reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co warto zobaczyć?

Spacer po Rydze warto rozpocząć od Parku Zwycięstwa, mijając następnie Bibliotekę Narodową i kierując się na most kamienny (Akmens tilts). Będąc już na moście nad Dźwiną, z prawej strony rozpościera się widok na most kolejowy, wieżę telewizyjną i wieżowiec Latvijas Televīzija, a z lewej – na most wiszący (Vanšu tilts) i biurowiec Saules akmens. Na wprost widać w oddali wieżę kościoła św. Piotra. Tuż za mostem wita nas Stare Miasto. Tu warto spędzić trochę więcej czasu. Spacerując uliczkami, można trafić na dość nietypowe konstrukcje, jakimi są drewniane domki dla… kotów. Tak, to właśnie te miłe zwierzątka cieszą się od lat miłością Łotyszy.
 
Drewniane domki dla kotów na Starym Mieście w Rydze

Z kotami związana jest pewna historia. Na początku XX wieku zamożny kupiec łotewski poirytowany tym, że nie został przyjęty do Wielkiej Gildii, polecił – w ramach zemsty – umieszczenie na dachu swojej kamienicy rzeźb dwóch kotów o wygiętych grzbietach, których podniesione ogony były zwrócone prosto w okna budynku Wielkiej Gildii. Ostatecznie, po kolejnych pozwach sądowych koty zostały odwrócone. Dziś na partnerze Domu Kotów mieści się restauracja.
 
Dom Kotów w Rydze

Tuż za ścisłą zabudową starówki, wzdłuż kanału miejskiego (Pilsētas kanāls), ciągną się urocze parki. Szczególnie zachwyca Kronvalda parks z budynkiem byłej kawiarni Vasara (Lato), chińską altanką (będącą prezentem od miasta Suzhou z okazji 800-lecia Rygi) i pomnikiem Aleksandra Puszkina.
 
Pomnik Aleksandra Puszkina w Kronvalda parks w Rydze

Nad tym wszystkim wznosi się Pomnik Wolności i Wzgórze Bastionowe. Pomnik został odsłonięty w 1935 roku i ma 42 m wysokości. Jest symbolem narodowej jedności i niezależności. Jako optyczną przeciwwagę dla pomnika 100 m dalej, na drugim końcu bulwaru, wzniesiono pomnik Włodzimierza Lenina, który został jednak stamtąd usunięty w 1991 roku.
 
Pomnik Wolności w Rydze


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...