reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Jak dobrać kabel koncentryczny?

dodano: 2017-01-03 11:30 | aktualizacja: 2017-01-06 17:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: Digi TV 1/2010

kable koncentryczne W przypadku instalacji antenowej (satelitarnej lub/i naziemnej) bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kabla koncentrycznego. W niniejszym poradniku nie będziemy zajmować się innym istotnym elementem instalacji, bliskim kablowi, jakim jest złączka. Nie będziemy też skupiać się na budowie kabla i jego poszczególnych elementach składowych. Zwrócimy za to uwagę na cechy kabli koncentrycznych, ich parametry, podział w zależności od zastosowań oraz na to, jak układać kabel.

kable koncentryczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

JAK DOBRAĆ KABEL?

Nim wybierzemy kabel koncentryczny, należy się zastanowić, do jakiej instalacji antenowej (indywidualna, multifeed, zbiorcza) zostanie przeznaczony, jaka ma być ochrona kabla przed wpływem warunków atmosferycznych oraz czy będzie instalowany w domu czy w szkole, kinie, itd.

Kable koncentryczne można też podzielić na:

- pojedyncze - najczęściej stosowane kable z jedną żyłą,
- podwójne (Twin) z dwoma niezależnymi kablami koncentrycznymi tylko jakby „sklejone” osłoną zewnętrzną (2x) - wygodne dla konwertera Twin.
- poczwórne (Quatro) z czterema kablami koncentrycznymi (4x) - oznaczone 4 kolorami do instalacji zbiorczej: LNB Quatro do multiswitcha,
- 5x z pięcioma kablami koncentrycznymi oznaczone kolorami, co ułatwia instalację zbiorczą (4 kable z konwertera Quatro i jeden dla anteny DVB-T do multiswitcha 5x4 i więcej)
- 9x z aż dziewięcioma kablami koncentrycznymi oznaczone kolorami dla dwóch LNB Quatro + antena DVB-T do multiswitcha 9x4 i więcej),
- kable specjalne (hybrydowe) połączone ze skrętką lub światłowodem, rzadziej z kablem elektrycznym dwu- lub czterożyłowym, np. do siłownika.
 

Jak ważna jest osłona kabla?

Z pozoru nieistotna osłona zewnętrzna (powłoka, opona) kabla zapewnia jego ochronę przed warunkami atmosferycznymi (nagłe zmiany temperatur, opady, silny wiatr, promieniowanie UV) czy wpływem środowiska (morze, kwaśne otoczenie hut i chemicznych zakładów produkcyjnych). Dobrze jest, gdy wybierzemy sprawdzony kabel, uznanej firmy, choć i tu bywa różnie - trzeba uważać, zwłaszcza, gdy taki kabel ma działać w nowym budynku przez najbliższe 10 lat. Kabel musi mieć idealnie równą powłokę zewnętrzną, a nie pofałdowaną lub nierówną, bez zachowania stałej średnicy, bo może być problem z zaciskaniem złączek lub nawet przeciśnięciem przez ścianę lub futrynę. Różnie też bywa z odpornością osłony na ewentualne przebicia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...
reklama