reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Vu+ Ultimo 4K - test odbiornika

dodano: 2017-03-27 14:03
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Vu+ Ultimo 4K Tak, jak zapowiadaliśmy w wydaniu magazynu SAT Kurier 12/2016, na początek roku na rynek trafił odbiornik Vu+ Ultimo 4K, będący aktualnie najpotężniejszym i najlepiej wyposażonym tunerem gotowym do odbioru Ultra HD. Wystarcza, że napiszemy, iż można mieć w nim nawet… 18 głowic, to już zapewne wywoła zaskoczenie, a to tylko mały urywek jego możliwości.

Vu+ Ultimo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

WGRYWANIE OPROGRAMOWANIA

Vu+ Ultimo 4K jest odbiornikiem linuksowym z systemem bazowanym na rozwiązaniu E2. Producent przygotowuje własne oprogramowanie OpenVuplus, aktualnie w wersji 3.0. Można je pobrać ze strony code.vuplus.com, wskazując odpowiedni model. Ma ono jednak podstawowe możliwości, np. brak obsługi czytników kart i można ją przy odrobinie wysiłku dodać, ale jest to proces dość niewygodny i zapewne nie ma większego sensu nawet próbować, bo braknie też wielu innych wtyczek, które można znaleźć w alternatywnych wersjach oprogramowania przygotowywanych przez grupy pasjonatów.

Odbiorniki Vu+ w ogóle mają wyjątkowo dobrze pod tym względem i nie inaczej jest z Ultimo 4K. Vu+ jest obecnie uznawany za jednego z najpopularniejszych producentów odbiorników linuksowych, co sprawia, że ma bardzo szerokie wsparcie wśród grup programistów i dla Vu+ istnieje w zasadzie większość popularnych image, przede wszystkim mający ogromne możliwości VTi, ale także BlackHole wraz z rozwijanym równolegle OpenBH, ruDream, PBnigma i kilka mniej znanych. W momencie przygotowywania tekstu pojawiały się już testowe wydania OpenATV (jeszcze niedostępne publicznie). Natomiast nie było gotowego OpenPLi (istniały wydania nieoficjalne) i bezpośrednio od niego pochodzących (np. OpenNFR, OpenViX, OpenDroid, OpenESI). Autorzy OpenPLi wyjaśniali, że to z winy producenta Vu+ i jak tylko dostarczy on niezbędne kody źródłowe, to oprogramowanie się pojawi – raczej należy się spodziewać, że wkrótce OpenPLi w związku z tym dołączy do zestawu. Dla Vu+ swoich image w ogóle nie wydaje Egami (dla żadnego modelu, krążą w sieci jedynie nieoficjalne wersje z poprawkami przygotowanymi przez innych programistów). Redakcja dla porządku załadowała na chwilę każdą z wersji tylko w celu sprawdzenia zachowania, najpewniej wydałby VTi i Black Hole. Reszta ma mniejsze lub większe bolączki, które wymagają jeszcze dopracowania (np. PBnigma wymaga poprawek w obsłudze sieci), zapewne z uwagi na fakt, że odbiornik jest na rynku od niedawna. Dodatkowo jak na razie tylko VTi obsługuje moduły CAM CI+.

Ładowanie image do odbiornika jest proste – ściągamy odpowiednią wersję, następnie należy ją wypakować – uzyskamy folder vuplus, w którym będzie ultimo4k i dopiero w nim pliki, zwykle 6. Taką strukturę, zachowując katalogi, należy przenieść lub skopiować na np. pamięć pendrive (zalecana partycja FAT32). Następnie podłączamy ją do odbiornika wyłączonego z zasilania. Po włączeniu odbiornika powinien on wykryć obecność pamięci z wgranym oprogramowaniem i zaproponować aktualizację. Stosowny komunikat pojawi się na wyświetlaczu, z prośbą o dotknięcie klawisza „power” na panelu przednim. Jeśli to zrobimy – aktualizacja wystartuje, jeśli nie – po chwili odbiornik będzie startować z dotychczasową wersją.

Co ważne – zastrzegamy, że każde oprogramowanie pobrane od twórców jest w wersji podstawowej, zawsze trzeba sobie będzie dograć listę kanałów (lub wyszukać serwisy i poukładać samodzielnie) oraz uruchomić i ew. skonfigurować działanie czytnika kart (dogranie oscam).
W kwestii listy kanałów oraz uruchomienia czytnika kart odsyłamy do drugiego tekstu w bieżącym wydaniu – opisu odbiornika Octagon SF4008 – kwestia listy kanałów, jej szukania i ładowania wygląda identycznie, niezależnie od używanego oprogramowania/image, natomiast uruchamianie czytnika kart może zależeć od oprogramowania, czasami może być to do zrobienia jeszcze na etapie początkowej konfiguracji, zaraz po wgraniu oprogramowania, jako jeden z kroków kreatora, a czasami trzeba włożyć nieco więcej wysiłku. Może być jak w opisie Octagona SF4008, gdzie trzeba dodać stosowne źródło do pobrania, a po pobraniu – konfiguracja i uruchomienie (OpenATV), a czasami może być potrzeba wgrania stosownego dodatku.ipk samodzielnie z pamięci na USB, po wyszukaniu go w sieci.

Decydując się na wgranie czystego oprogramowania „od zera”, zalecamy wcześniej przygotować się do tego, aby po całej operacji nie zostać ze sprzętem bez listy i bez działającego czytnika kart. Wskazane jest, aby robić to, posiadając już odrobinę doświadczenia, albo z gotowością do szybkiego przyswojenia sobie jego. Ale takie to już są odbiorniki linuksowe – początkowe trudy z konfiguracją zwracają się później z nawiązką przy codziennym użytkowaniu za sprawą ogromu możliwości konfiguracyjnych, bogactwa dodatków, rozszerzeń i opcji modyfikacji, także wyglądu OSD, nawet całkowitego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...