reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do Unii Europejskiej Łotwa przystąpiła w 2004 roku. Walutą obowiązującą w tym państwie jest euro. Od 1940 roku Łotwa przynależała do ZSRR jako Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka i dopiero w 1991 roku stała się w pełni niepodległa. W związku z tym, na terenie Łotwy znajduje się wiele pozostałości po tamtych czasach, w tym radzieckie budynki, pomniki, a nawet bunkry. Jedną z bardziej znanych pamiątek, jakie zachowały się po dziś dzień, jest Pomnik Zwycięstwa w stolicy Łotwy – Rydze, mający aż 79 m wysokości.
 
Olbrzymi Pomnik Zwycięstwa w Rydze – pozostałość po czasach ŁSRR

W 1997 roku zwolennicy zniszczenia symboli komunizmu przeprowadzili nieudaną próbę wysadzenia monumentu, a pięć lat później podjęto inicjatywę, by go legalnie zburzyć. Plany te zostały zablokowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które powołało się na zawartą z Rosją umowę. Zgodnie z tym porozumieniem, oba państwa zobowiązały się do zapewniania, że pamiątkowe budynki i miejsca pochówku żołnierzy będą utrzymywane i powszechnie dostępne. Demontaż Pomnika Zwycięstwa okazał się zatem niemożliwy, choć cały czas wzbudza on tak wiele kontrowersji – część łotewskiego społeczeństwa uważa, że symbolizuje on nie tylko zwycięstwo Armii Czerwonej, ale także okupację Łotwy.
 
Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Stolica i największe miasto Łotwy jest położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Ryga jest głównym ośrodkiem gospodarczym, komunikacyjnym i kulturalnym kraju. Historyczne centrum Rygi jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dominuje tam architektura secesyjna i jest to jedno z największych w Europie skupisk architektury w tym stylu. Miejscami wartymi zobaczenia w Rydze są: zamek kawalerów mieczowych wzniesiony w XIV wieku, Pomnik Wolności (zwany potocznie Mildą), Biblioteka Narodowa Łotwy mieszcząca się w nowoczesnym gmachu nad Dźwiną, Dom Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Piotra, zespół hal targowych Centrāltirgus, Muzeum Okupacji, przed którym stoi pomnik strzelców łotewskich, i Dom Kotów. Warto też przespacerować się mostem kamiennym, zaznać relaksu w ryskich parkach czy odbyć rejs po Dźwinie.
 
Nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej Łotwy w Rydze

Zachwycająca panorama Rygi

Najwyższym budynkiem w Rydze (i w ogóle na Łotwie) jest wieża radiowo-telewizyjna, mająca 368,5 m wysokości. Jest to jednocześnie najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej i 15. najwyższa wieża na świecie. Trzeba przyznać, że robi imponujące wrażanie. Wybudowano ją na wyspie, przez co dodatkową atrakcją rejsu Dźwiną jest możliwość opłynięcia jej dookoła. Na drugim miejscu pod względem wysokości w Rydze znajduje się kościół św. Piotra na Starym Mieście – jest jednak trzykrotnie niższy niż wspomniana wieża telewizyjna. W panoramie Rygi uwagę przyciągają także wieżowce Z-Towers, biurowiec Saules akmens (Słoneczny kamień), gdzie mieści się centrala Swedbanku, a także wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wybudowany według wzoru tak zwanych wieżowców Stalina i przypominający Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (jednak dwukrotnie niższy).
 
Widok na mosty, wieżowiec Latvijas Televīzija i biurowiec Saules akmens z wieży radiowo-telewizyjnej w Rydze
 
Widok na Stare Miasto w Rydze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...