reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjski Bajkonur do 2050 roku!

dodano: 2004-01-09 23:42 | aktualizacja: 2004-01-11 18:20
autor: Janusz Sulisz | źródło:

bajkonur_janusz.jpg Rosyjska strona jest w pełni zadowolona z podpisania w Astanie umów z Kazachstanem dotyczących wykorzystania przez Rosjan kosmodromu Bajkonur na terenie republiki Kazachstanu aż do roku 2050. Rosja zapłaci Kazachstanowi 115 mln dolarów za każdy rok dzierżawy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według zapewnień strony rosyjskiej umowa z Kazachstanem na temat korzystania z terenu kosmodromu Bajkonur do 2050 roku przyniesie wymierne korzyści obu stronom - Kazachstanowi i Rosji. Pozwoli to także na planowanie rozwoju i rozbudowy kosmodromu.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej, Wiktor Christenko wspomniał na konferencji w Astanie, że Rosja co rok zapłaci Kazachstanowi 115 mln dolarów gotówce. Nie przewiduje się wzrostu tej opłaty w związku ze spadkiem kursu dolara tym bardziej na prawie 50 lat do przodu - jest to problematyczne.

1 lipca 2004 roku przedstawione zostaną plany i dokumenty uruchomienia rakietowo-kosmicznego kompleksu Bajterek n bazie kompleksu Angara. Budowa takiego nowego kompleksu dla startów rakiet to wydatek rzędu 200 mln dolarów (bez rakiet i technologii).

Kazachstan włączy się do rozbudowy Bajkonuru, by wspólne przedsięwzięcia ponosić z Rosją po połowie. Rosja pomoże też Kazachstanowi w przygotowaniu i wystrzeleniu pierwszego kazachskiego satelity telekomunikacyjnego. Koszt tego przedsięwziecia jest oceniany na 60 mln dolarów.


Plan kosmodromu Bajkonur
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...