reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kiedy DVB-T2 HEVC w Polsce?

dodano: 2015-08-13 11:40 | aktualizacja: 2015-08-13 17:43
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

DVB-T2 TVP Ultra HD 4K UHD Od co najmniej kilku miesięcy w mediach pojawiają się informacje o testach DVB-T2 z kompresją HEVC w różnych europejskich krajach. Jak wiemy, takich testów doczekała się również Polska - prowadzonych przez TVP. Ponadto testy HEVC (ale w DVB-T) uruchomił polski nadawca komercyjny TVN. Czy jest szansa, że regularne emisje DVB-T2 z HEVC wystartują w Polsce już wkrótce?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, testy DVB-T2 HEVC prowadzone przez Telewizję Polską od początku lipca zostały przedłużone o miesiąc, do 31 sierpnia 2015 roku. Nadawca prosi o przesyłanie uwag dotyczących odbioru oraz jakości sygnału na adres mailowy testy_dvbt2(małpa)tvp.pl. Ze swojej strony zapraszamy również do dzielenia się uwagami w komentarzach pod tym artykułem.

Na początek warto wyjaśnić, czym jest DVB-T2
Aktualnie w Polsce wykorzystywany jest standard DVB-T. DVB-T2 jest jego następcą. Oczywiście nie chodzi tylko o dodanie „numerku”, a o realną oszczędność pasma. Z kanału o tej samej szerokości można uzyskać większą przepływność, a ta może zostać przeznaczona na różne cele. W ramach jednego multipleksu DVB-T2 możliwe jest umieszczenie większej ilości programów niż w multipleksie DVB-T. Alternatywnie można wykorzystać zwolnioną dzięki zastosowaniu DVB-T2 pojemność na poprawę jakości kanałów już nadawanych (np. przejście ich do jakości HD czy nawet 4K).

HEVC (H.265) to następca aktualnie wykorzystywanego w NTC H.264/MPEG-4 AVC
Ten nowy standard również pozwala na uzyskanie oszczędności pasma - kanał z obrazem tak kompresowanym może zająć mniej miejsca przy zachowaniu tak samo dobrej jakości. W połączeniu z DVB-T2 może umożliwić uruchomienie w polskiej NTC wielu nowych, bezpłatnych kanałów lub zwiększenie jakości tych istniejących. Według specjalistów z branży, przy zastosowaniu DVB-T2 HEVC w Polsce możliwe byłoby umieszczenie w każdym z multipleksów UHF do 10-12 programów HD w jakości porównywalnej z tą, jaką mamy obecnie w telewizji naziemnej. Choć naszym zdaniem jest to naprawdę bardzo optymistyczny scenariusz i wcale nie musi się sprawdzić. Warto dodać, że przy obecnie stosowanych standardach są to zaledwie 4 kanały HD. Oznacza to, że w najlepszym przypadku DVB-T2 HEVC pozwoliłoby nawet na potrojenie liczby kanałów.

Testy DVB-T2 w Polsce i innych krajach
Wracając do testów DVB-T2 HEVC, redakcja satkurier.pl już pod koniec 2014 roku, jako pierwsza wśród branżowych mediów pisała o planach Telewizji Polskiej w tym względzie (więcej tutaj). Choć było wielu niedowiarków i sceptyków, testy DVB-T2 HEVC w Polsce w końcu ruszyły (więcej tutaj). Mimo że Polska nie była pierwszym w Europie krajem, który rozpoczął emisję testową DVB-T2 HEVC, można z ręką na sercu powiedzieć, że Polska znalazła się pod tym względem w czołówce. Jednymi z pierwszych krajów były Hiszpania (więcej tutaj) i Czechy. Emisja testowa DVB-T2 HEVC rozpoczęła się w tym drugim kraju w lipcu ub.r. (więcej tutaj). Co ciekawe, najpierw testowano tam Ultra HD 4K, a dopiero potem HD i SD (więcej tutaj). Natomiast w październiku testy uruchomiono także w Niemczech (więcej tutaj). Tam przejście na DVB-T2 jest planowane na wiosnę 2017 roku w ponad 10 obszarach metropolitalnych i powinno zostać zakończone w połowie 2019 roku w całym kraju. Pierwsze kanały DVB-T2 HD będzie można odbierać w Niemczech na wyznaczonych obszarach pilotażowych już w połowie 2016 roku (więcej tutaj).

