reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Proton M wyniósł Eutelsata W3A

dodano: 2004-03-16 09:05 | aktualizacja: 2004-03-16 09:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: ILS/Novosti/Spacef.

przed_startem_5_mini.jpg Start zmodernizowanej rosyjskiej rakiety Proton M z blokiem Breeze M odbył się planowo w nocy 16 marca o godz. 0:06 polskiego czasu z platformy 24 kompleksu 81 na kazachskim kosmodromie Bajkonur. Proton wyniósł satelitę Eutelsat W3A, który ma trafić na pozycję 7E.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transmisję na żywo ze startu Protona z Eutelsatem W3A pokazywano na satelicie Hot Bird-13E z częstotliwości 11,137H. W studio programu firmy ILS odpowiedzialnej za starty rakiet Proton z Bajkonuru był Eric Laursen, wiceprezydent i szef inżynierów tej firmy. Po starcie wypowiadał się także CEO Eutelsata, Giuliano Berretta.

W momencie startu w Bajkonurze było -5 stopnii Celsjusza i północny wiatr 5 m/s. Sam start rakiety Proton i przebieg wynoszenia przebiegał bez problemów. Co kilka minut pokazywano trajektorię lotu z postępem lotu rakiety oraz jej kolejne etapy na specjalnie przygotowanych wykresach. Na zakończenie transmisji live pokazano też wszystkie wiązki satelity Eutelsat W3A-7E.

Eutelsat W3A ma przebywać na orbicie 7 East obok Eutelsata W3 przez 15 lat. Zbudowany został przez francuską firmę EADS Astrium z Tuluzy na bazie Eurostar E3000.

W tym roku to pierwszy start Protona realizowany przez ILS, a był to już 28 start tej rosyjskiej rakiety dla ILS.

Oczekiwane jest ostateczne potwierdzenie końcowej piątej fazy umieszczenia Eutelsata W3A na orbicie, co będzie oznaczało całkowity sukces.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...