reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Vu+ Ultimo 4K - test odbiornika

dodano: 2017-03-27 14:03
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Vu+ Ultimo 4K Tak, jak zapowiadaliśmy w wydaniu magazynu SAT Kurier 12/2016, na początek roku na rynek trafił odbiornik Vu+ Ultimo 4K, będący aktualnie najpotężniejszym i najlepiej wyposażonym tunerem gotowym do odbioru Ultra HD. Wystarcza, że napiszemy, iż można mieć w nim nawet… 18 głowic, to już zapewne wywoła zaskoczenie, a to tylko mały urywek jego możliwości.

Vu+ Ultimo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

CO TO JEST FBC?

W wydaniu 12/2015 opublikowaliśmy rozbudowany test odbiornika Vu+ Solo 4K i tam mocno pochyliliśmy się nad kwestią głowic FBC. Nie każdy ma jednak możliwość cofnięcia się do tego wydania, a to dość istotna kwestia przy analizie odbiorników Vu+, gdyż jak na razie tylko one oferują coś takiego ze sprzętów dostępnych na wolnym rynku. Przywołamy więc nieco zasadę działania. W Vu+ obecnie oferowane są tunery FBC satelitarne (DVB-S/S2) i kablowe (DVB-C). Pierwsze mają dwa wejścia, drugie – jedno. Wejścia dostarczają sygnał do podzespołów głowicy i kluczowy jest tu demodulator, który jest skonstruowany w taki sposób, że oferuje możliwość niezależnego odbioru ośmiu (8) multipleksów (paczki MCPC lub pojedynczych kanałów nadawanych SCPC z niższym SR).

FBC to akronim od Full Band Capture, co w tłumaczeniu na polski można przełożyć jako przechwytywanie całego pasma i to właśnie robi głowica FBC, w przeciwieństwie do zwykłej, gdzie odbierane są po prostu konkretne parametry.

Przy tunerze kablowym FBC jest prościej, bo w przypadku telewizji kablowej nie trzeba wybierać polaryzacji napięciem oraz pasma górnego/dolnego poprzez podawanie sygnału 22 kHz. Dlatego wystarcza mu tylko jedno wejście sygnału (zakres częstotliwości 48~862 MHz) i posiadacz takiego tunera jest w stanie odebrać do 8 paczek z różnych parametrów jednocześnie. Jako że Vu+ Ultimo 4K ma dwa gniazda FBC, to w najlepszym przypadku można zatem odebrać do 16 paczek kablowych i jeszcze zainstalować głowicę dual powiększającą tę ilość o kolejne dwie paczki.

Przy telewizji satelitarnej jest nieco inaczej, bo to konwerter zainstalowany na antenie odbiera sygnał i jak sama nazwa wskazuje – konwertuje go na inny zakres częstotliwości. Sęk w tym, że cały zakres pasma (10,7 GHz do 12,75 GHz, to daje 2050 MHz szerokości) jest szerszy niż zakres, na który ma być dokonana konwersja (950 MHz do 2150 MHz, czyli tylko 1200 MHz). W efekcie konwerter satelitarny korzysta z możliwości przełączania pasma pomiędzy dolnym i górnym (10,7 do 11,7 GHz i 11,7 do 12,75 GHz) poprzez sygnał 22 kHz. Dodatkowo zachodzi potrzeba wyboru polaryzacji (napięcie 13 V lub 18 V). To sprawia, że mamy cztery ćwiartki pasma satelitarnego: pasmo dolne polaryzacja pozioma (HL), pasmo dolne polaryzacja pionowa (VL), pasmo górne polaryzacja pozioma (HH) i pasmo górne polaryzacja pionowa (VH) i do głowicy przez jedno wejście może trafić tylko jedna z zakresu 950 do 2150 MHz.

Dlatego dla satelity FBC przy pracy z klasycznym konwerterem oznacza przechwycenie całej jednej ćwiartki. Dopiero Unicable znosi to ograniczenie, bo wtedy wybór częstotliwości wygląda inaczej i zachodzi po stronie konwertera.

W każdym razie analizując sytuację klasycznego połączenia – satelitarna głowica FBC przy podłączeniu dwóch przewodów otrzymuje dostęp do dwóch „ćwiartek” pasma. Za sprawą działania FBC – 8 tunerów jest gotowych do wybrania i odebrania dowolnego sygnału, ale póki nie przekroczymy dwóch ćwiartek.

Od strony działania wygląda to tak, że w konfiguracji tunerów przy zainstalowanych głowicach FBC zobaczymy oznaczenia A, B, C, D, E, F, G, H. Tunery A i B są główne. Jeśli zaczniemy coś nagrywać i zmienimy kanał – to tuner A będzie zajęty zapisem, a uruchomi się albo B, jeśli kanał będzie w innym paśmie lub polaryzacji, albo C, jeśli będzie w tym samym, a B wtedy zostanie pominięty. B włączy się dopiero jeśli trafimy na kanał z innego pasma lub polaryzacji, jeśli do tego nie dojdzie, to wraz z włączaniem nagrywania startować będą D, E, F… aż do H.

Niestety to, jakie kanały można nagrywać wymaga wyczucia i doświadczenia. Oczywiście w zależności od oprogramowania odbiornik pomaga i np. wyszarza na liście wszystko to, czego już wybrać się nie da, ale to zobaczymy dopiero w momencie, gdy limit osiągniemy. Pomóc mogą tabele MPEG, które publikujemy w magazynie, bo tam znaleźć można informacje o polaryzacji, a podział pasma na dolne i górne jest prosty – 10,7 do 11,7 GHz to pasmo dolne. 11,7 do 12,75 GHz to pasmo górne.

Jednocześnie jednak Vu+ Ultimo 4K ma dwa gniazda na głowice FBC, co daje możliwość, przy zasileniu go sygnałem z konwertera typu quad, na dostarczenie mu dla głównych tunerów sygnałów ze wszystkich ćwiartek pasma. Tyle, że drugą trzeba już dokupić – w zestawie oferowana jest jedna. Egzemplarz testowy posiadał zainstalowane dwie głowice FBC, to dało tunery aż do litery P, wolny pozostawał slot dla klasycznego tunera.
Zostając z jedną głowicą FBC przykładowo jeśli będziemy nagrywać (zakładamy posiadanie karty nc+):
- Polsat HD (pasmo dolne, polaryzacja pionowa)
- TVP1 HD (pasmo dolne, polaryzacja pozioma)
to:
- CANAL+ Sport HD nagramy (11,278 GHz, pol. V – pasmo dolne, polaryzacja pionowa)
- TVN HD nagramy (11,508 GHz, pol. V – pasmo dolne, polaryzacja pionowa)
- CANAL+ Family HD nagramy (11,411 GHz, pol. H – pasmo dolne, polaryzacja pozioma)
- TVP2 HD nie nagramy (12,265 GHz, pol. V – to pasmo górne, a obydwa główne wejścia są „zajęte” pasmem dolnym)
- Cartoon Network HD nie nagramy (12,284 GHz, pol. H – jak wyżej – to pasmo górne), itp.

Sytuacja skomplikuje się, jeśli korzystamy z możliwości odbioru dwóch lub więcej pozycji satelitarnych przez przełączniki DiSEqC, bo wtedy przechodząc np. z Hot Birda na Astrę jeden z tunerów głównych przełączy DiSEqC sprawiając, że jedna z ćwiartek odbieranych przez główne wejście tunera FBC będzie z drugiego satelity.

Przy Solo 4K testowaliśmy także, jak FBC zachowa się z konwerterem typu Unicable i od tego czasu nic się nie zmieniło. Domyślnie wirtualne tunery C-H są konfigurowane automatycznie przez odbiornik na bieżąco w razie potrzeb (są opisane w menu jako „Ten tuner jest automatycznie konfigurowany”) i przypisywane do tunerów A lub B, mających sygnał. Testując Vu+ Solo 4K okazało się, że tunery C-H można też przełączyć na konfigurację ręczną i w trybie zaawansowanym podać im różne częstotliwości Unicable, co daje sens podłączenia takiego konwertera. Nadal konfiguracja wymaga większej wiedzy, bo częstotliwości użytkownika Unicable trzeba wypełnić samodzielnie i trochę testować efekty działania przy różnych ustawieniach w zależności od posiadanego modelu konwertera, ale efekt końcowy może być warty wysiłku, bo jeśli taki zestaw skonfigurować się uda, to mimo posiadania tylko dwóch wejść sygnału – jako że Unicable nie przełącza się w typowy sposób jak zwykłe konwertery – każdy z tunerów będzie miał niezależny dostęp do transponderów/multipleksów z dowolnego pasma i polaryzacji – 8 kompletnie odrębnych i dowolnych transmisji. Ostrzegamy jednak, że zmuszenie takiego zestawu do w 100% poprawnego działania wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności konfiguracji.

Niestety musimy popsuć piękną wizję nagrywania wielu rzeczy i archiwizowania dowolnych treści, bo jest coś, to może zniweczyć wszelkie wysiłki związane z instalacją głowic i dostarczeniem im niezależnego sygnału. Ten element to moduły CAM. Wszystkie popularne CAM przeznaczone do użytku domowego, w tym te od polskich platform cyfrowych są jednostrumieniowe, co sprowadza się do tego, że nagrywać można w zasadzie tylko to, co się ogląda. Jeśli w trakcie nagrywania kanały deszyfrowanego z modułu CAM przełączymy się na inną szyfrowaną stację, to w zależności od priorytetów i ustawień w odbiorniku albo nie zobaczymy obrazu z wybranego kanału, albo nagrywanie będzie zapisywane w formie zaszyfrowanej, co znowu spowoduje, że gdy zmienią się uprawnienia – nagrania zobaczyć więcej nie będzie można. To problem istniejący od lat i co gorsze – nasilający się, gdyż operatorzy ze względów bezpieczeństwa i uniemożliwienia nielegalnego podziału kart wycofują się z oferowania samych kart właśnie na rzecz modułów CAM sparowanych z kartami. Aktualnie i nc+ i Cyfrowy Polsat posiadają tylko dedykowane moduły CAM, nc+ swego czasu oferowała same nieparowane karty, ale nie są już one obecne w dystrybucji. Jeżeli ktoś zachował stary sprzęt, to w Vu+ Ultimo skorzysta z samej karty, a ta działając w czytniku przez oscam pozwoli na zdeszyfrowanie nieco więcej serwisów (choć też nie nieograniczoną ilość). Kto jest dopiero na etapie podpisania umowy z operatorem – dla Vu+ Ultimo 4K może wybrać tylko moduł CAM, a jego obecność w zasadzie „zabije” potęgę pod postacią ilości tunerów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...