reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mjanma z buddyjskimi pagodami

dodano: 2017-05-17 16:36 | aktualizacja: 2017-05-17 20:56
autor: Janusz Blamowski/Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Birma Mjanma W ramach grudniowych wypraw do Azji Południowo-Wschodniej „Podróże z anteną” wybrały się ostatnio do Birmy. Mjanma, bo tak brzmi teraz oficjalna polska nazwa Birmy, jest położona na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim i zajmuje powierzchnię 676 600 km2, a zamieszkuje ją ponad 51 milionów ludzi, choć bardzo zróżnicowanych etnicznie, bo według oficjalnych danych to aż 135 narodów mówiących ponad 250 językami!

Birma Mjanma


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wypoczęci i opaleni wróciliśmy autobusem do Rangunu. Miasto liczy ponad 7 i pół miliona mieszkańców. Oprócz nowoczesnego centrum zabudowa jest tu przeważnie kilkupiętrowa, dużo zieleni, parki i szerokie ulice. Bardzo duży ruch samochodowy i motocyklowy – na drogach królują japońskie i chińskie marki samochodów. Ciekawostką jest położenie kierownic – w większości samochodów są z prawej strony – pozostałość po ruchu lewostronnym, który niedawno zmieniono na prawostronny. Nie ułatwia to życia kierującym.
 
Rangun

Miasto szybko się rozwija, spacerując mijamy place budowy, nowe budynki zastępują starą, slumsową zabudowę miejską.
 
Rangun

To także wielki port rzeczny na największej rzece Birmy – Irawadi. Zwraca uwagę czystość rzadko spotykana w azjatyckich krajach.

Mimo doskonałej infrastruktury, Rangun stracił rangę stołecznego miasta, teraz to Naypyidaw – od 2005 roku stolica Birmy, która została przeniesiona z Rangunu. Na skrzyżowaniu głównych ulic Rangunu wzrok przyciąga złota kopuła buddyjskiej świątyni Sula. Ale nie ta świątynia stanowi główną atrakcję miasta, przyciągającą liczne rzesze turystów i pielgrzymów z całego świata. To Szwedagon Paya, monumentalna, położona na wzgórzu buddyjska świątynia – do której można wejść długimi, pełnymi schodów korytarzami, zostawiwszy uprzednio swoje obuwie przed wejściem i upewniwszy się, że nasz ubiór spełnia surowe wymagania stawiane odwiedzającym to święte miejsce.
 
Shwedagon Pagoda

Po pokonaniu licznych schodów, znajdujemy się w krainie z baśni tysiąca i jednej nocy – tak różnej od miasta, które niedawno opuściliśmy. Dookoła kapiące od złota budowle, liczne posągi Buddy, dominujący w powietrzu zapach kadzideł, mnisi i pielgrzymi składający ofiary przy ołtarzykach, obmywający wodą posążki Buddy.
 
Shwedagon Pagoda

Panuje tu atmosfera spokoju i relaksu, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Potężna, złota kopuła zwieńczona setkami szlachetnych kamieni zmienia swoją barwę wraz z podążającym ku zachodowi słońcem. Niebawem zapłoną tysiące lampek oliwnych, tworząc świetlny krąg, otaczający liczne posągi Buddy.
 
Shwedagon Pagoda


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Azja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...