reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kazachstan z własnym satelitą

dodano: 2003-11-28 09:06 | aktualizacja: 2003-11-30 13:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: Ru

Kazachstan podjął w Astanie rozmowy z rosyjskimi zakładami im. Chruniczewa, by przygotować i wynieść na orbitę pierwszego, kazachskiego satelitę telekomunikacyjnego. Odpowiednie dokumnety podpisał już premier Kazachstanu - Daniał Achmetow.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Głównymi pretendentami do uczestnictwa w kazachskim projekcie satelitarnym mają francuska firma Alcatel Space, rosyjskie GazKom, korporacja "Energia" im. Korolewa, zakłady im. Reszetniewa oraz rządowe centrum naukowo-produkcyjne, czyli zakłady Chruniczewa.

W ciągu kilku następnych miesięcy wszyscy mają przedstawić odpowiednie propozycje dla władz Kazachstanu, które mają zawierać przygotowanie i przeszkolenie kazachskich kadr do obsługi i utrzymania satelitów oraz modernizacja naziemnych kompleksów kosmicznych, które są na terenie Kazachstanu (pozostałość po ZSRR). Na razie nie chodzi o rosyjski kosmodrom Bajkonur, który jest dzierżawiony od Kazachstanu przez Rosjan. Rosjanie nie ukrywają, że koszty utrzymania Bajkonuru są wysokie i w przyszłości mogą pozbyć się tego balastu, tym bardziej, że w kooperacji budują lub będą budować kilka innych stanowisk startowych dla swoich rakiet - Kourou z Sjuzami, australijski kosmodrom z rakietami Angara itd.

Kazachstan zamierza wykorzystać swojego satelitę do obsługi terenu Morza Kaspijskiego, w tym przede wszystkim wdrożenie szybkiego Internetu satelitarnego w terenach wiejskich i pustynnych, gdzie nie ma żadnych szans na inną infrastrukturę ze względu na ogromne odległości. Własny satelita ma też uniezależnić Kazachstan od obcych operatorów i rozwiązań.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

549 zł Więcej...