reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Dostęp do TVP tylko dla chętnych? Byłoby to najlepsze rozwiązanie

dodano: 2017-05-31 20:45 | aktualizacja: 2017-06-01 12:48
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

MUX 8 Wiceprezes TVP Maciej Stanecki zdradził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku kanały TVP trafią do ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Menadżer z ulicy Woronicza w Warszawie tłumaczy się bardzo niską jakością sygnału MUX 8.

Telewizja Polska TVP siedziba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sierpniu 2016 roku serwisy informacyjne TVP z pompą informowały o tym, że TVP Sport w jakości HD trafi na multipleks. Była mowa o lutym 2017 roku. Emisji niekodowanej nie ma do dziś. Może więc zamiast zmuszać abonentów platform cyfrowych i sieci kablowych do płacenia abonamentu rtv lepiej zakodować kanały TVP w DVB-T i skuteczne egzekwować opłaty abonamentowe?

Od kilku dni dużą popularnością w internecie cieszą się akcje wzywające do usunięcia z oferty płatnych operatorów kanałów nadawcy publicznego. Zwykli internauci, ale także aktorzy, np. Krystyna Janda, zapewniają operatorów, że nie rozwiążą z tego powodu umowy. Spekuluje się, że platformy typu Cyfrowy Polsat i nc+ oraz sieci kablowe będą walczyć z nowymi przepisami abonamentowymi w Komisji Europejskiej. Unijny regulator może zablokować przekazywanie ich danych adresowych do Poczty Polskiej, która miałaby sprawdzać, czy płacą abonament radiowo-telewizyjny. Oczywiście Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nakazuje płatnym graczom emisję kanałów znanych z naziemnej telewizji. Być może lepszym rozwiązaniem byłby zatem kompromis.

Na czym mógłby polegać kompromis? Na oferowaniu kanałów TVP jako opcji dodatkowo płatnej na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Klienci, którzy nie chcieliby oglądać telewizji Jacka Kurskiego, nie mieliby do niej dostępu. Osoby zainteresowane takim odbiorem płaciłyby równowartość abonamentu rtv. Byłoby to uczciwe, bo przyjęte przez rząd rozwiązania dotyczą tylko klientów płatnych pakietów. Nie dotyczą odbiorców naziemnej telewizji, którzy z całą pewnością częściej oglądają kanały telewizji publicznej, bo mają dostęp do mniejszej liczby stacji. Pytanie, czy taki kompromis zadowoliłby rządzących publicznym nadawcą. TVP zbyt często chce zjeść ciastko i je mieć. Zarabiać na abonamencie i nadawać reklamy. Chwalić się wypełnianiem misji publicznej i reprezentować punkt widzenia rządzącej w danym momencie partii.

Tak samo jest z kwestią dostępu do TVP Sport. Za ten kanał operatorzy płatnej telewizji prawdopodobnie muszą płacić publicznemu nadawcy. Być może właśnie na początku 2018 roku kończą się umowy dotyczące jego dystrybucji. Czy przypadkiem władze TVP mówiąc, że nie wierzą w MUX 8 w rzeczywistości chcą dalej zarabiać na TVP Sport? Nie od dziś wiadomo, że sytuacja finansowa TVP jest daleka od ideału. Dołączenie do ósmego multipleksu kanału sportowego z pewnością zwiększyłoby zainteresowanie jego ofertą i pomogłoby nadawcom typu Nowa TV, WP, Metro, Zoom TV. Ociepliłoby też wizerunek telewizji publicznej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...