reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Lombardia - urokliwa kraina we Włoszech

dodano: 2017-08-11 13:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

Lombardia Desenzano Lombardia to północna i najbogatsza część Włoch i Europy, jeśli nie świata. To także najbardziej zaludniony oraz najlepiej rozwinięty region Włoch, ze stolicą Mediolanem – drugim miastem Italii po Rzymie. W Lombardii mieszka ponad 10 mln ludzi, przy czym w samym Mediolanie ponad 1,3 mln.

Lombardia Desenzano


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lombardia rozciąga się od Alp po Nizinę Padańską, dzięki czemu ma do zaoferowania różnorodne krajobrazy. Mimo bliskości Alp, są tam idealne warunki dla winorośli. Tu leży największe i najbardziej znane włoskie jezioro Garda (ciepłe), które jest wakacyjnym celem wielu turystów. Warto też zajrzeć nad jezioro Iseo (zimne) oraz Como i Maggiore. W Lombardii są siedziby wielu znanych firm: Alfa Romeo, Maserati, MV Agusta, Cinzano, Magneti Marelli czy Pirelli. To w Mediolanie mieści się włoska giełda papierów wartościowych (MIB) i dwa najbardziej znane kluby: Inter i AC Milan.

Będąc w Lombardii, na pewno należy zwiedzić jej stolicę Mediolan, ze wspaniałą katedrą czy obrazem „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci. Ale tu nie będziemy skupiać się na stolicy, która została już opisana tysiące razy, a na nieco mniej znanych i ciekawszych miejscach.

Jest więc mniej znane w Polsce miasto Brescia, bardzo znane Bergamo, m.in. z lotniska, gdzie lata dużo tanich linii z Polski, Monza – znana przede wszystkim dzięki Formule 1, czy wiele uroczych miasteczek znad jeziora Garda – Sirmione czy Desenzano. Polakom znany jest przecież ośrodek narciarski w Livigno.

Jak dojechać/dolecieć do Lombardii?

Najlepiej polecieć, bo to jest naprawdę bardzo tania opcja, zwłaszcza gdy dużo wcześniej kupuje się bilety w tanich liniach. Osobiście pierwszy raz leciałem z Londynu do Brescii w 2003 r. Był to o tyle niesamowity lot, że zaraz po przekroczeniu linii ośnieżonych Alp wręcz spada się w dół i od razu ląduje się w gorącym klimacie, zaraz za górami. Ma się wrażenie, że to niemożliwe, iż u podnóża Alp może być tak ciepło. Czasami w lipcu i sierpniu jest tam temperatura powyżej 40°C.

Jeśli ktoś ma zamiar więcej zwiedzić i chce pojeździć własnym autem, może przy okazji przywieźć trochę wina, oliwy i innych smakołyków z Lombardii. Śmiało można pojechać samochodem, bo nie jest tak daleko (12-13 godzin jazdy). Od granicy Polski właściwie non stop autostradą (Czechy lub Słowacja, potem Austria i po minięciu Wenecji po lewej wjeżdża się do Lombardii). Paliwo i autostrady we Włoszech nie są tanie, ale mimo to warto. Można też pojechać przez Niemcy i Szwajcarię, ale to dłuższa droga.

Brescia

Wiadomo, że tereny, na których leży teraz Brescia, były zamieszkałe od tysięcy lat. W VII w. p.n.e. osiedlili się na nich Celtowie (Cenomanowie). Później na przełomie III i II w. p.n.e. znalazły się pod kontrolą Rzymu. Wtedy Rzymianie nadali w I w. p.n.e. nazwę Brixia status civitas, stąd wzięła się obecna nazwa Brescia.

Po upadku Rzymu Brescia przechodziła z rąk do rąk, by w 568 r. stać się na ponad 200 lat jednym z ośrodków państwa Longobardów. Wyparli ich potem Frankowie w 774 r. Brescia najdłużej była pod panowaniem Wenecji, krótko Francuzów, Napoleona, austriackich Habsburgów, a potem trafiła pod panowanie Królestwa Sardynii, by znaleźć się we Włoszech. 13 lipca 1944 r. centrum miasta zostało zbombardowane przez lotnictwo USA, powodując śmierć ponad 300 ludzi.

W Brescii jest wiele zabytków i to mało znanych, w tym m.in. pozostałości Capitolium, świątyni rzymskiej z 73 r. p.n.e. Była poświęcona Triadzie Kapitolińskiej. Zachowały się fragmenty mozaiki na posadzce i freski porównywalne z tymi z Pompei. Obok zachowały się też pozostałości sanktuarium z I w. p.n.e. oraz teatr rzymski z czasów panowania Flawiusza.
 
Capitolium w Brescii

Interesujący jest średniowieczny zamek (Castello di Brescia, Falcone d’Italia), położony na wzgórzu Cidneo. Zbudowano go na przełomie XIII i XVI w. Wtedy był to jeden z największych zamków na Półwyspie Apenińskim. Z zamku są piękne widoki na Brescię i okolice – warto się tam wybrać.

Brescia szczyci się Pawłem VI, a plac Piazza Duomo teraz nosi imię tego papieża, który pochodził z okolicy. Co ciekawe, z pobliskiego Bergamo pochodził papież Jan XXIII. Na Piazza Paolo VI zobaczyć można dwie katedry obok siebie – nową (XVII w.) oraz starą (XI w.). Ta stara jest interesująca, bo to kościół romański – surowy i niezwykły.

Brescia, nazywana Leonessa d’Italia („Lwica Italii”), jest domem włoskiego kawioru, znana jest też z produkcji oryginalnego wina musującego Franciacorta. Brescia i jej terytorium jest „Europejskim Regionem Gastronomicznym” w 2017 r.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...