest pierwszą pełnometrażową polską animacją nominowaną do Oscara. Jestem również dumna, że w tym roku jestem jedną z dwóch reżyserek nominowanych w tej kategorii, w której do tej pory wśród 72 twórców były tylko 4 kobiety. Być może w tym roku zaczniemy zmieniać ten brak równowagi. Jednak przede wszystkim jestem dumna z moich malarzy (z których aż 60 proc. to kobiety), aktorów i aktorek oraz mojej ekipy. Uwierzyli w coś, co wielu uznało za szalone – namalowanie całego filmu farbami olejnymi na płótnie, ręcznie. Jestem tylko małą częścią wielkiego zespołu marzycieli!

- podkreśla Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka „Twojego Vincenta”.

- „Twój Vincent” to nie tylko pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara - to pierwsza polska pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez kobietę, moją żonę Dorotę. Jestem z niej bardzo dumny i wdzięczny jej za to, że włączyła mnie do tej niesamowitej podróży jako współscenarzystę i współreżysera. Jestem wdzięczny Amerykańskiej Akademii Filmowej za docenienie i uhonorowanie naszej pracy zrodzonej z miłości. To naprawdę ogromnie ważne dla filmów małych - takich jak nasz - konkurujących ze studiami dysponującymi setkami miliardów dolarów

- dodaje Hugh Welchman, współautor filmu „Twój Vincent”.


Do tej pory polscy twórcy animacji byli docenieni przez Amerykańską Akademię Filmową dwa razy - w 1983 roku Zbigniew Rybczyński zdobył statuetkę za krótkometrażowe „Tango”, a w 2008 roku polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” (reżyseria Suzie Templeton) zdobył Oscara w tej samej kategorii. Producentem „Piotrusia i wilka” jest Hugh Welchman. Nominacja dla „Twojego Vincenta” to pierwsze takie wyróżnienie dla pełnometrażowej polskiej animacji. 

W Polsce dystrybuowaną przez Next Film produkcję zobaczyło ponad 376 tysięcy widzów (dane za Agorą). Film wciąż jest w kinach.
 
Vincent van Gogh na plakacie promującym kinową emisję filmu „Twój Vincent”, foto: Agora
Vincent van Gogh na plakacie promującym kinową emisję filmu „Twój Vincent”, foto: Agora
v
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama