reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mjanma z buddyjskimi pagodami

dodano: 2017-05-17 16:36 | aktualizacja: 2017-05-17 20:56
autor: Janusz Blamowski/Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Birma Mjanma W ramach grudniowych wypraw do Azji Południowo-Wschodniej „Podróże z anteną” wybrały się ostatnio do Birmy. Mjanma, bo tak brzmi teraz oficjalna polska nazwa Birmy, jest położona na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim i zajmuje powierzchnię 676 600 km2, a zamieszkuje ją ponad 51 milionów ludzi, choć bardzo zróżnicowanych etnicznie, bo według oficjalnych danych to aż 135 narodów mówiących ponad 250 językami!

Birma Mjanma


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trudno odwiedzić wszystkie pagody – tych najważniejszych jest kilkanaście. Na niektórych widoczne są skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten obszar w sierpniu 2016 roku i uszkodziło kilkadziesiąt obiektów, które teraz są pieczołowicie, choć skromnymi siłami odbudowywane.
 
Bagan

W Baganie spędziliśmy 3 dni, poruszając się po całym obszarze na bardzo wygodnym elektrycznym skuterku i zachwycając się perełkami architektury, które powstawały w okresie, gdy dopiero kształtowała się polska państwowość.
 
Bagan - w oczekiwaniu na zachód słońca - świątynia Shwesandaw

Ostatnim etapem naszej podróży jest miasto Mandalaj, drugie co do wielkości miasto Birmy, liczące 1,2 mln mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na podróż z Baganu do Mandalaju promem płynącym rzeką Irawadi – podróż trwała 12 godzin, z pokładu promu obserwowaliśmy piękny wschód słońca nad rzeką, która w porze suchej osiąga bardzo niski poziom. Czasami jeden z członków załogi sondował dno, aby uniknąć mielizn. Na brzegach obserwowaliśmy codzienne życie ludzi tu mieszkających, połów ryb i ich skromne, zbudowane na palach domy. Na zalesionych wzgórzach złociły się w słońcu wieże licznych pagód.
 
Rzeka Irawadi

W Mandalaju spędziliśmy tylko jeden dzień, czasu wystarczyło tylko na odwiedzenie położonej na wzgórzu świątyni, której nazwa oznacza Pagodę Spełniającą Życzenia. Stamtąd urzekł nas widok położonego u stóp wzgórza miasta, pięknie oświetlone wnętrze świątyni pełne kolorowych refleksów światła odbitego w licznych lustrach.
 
Mandalaj

Pora wracać, następnego dnia samolot zabierze nas do Bangkoku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...