reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakiety Zenit z Sea Launch na Bajkonur

dodano: 2003-10-22 10:49 | aktualizacja: 2003-10-22 11:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: TS

sea_launch_foto_sk.jpg Firma Sea Launch, która zajmuje się wynoszeniem satelitów z platformy na Oceanie Spokojnym, zamierza rozszerzyć działalność i wystrzeliwać rakiety Zenit z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Pierwszy komercyjny start ukraińsko-rosyjskiej rakiety Zenit 3SL z Bajkonuru ma nastąpić w drugiej połowie 2005 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Wstępne porozumienie o startach Zenitów z Bajkonuru już zostało podpisane", zadeklarował Aleksander Kuźniecow - wicedyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej. Firma ILS, która organizuje starty rakiet z Bajkonuru będzie się zajmować wyszukiwaniem klientów dla rakiet Sea Launch z platformy niedaleko Hawajów lub z Bajkonuru.

Od początku roku już trzy komercyjne satelity zostały
szczęśliwie wyniesione na orbitę rakietami Zenit 3SL. Powstała w 1995 roku Sea Launch jest mieszanym przedsiębiorstwem, w którym Boeing ma 40 proc. udziałów, rosyjska Energia 25 proc., norweska Kvaerner 20 proc. i ukraińskie Jużnoje i Jużnomachzavod 15 proc. razem. Pierwszy wystrzelenie rakiety z platformy Sea Launch odbyło się w październiku 1999 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...