reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy start w 2004 z Sea Launch udany

dodano: 2004-01-11 11:20 | aktualizacja: 2004-01-11 19:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: Space

sealaunch_commander_sk.jpg 11 stycznia o godzinie 5:13 polskiego czasu z platformy Sea Launch na Pacyfiku wystartowała ukraińska rakieta Zenit 3SL udanie wynosząc telekomunikacyjnego satelitę Telstar 14/Estrela do Sul 1. To pierwszy w roku 2004 i na szczęście zakończony pełnym sukcesem start rakiety z satelitą w luku. To także 11 udany start z Sea Launch od marca 1999 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dokładnie 65 minut i 47 sekund po starcie rakiety Zenit z platformy (położenie: 154° West, 0° North) nastąpiła tzw. separacja, czyli uwolnienie satelity Telstar 14/Estrela do Sul 1 na orbicie. Pierwotnie wyniesienie satelity Telstar 14/Estrela do Sul 1 miało nastąpić przy pomocy rakiety Delta 4 z Cape Canveral, ale Boeing zdecydował, że rakieta ta nie będzie więcej wynosić komercyjnych satelitów. Ponieważ Boeing ma udziały w Sea Launch, więc naturalnym było przeniesienie startu w okolice budowy satelity, czyli blisko Kalifornii.

Telstar 14/Estrela do Sul 1 został zbudowany przez Space Systems/Loral w Palo Alto w Kalifornii. Operatorem satelity będzie Loral Skynet do Brasil, Ltd. z siedzibą w Rio de Janeiro. Satelita ma przebywać orbicie 15 lat.

Połowa transponderów satelity zostanie przeznaczona dla komunikacji w Brazylii. Druga połowa przeznaczona jest transmisji z Południowej Ameryki, Meksyku, USA i Kanady. Transpondery tego satelity zostaną też wykorzystane nad Atlantykiem dla usług szybkiego Internetu w samolotach oferowanych przez Connexion by Boeing.

Międzynarodowe konsorcjum Sea Launch doprowadziło do czwartego wystrzelenia rakiety Zenit w ostatnich 7 miesięcy i pierwszego z 5-6 planowanych misji w roku 2004.

Następnym startem rakiety Zenit z Sea Launch będzie misja z amerykańskim satelitą DirecTV 7S. Pierwotnie satelita ten miał być wyniesiony przez Ariane 5, ale nastąpił konflikt w terminarzu startów z Kourou i start musiano przenieść na Sea Launch. W kwietniu z Sea Launch ma być wystrzelona rakieta Zenit z satelitą Telstar 18.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...