reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mjanma z buddyjskimi pagodami

dodano: 2017-05-17 16:36 | aktualizacja: 2017-05-17 20:56
autor: Janusz Blamowski/Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Birma Mjanma W ramach grudniowych wypraw do Azji Południowo-Wschodniej „Podróże z anteną” wybrały się ostatnio do Birmy. Mjanma, bo tak brzmi teraz oficjalna polska nazwa Birmy, jest położona na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim i zajmuje powierzchnię 676 600 km2, a zamieszkuje ją ponad 51 milionów ludzi, choć bardzo zróżnicowanych etnicznie, bo według oficjalnych danych to aż 135 narodów mówiących ponad 250 językami!

Birma Mjanma


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Słońce już zaszło. Zapalają się lampy oświetlające całą kopułę, która teraz odbija się w wypolerowanych tysiącami stóp płytach marmurowej posadzki. Widok jest bajkowy. Pora wracać do hotelu, jutro czeka nas podróż do kolejnego magicznego miejsca – Baganu. Pojedziemy tam autobusem, który odległość przeszło 600 km pokona w ciągu nocy.
 
Bagan

Bagan to starożytne miasto i księstwo, na którego obszarze obejmującym ok. 100 km2 ulokowanych jest ponad 4000 buddyjskich pagód, świątyń i klasztorów. W latach 1044-1287 miasto było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego (Królestwa Paganu), obecnie to strefa archeologiczna dostępna dla zwiedzających po uiszczeniu jednolitej opłaty 20 dolarów. Ten malowniczy płaskowyż otoczony wzgórzami i rzeką Irawadi można podziwiać z tarasów kilku większych świątyń podczas spektakularnych wschodów i zachodów słońca.
 
Bagan

Turyści z bardziej zasobnym portfelem skorzystają z oferty lotu balonem na ogrzane powietrze, który odbywa się tuż po wschodzie słońca nad wyłaniającymi się z porannej mgły kopułami świątyń. Dla nas obserwujących wschód słońca z tarasu pagody Szwensandaw wyłaniające się z mgły balony, majestatycznie płynące w prawie nieruchomym powietrzu, potęgowały wrażenie przeżywania czegoś niezwykłego.
 
Rzeka Irawadi

Rozległy obszar królestwa Bagan zwiedzać można poruszając się między pagodami na elektrycznych dwuosobowych skuterach, które wynająć można w każdym hotelu.
 
Stoisko z lokalnymi pamiątkami w Bagan


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...