reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nadawca Radia Maryja znów ukarany przez KRRiT

dodano: 2014-12-11 10:28 | aktualizacja: 2014-12-11 10:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/Nasz Dziennik

Radio Maryja logo.jpg 5 grudnia 2014 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Warszawską Prowincję Redemptorystów, nadawcę Radia Maryja, karę w wysokości 1 000 zł za emisję ukrytego przekazu handlowego. KRRiT przeprowadziła analizę w związku ze skargą na audycję nadaną 28 grudnia 2013 roku na antenie Radia Maryja. Wskazana audycja zawierała wystąpienie dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ocenie KRRiT analizowana wypowiedź wyczerpuje znamiona ukrytego przekazu handlowego określone w art. 4 pkt 20 ustawy o radiofonii i telewizji, bowiem przedstawia działalność przedsiębiorcy (Fundację Lux Veritatis) świadczącego usługi (emisja przekazów handlowych) w celu osiągnięcia skutku reklamowego (zachęta do korzystania z emisji reklamowych w programie TV Trwam). Analiza wykazała tym samym naruszenie art. 16c pkt. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Warto podkreślić, ze nadawca programu Radio Maryja ma status nadawcy społecznego. W programie nadawcy społecznego, który w ogóle nie może nadawać przekazów handlowych w audycji, słuchacz spodziewa się uzyskania obiektywnego przekazu, relacji omawianych zagadnień, nie zaś przekazów handlowych, zachęcających do zakupu czasu reklamowego w programie TV Trwam.

Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, a także możliwości finansowe nadawcy.

Przy ocenie zakresu i stopnia szkodliwości naruszenia KRRiT rozważyła także fakt, że emisja przedmiotowego przekazu miała miejsce w okolicznościach szczególnych dla nadawcy, tj. związanych z uzyskaniem długo oczekiwanej, zarówno przez nadawcę, jak i słuchaczy, możliwości nadawania programu Telewizji Trwam w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Z tego powodu kara w wysokości tysiąca złotych została wymierzona poniżej górnej wysokości.

Fragment wystąpienia o. Tadeusza Rydzyka w audycji nadanej 28.12.2013 r.:

- Chcemy też w telewizji naszej pokazywać to, co jest dobrego w Ojczyźnie. Jest miejsce na reklamę w telewizji. Chcemy mówić o tym, co jest dobre, co jest pozytywne, o sukcesach ludzi, o tym, co proponują innym, i dlatego pomyślcie już o reklamie.

Nie każdą reklamę będziemy przyjmować, to musi być reklama etyczna i nie może być żadnej nieprawdy, żadnej manipulacji. Pomyślcie o tym, prosimy wszystkich mających firmy.

Proszę Państwa, w ten sposób można wiele dobrego zrobić, można się rozwijać. To jest dopiero początek tej telewizji, od was zależy, jaka ona będzie, oby nie zabrakło ludzi i środków do tworzenia tej telewizji, a zobaczycie, jak będą wielkie owoce. Wtedy gdy będą ludzie i będą środki, to tę telewizję będą chcieli wszyscy włączyć. Ona może być taka dobra. To zależy od was.

Mówcie też o tej możliwości właśnie reklamy, mówicie już. W następnym czasie będziemy podawali namiary, gdzie można zwracać się do nas w sprawie reklamy.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. przewodniczący KRRiT nałożył na nadawcę Radia Maryja karę w wysokości 13 000 zł za wyemitowanie w audycji pt. „Głos z Krakowa” nadanej 16 października 2013 roku treści o charakterze ukrytego przekazu handlowego przez nadawcę społecznego (więcej tutaj).Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...