reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zorganizowana grupa wyłudzaczy terminali Cyfry+ złapana w Rzeszowie

dodano: 2001-04-13 23:10 | aktualizacja: 2001-04-13 23:10
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Jak podały rzeszowskie Nowiny policja w Rzeszowie ujęła grupę, która wyłudzała przez podstawione osoby terminale Cyfry+. Grozi im nawet do 5 lat więzienia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cytujemy za Nowinami:

"Policja zatrzymała zorganizowaną grupę, która przez podstawione osoby wyłudzała dekodery za 99 zł. Po rozkodowaniu sprzedawała je na czarnym rynku po 600 zł. Z oszustami współpracowali bezrobotni oraz... elektronicy. Policja jest na tropie osób, które kupiły trefne dekodery. Grozi im nawet do 5 lat więzienia.

Nad sprawą od ponad pół roku pracował zespół z Wydziału Przestępstw Gospodarczych komend Miejskiej i Wojewódzkiej w Rzeszowie. Oszuści byli perfekcyjne zorganizowani. Mieli własny transport, posługiwali się fałszywymi dokumentami, współpracowali z bezrobotnymi i bezdomnymi."

Jak działali oszuści:

"Szefem zatrzymanej grupy jest Artur Ś. z Przedmieścia Czudeckiego. Prokuratura Rejonowa dla m. Rzeszowa aresztowała go na miesiąc czasu. Pozostałe 4 zatrzymane osoby to mieszkańcy Rzeszowa, Bratkowic i Zwięczycy. Oszuści płacili bezrobotnym, bezdomnym oraz osobom z tzw. marginesu społecznego za użyczenie dowodu. Na ich podstawie za 99 zł kupowano w promocji dekodery, których rzeczywista cena wynosi 1430 zł. Korzystali także z mieszkań bezrobotnych lub z tzw. melin. Zamówienia adresowane były na adres takiego lokalu, w którym na dostawców dekoderów oczekiwał członek gangu z plikiem dowodów osobistych. W zależności od tego, na jakie nazwisko przynoszono przesyłkę, oszust pokazywał odpowiedni dowód. Później, gdy Cyfra Plus zaczęła żądać dodatkowych zabezpieczeń od klientów (np. rachunków za wodę lub prąd), oszuści umawiali się po odbiór towaru na parkingach."

To nie wszystko:

"U zatrzymanych znaleziono karty dekodujące. Ustalono, że łamaniem zabezpieczeń zajmowali się elektronicy. Policja bada ten wątek....W ciągu zaledwie kilku dni funkcjonariuszom udało się ustalić ponad 50 odbiorców lewych dekoderów. Ponieważ sprzedaż oparta była na tzw. łańcuszku (poprzez znajomych) funkcjonariusze są na tropie kolejnych odbiorców w województwach podkarpackim i świętokrzyskim. Ocenia się, że na rynek mogło trafić nawet 400 dekoderów."

Ostatnio znanym już policji sposobem oszustów jest wynajmowanie mieszkań i korzystanie z fałszywych dokumentów, aby w ciągu jednego, dwóch dni ściągnąć nawet kilka ekip instalacyjnych legalnych dystrybutorów Cyfry+ czy Wizji TV na montaże. Po kilku minutach po instalacji zestaw zostaje zdemontowany, a w drzwiach stoją już następni instalatorzy z innej firmy, którzy montują od nowa i sytuacja się powtarza aż do skutku. Potem następuje zmiana adresu i dokumentów.

Za używanie sprzętu pochodzącego z paserstwa grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Żródło informacji:

http://www.nowiny.media.pl/cgi-bin/gazeta/artykul.pl?pid=000003534&font=iso


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...