Wspomniane na początku artykułu testy emisji DVB-T2 HEVC są prowadzone przez TVP od lipca br. z obiektu RTCN Warszawa / Raszyn na kanale 7 (191,50 MHz - pasmo VHF) z mocą ERP 3,5 kW i polaryzacją pionową (V). Ich celem jest sprawdzenie standardu cyfrowej emisji naziemnej DVB-T2 pod kątem użyteczności i możliwości wdrożenia w przyszłości przez Telewizję Polską programów w standardzie Ultra HD 4K. Odbiór sygnału DVB-T2 jest możliwy jedynie w Warszawie i okolicach. W multipleksie testowym dostępny jest program TVPUHD ze średnią przepływnością wideo na poziomie około 18,5 Mb/s, rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli, 50 klatkami na sekundę (profil [email protected]) i z dźwiękiem E-AC3 w jakości 192 kbit/s. W ramach programu TVPUHD emitowany w pętli jest około 7-minutowy materiał, zawierający także filmik 4K przedstawiający siedzibę TVP z lotu ptaka, zrealizowany przez telewizję publiczną za pomocą drona i kamerki GoPro. Niestety GoPro pozwala na nagrywanie w 4K z zaledwie 30, 25 lub 24 klatkami na sekundę, przez co przy emisji z 50 klatkami na sekundę materiał może wydawać się mniej płynny (jak donoszą nam czytelnicy, zauważalne są niewielkie przeskoki). Niestety na razie to tylko testy, a zapowiedzi wprowadzenia DVB-T2 lub HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na razie nie ma.

Kiedy DVB-T2 HEVC na stałe w Polsce?
Należy pamiętać, że decyzje rezerwacyjne dotyczące częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej wygasną dopiero za kilka lat. Z związku z tym wydaje się, że 2023 rok będzie idealnym momentem, by przeprowadzić przejście MUX 1, MUX 2 i MUX 3 do DVB-T2 HEVC. Ale by to uczynić potrzebne są działania sięgające znacznie wcześniej w czasie, polegające na przygotowaniu nie tylko infrastruktury nadawczej, ale także samych Polaków. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby już najpierw doszło do uruchomienia na terenie całej polski osobnego multipleksu DVB-T2 HEVC, który oferowałby na tyle ciekawe treści, by zachęcić do stopniowej wymiany sprzętu odbiorczego na obsługujący te nowe standardy. Niezbędne też będzie wydanie odpowiedniego rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru DVB-T2 HEVC. Zatem do zrobienia jest naprawdę wiele.

Producenci tunerów dla NTC muszą już reagować
Na pewno jest też potrzebna reakcja producentów odbiorników, bo jak na razie modeli obsługujących DVB-T2 jest niewiele. Wśród nich tych obsługujących HEVC jest jeszcze mniej, wręcz nieliczne sztuki, a do tego często tylko SD i HD, bez wsparcia UHD. Aktualnie pełnym wsparciem (DVB-T2 z HEVC w SD, HD i UHD) mogą pochwalić się w zasadzie tylko najnowsze TV z wybranych serii, wkrótce dołączy do nich Vu+ Solo 4K (więcej tutaj a także w wakacyjnym wydaniu SAT Kuriera 7-8/2015). Aby nie powtórzyć sytuacji z pierwszymi odbiornikami MPEG-4 (obsługiwały tylko SD, nie HD) najlepiej byłoby, aby sprzęt, który pokaże się na rynku - na wszelki wypadek do UHD był przygotowany, nawet jeśli miałoby to zwiększyć jego wyjściową cenę. Według naszej opinii, w przyszłości odbiornik DVB-T2 HEVC będzie kosztować od 80-90 zł w górę - analogicznie jak teraz odbiornik DVB-T MPEG-4. I niestety tak samo jak kilka lat temu, również teraz pojawiają się głosy, że sprzęt do odbioru NTC będzie bardzo drogi i nie opłaca się przechodzić na nowsze technologie, ale to nieprawda.

Wnioski
Reasumując, pochwalamy TVP za krok, jakim jest rozpoczęcie testów DVB-T2 HEVC w Polsce. To bardzo ważne, że nadawca publiczny jest na bieżąco z najnowszymi technologiami i nie ma oporów, by je testować czy też wdrażać, czasami ryzykując złą jakością czy nieodpowiednim materiałem (25 fps?). Liczymy jednocześnie, że testy te staną się motorem napędowym dla rozpoczęcia stopniowego przechodzenia na DVB-T2 HEVC w Polsce, wzorem naszego zachodniego sąsiada. Biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej stan prawny, realnym terminem przejścia na DVB-T2 i HEVC w Polsce jest 2023 rok. 
Jednak naszym zdaniem warto jakoś przyśpieszyć ten proces i dokonać migracji na nowsze standardy jeszcze przed 2020 rokiem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...