reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 9A opuścił pozycję 9°E

dodano: 2016-03-13 20:45 | aktualizacja: 2016-03-13 20:52
autor: Patryk Romańczuk | źródło: parabola.cz

eutelsat_logo_good.jpg Krótko po przeniesieniu wszystkich usług na nowego satelitę Eutelsat 9B, jego poprzednik Eutelsat 9A opuścił zajmowaną dotychczas pozycję 9°E. Tym samym ukończona została misja tego satelity na wspomnianej pozycji. Nie oznacza to jednak końca jego pracy. Według zapewnień operatora Eutelsat, satelita trafi na nową pozycję. Na razie brak jest informacji, na jaką konkretnie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Istnieją spekulacje, że Eutelsat 9A może zmierzać ku pozycji 16°E, na której obecnie pracuje Eutelsat 16A. Aktualnie całe dostępne pasmo obecnego satelity na 16°E jest obficie wykorzystywane przez nadawców z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Afryki Subsaharyjskiej i Południowej. Obydwa satelity bardzo dobrze się uzupełniają pod względem pasma częstotliwości - Eutelsat 9A pracował w paśmie 11,7 - 12,5 GHz.

Oczywiście Eutelsat 9A może znaleźć zastosowanie na zupełnie innych pozycjach, takich jak 33°E, 48°E, 70,5°E lub innych.

Eutelsat 9A jest wyposażony w 38 transponderów w paśmie Ku. Został wyniesiony na orbitę rakietą Ariane 5 w 2006 roku jako Hot Bird 7A. Satelita początkowo pracował na pozycji 13°E. W 2009 roku trafił na nowo uruchomioną przez Eutelsat pozycję 9°E, gdzie rozpoczął pracę pod nazwą Eurobird 9A zmienioną następnie na Eutelsat 9A. Pracę na 9°E zakończył na początku marca br. Dalsze losy satelity na dzień dzisiejszy nie są znane.

Źródło: parabola.cz


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...
reklama