reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Jak dobrać kabel koncentryczny?

dodano: 2017-01-03 11:30 | aktualizacja: 2017-01-06 17:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: Digi TV 1/2010

kable koncentryczne W przypadku instalacji antenowej (satelitarnej lub/i naziemnej) bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kabla koncentrycznego. W niniejszym poradniku nie będziemy zajmować się innym istotnym elementem instalacji, bliskim kablowi, jakim jest złączka. Nie będziemy też skupiać się na budowie kabla i jego poszczególnych elementach składowych. Zwrócimy za to uwagę na cechy kabli koncentrycznych, ich parametry, podział w zależności od zastosowań oraz na to, jak układać kabel.

kable koncentryczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

UWAGI INSTALACYJNE

Przy układaniu kabla należy zwrócić uwagę na:
  • temperaturę otoczenia - kabel z polietylenu nie powinien być narażony na temperaturę poniżej -10°C.
  • dopuszczalne promienie gięcia kabli - dla kabli jednodrutowych to około 10 razy średnica. Są kable bardzo giętkie, ale także bardzo trudno gnące się, czego instalatorzy nie lubią. Czasami okazuje się, że kabel trudno gnący się jest lepszy, choć wcale nie jest to regułą.
  • odległość między kablami - przyjmuje się około 25 cm, ale przy antenowych instalacjach zbiorczych najczęściej nie jest to możliwe. Raczej należy unikać układania kabli antenowych blisko kabli prądowych, telekomunikacyjnych czy źródeł ciepła. Szczególnie uczulamy przed układaniem kabla w przewodzie kominowym, gdzie jest jest wylot spalin gazu do ogrzewania budynku - taki kabel długo nie wytrzyma - osłona najlepszego kabla po roku może się stopić lub rozlecieć na kawałki.
  • Włoska opaska CaP
    prawidłowe umocowanie kabla - należy stosować odpowiednie do kabla opaski, mocowane ręcznie z „wyczuciem”, by nie uszkodzić kabla - mniej na prostych odcinkach, więcej na łukach. Włoskie opaski CaP pozwalają na wbicie małego kołka w ścianę i opasanie kabla, co przyspiesza pracę instalatora.
  • nie wolno kabla zaginać na siłę, bo osłona lub rdzeń kabla może nawet pęknąć. Im gorszy lub sztywniejszy kabel, tym bardziej trzeba uważać.
  • nie wolno na siłę przeciągać kabla koncentrycznego przez framugi okien, ostre krawędzie blach dachu, bo grozi to przecięciem osłony kabla. W skrajnym przypadku można nawet uciąć lub przerwać kabel.
  • należy stosować złączki dobrej jakości, najlepiej kompresyjne lub samokompresyjne, ale idealnie pasujące mechanicznie do średnicy kabla.

PODSUMOWANIE

Kabel koncentryczny to jeden z najważniejszych elementów instalacji antenowych - zwykle nie jest doceniany, bo liczy się najniższa cena lub wygoda instalatora. Tu nie ma co oszczędzać, warto kupić droższy kabel, niż potem się zastanawiać, dlaczego są takie czy inne skutki złego odbioru telewizji. Dobrze jest też sprawdzić instalatora, jakie kable stosuje na co dzień, bo bywa, że klienci są po prostu oszukiwani, albo nie zdają sobie sprawy, że po roku czy dwóch latach będą mieli nie lada problem, bo instalator ułatwił sobie pracę. Bywa też, że instalatorzy kupują „lewy” kabel, który stosują duże sieci kablowe do specjalnych celów. Taki kabel może być bardzo dobrej jakości, ale może być też najzwyklej w świecie... kradziony. Tak często bywa z kablem (made in USA) z UPC Polska, który jest specjalnie znaczony i teoretycznie nie powinien trafić na rynek indywidualnych instalacji antenowych. Do Polski trafia dużo kabla z Chin i Turcji, często z oznaczeniami wskazującymi, że był wyprodukowany w innym kraju. Nie oznacza to, że automatycznie jest to zły kabel. Przeprowadziliśmy też mały „crash-test”, czyli testowaliśmy niektóre kable przy pomocy zamrażacza. Wyszło, że część kabli po zamrożeniu po prostu się łamała, jak gałązki na wietrze.
 
Prawidłowe oznaczenie kabla na przykładzie kabla firmy Televes


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...
reklama