reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - rajski Mauritius

dodano: 2016-11-20 17:40 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezanatena.pl

Mauritius mapka Mauritius to rajska, owalna wyspa na cieplutkim Oceanie Indyjskim o wymiarach 60 km na 47 km, około 900 km na wschód od Madagaskaru. W dalszej części tekstu istotne będzie to, że niedaleko na płd-zach. od Mauritiusa położona jest francuska wyspa Reunion. Mauritius odkryli w 1505 roku Portugalczycy, płynąc do Indii. Nazwa Mauritius (po francusku Maurice) pochodzi od księcia Maurice z Nassau, a nadali ją ...Holendrzy. Wyspę próbowali skolonizować Francuzi, a nawet zmienili jej nazwę na Ile de France (Wyspa Francji). Co zobaczyć na Mauritiusie?

Bajkowa_plaza_Mauritius


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolei nie ma, ale linie autobusowe są, jednak trzeba uważać na ten środek transportu. Może zdarzyć się wesoły autobus, a do tego ruch jest lewostronny (po angielsku!), więc trzeba umieć taki autobus zatrzymać. Można śmiało podróżować autostopem, chętnie zabierają na tzw. „pakę”, uśmiechają się i nic za to nie biorą.
 
Oryginalna antena platformy CanalSat Maurice - teraz już Canal+ Maurice

Sztuka kulinarna to połączenie kuchni kreolskiej, holenderskiej, francuskiej i indyjskiej, choć w hotelu tego można nie zauważyć, gdy przygotowana jest kuchnia pod klientów z Europy. Mnóstwo ryb, krewetek i innych owoców morza, miejscowych owoców, boskich ananasów czy bananów o smaku, którego Polak w naszym kraju nie pozna, ale też jest dużo pikantnych potraw znanych Hindusom. Na Mauritiuse mają też własne, doskonałe piwo, które może nam smakować, ale polecać trzeba smaczny i taniutki rum z trzciny - tylko 100 tzw. rupieci jak na tę mówiliśmy (rupia to waluta na Mauritiusie), czyli jakieś 10 zł za litr.

Anten satelitarnych na Mauritiusie nie brakuje i to w najdziwniejszych miejscach od drewnianych chałup, po luksusowe hotele i rezydencje. W hotelu o polskich kanałach można zapomnieć, bo żaden satelita z polskimi kanałami tam już nie sięga, a polscy turyści są tam mimo wszystko za rzadko spotykani.
 
Sklep dystrybutora CanalSat Maurice w stolicy Port Louis

W temacie telewizji cyfrowej, to na wyspie „rządzi” platforma Canal+ Maurice (dawniej CanalSat Maurice), czyli miejscowy odpowiednik francuskiej platformy Canal (CanalSat), do tego współistniejąc z Canal+ Reunion i Canal+ Madagascar. Struktura działania jest bardzo podobna do francuskiej Canal. Oprócz oferty Canal+ Maurice na Mauritiusie są też anteny pakietu Parabole Réunion,
 
Niezwykły sposób na zabezpieczenie anteny satelitarnej przed ptakami - tylko na Mauritiusie

W hotelu można mieć dostęp do rozpowszechnianych naziemnie 3-4 kanałów lokalnych z Mauritiusa, często uzupełnianych programem z Reunion. Mimo tego, że na Mauritiusie to język angielski jest urzędowym, a rząd „nakazał” powszechną znajomość angielskiego, to wpływy Francji i języka francuskiego są dużo większe i bardzo widoczne nawet w telewizji. Ma się wrażenie, jakby to Francja z wyspy Reunion robiła telewizję w angielskojęzycznym kraju, jakim jest Mauritius. Angielskojęzycznych kanałów jest w hotelowej kablówce bardzo mało: BBC World, CNN i ewentualnie euronews (o ile nie jest po francusku). O polskim kanale tam można zapomnieć, bo europejskich stacji jest tez bardzo mało.

Co interesujące, na tej wyspie jest stosunkowo mało anten dużych rozmiarów na pasmo C, a jeśli już to są to stare, sypiące się siatkowe czasze, które kiedyś musiały być wykorzystywane do odbioru pakietów z RPA czy Indii. W przypadku gwałtownych opadów deszczu podczas cyklonu sygnał z satelity znika i nie ma co oglądać poza kilkoma lokalnymi kanałami emitowanymi naziemnie.

Mauritius to wyspa spokoju, sielskiej atmosfery, doskonałego klimatu do odpoczynku oraz fantastycznych warunków do nurkowania. Wycieczka z Polski na 2 tygodnie (krócej nawet nie ma sensu) nie jest tania, ale warto tam pojechać. Czasami ci, co odwiedzili Mauritius twierdzą, że jest przereklamowany, bo są ładniejsze miejsca na świecie - Malediwy, Hawaje, Tahiti lub Seszele.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...