reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konwertery - 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-04-18 12:36 | aktualizacja: 2019-09-16 19:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

konwertery LNB Tym razem doradzamy przy wyborze konwertera. Na antenach w Polsce „wisi” miliony konwerterów różnej maści i kolorów. Coraz częściej są z nimi różne problemy, wynikające zarówno ze złego zabezpieczenia na warunki atmosferyczne, jak i braku przeglądu stanu instalacji antenowej. Są też coraz większe problemy z interferencjami i zakłóceniami z innych źródeł, m.in. z nadajników LTE, z czym starsze typy konwerterów sobie nie radzą. Nie ma lepszych lub gorszych konwerterów – są dobrze przygotowane do odbioru i takie oby taniej zrobione z kolorowego plastiku prosto z Chin. Wybraliśmy 10 dotyczących konwerterów pytań, z jakimi dzwonią do nas użytkownicy sprzętu.

Konwertery LNB


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. Jaki konwerter jest najlepszy?

Nie ma najlepszych konwerterów tak samo, jak nie ma parametru „lepszość”. Konwerter konwerterowi nierówny i nie ma co wybierać według koloru, kraju produkcji czy nieszczęsnego współczynnika szumów, który powszechnie i od lat był fałszowany na potrzeby lepszej sprzedaży. Jedynie marki japońskie (Sharp, Alps) w zasadzie zrezygnowały z podawania tzw. low noise w dB, bo na opakowaniach Chińczycy pisali już 0,1 dB podczas, gdy ci, co wiedzą, o co chodzi, pukali się w głowę, że równie dobrze można było napisać 0,01 dB.

Ta „niby-lepszość” wynika teraz z zupełnie innych spraw niż kiedyś. Zakłócenia od LTE częściowo wyeliminowały słabsze marki konwerterów, które nadal sprzedawały stare LNB. Napisy UHD/4K Ready czy HD Ready na opakowaniach konwerterów można też sobie podarować, bo to bzdura na kółkach. Wkrótce Chińczycy mogą wpaść na pomysł pisania na pudełku LNB, że odbiera... DVB-S2X, czyli nowy standard emisji, ale to też będzie tylko chwyt marketingowy. Odbiór jest odbiór i kropka!

Naprawdę dobry konwerter wyróżnia się solidną obudową odporną na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie UV, bo inaczej obudowa potrafi się rozsypać już po roku. Istotna jest powtarzalność swoich parametrów w całości pasma odbiorczego od dołu do góry, bez dziur w częstotliwościach lub problemów na początku pasma odbioru. Liczy się więc tak naprawdę kontrola jakości przed wypuszczeniem na rynek i to 100% – taka metryka od producenta lub dostawcy. Dbają o to takie firmy, jak Global Invacom czy Televes. Konwerter „no name”, do tego z pokolorowaną obudową już może być podejrzany, bo to Chińczycy lubią je lekko podbarwić. Potem kolor wyblaknie, a obudowa się rozleci na słońcu po roku, dostanie się woda i będzie po konwerterze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...