reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najnowsze trendy w elektronice użytkowej na IFA 2014

dodano: 2014-06-24 15:28 | aktualizacja: 2014-07-02 23:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: IFA

IFA 2014 W dniach 5-10 września 2014 roku w Berlinie w Niemczech odbędzie się kolejna edycja targów elektroniki użytkowej i sprzętu AGD - IFA 2014. Na IFA 2013 zgłosiło się 1500 wystawców, którzy zaprezentowali szeroką gamę swoich produktów i innowacji na 145 tys. m kw. powierzchni. Łącznie około 240 tys. osób odwiedziło IFA 2013. W tym roku organizator również spodziewa się podobnych lub nawet lepszych wyników.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizory z dużymi, zakrzywionymi ekranami, Ultra HD dla niezwykle wyrazistego obrazu, Smart TV z systemami operacyjnymi o wysokiej wydajności, smartwatche oferujące szereg nowych aplikacji, drukarki 3D z niesamowitymi możliwościami, odtwarzanie dźwięku na wielu różnych typach urządzeń - to tylko niektóre z najnowszych trendów, jakie zostaną zaprezentowane na targach IFA 2014.

Zakrzywione ekrany i 21:9

Choć zakrzywione ekrany to nie nowość, bowiem już w zeszłym roku na wiodących, branżowych targach można było oglądać takie modele telewizorów, to stają się one stałym elementem w krajobrazie branży telewizyjnej. I nie dotyczy to tylko telewizorów OLED, skonstruowanych z elastycznych materiałów, ale także bardziej złożonych modeli LCD z podświetlaniem LED. Zakrzywiony ekran to nie tylko niesamowity efekt wizualny i estetyczny, ale także odczucie większej głębi. Potęguje się ono w szczególności, gdy w grę wchodzi rozdzielczość Ultra HD i proporcje obrazu 21:9. Na targach IFA 2014 pokazany zostanie prototyp ekranu, który można przekształcić z całkowicie płaskiego na zakrzywiony i na odwrót - za pomocą pilota.

Ultra HD i mniejsze ekrany

Ultra HD to technologia dobrze znana, ale dość nieśmiało wchodząca na rynek. Oczywistym problemem jest brak treści Ultra HD, ale producenci zdają się nie przejmować tym faktem i z linii produkcyjnych schodzą coraz to nowsze modele telewizorów z rozdzielczością cztery razy większą niż Full HD. Na IFA 2013 najmniejszy ekran Ultra HD miał przekątną 55 cali. W tym roku zaprezentowane zostaną modele o jeszcze mniejszej przekątnej. Oglądanie Ultra HD na tak małym ekranie ma jednak sens wyłącznie przy stosunkowo małej odległości widza od ekranu. Za to obraz z pewnością zapiera dech w piersi - jest bardzo ostry i wyraźny.Już dziś konsumenci mogą tworzyć własne filmy z wakacji w Ultra HD. Umożliwiają to nie tylko lustrzanki, ale także najnowsze modele smartfonów. Na IFA będzie można zapoznać się najnowszymi urządzeniami pozwalającymi na zapis Ultra HD.

Android i WebOS na Smart TV

Smart TV to nie tylko dostęp to tradycyjnych programów telewizyjnych, ale również szereg ciekawych aplikacji i dostęp do usług internetowych, na przykład bibliotek multimedialnych, internetowych wypożyczalni wideo, rekomendacji programowych, gier online, portali społecznościowych i portali informacyjnych. Liczba aplikacji dostępnych na Smart TV rośnie w zastraszającym tempie, podobnie jak zapotrzebowanie na ulepszone interfejsy o bardziej komfortowej obsłudze. Na tegorocznych targach IFA najwięksi producenci zaprezentują nowe interfejsy ułatwiające poruszanie się po Internecie i telewizji. Wiele z tych nowych rozwiązań umożliwi także użytkownikom projektowanie stron startowych i szeroko pojętą personalizację.

Systemy operacyjne ze świata urządzeń mobilnych zaczynają pojawiać się także w telewizorach. IFA zaprezentuje pierwsze Smart TV z systemem Android i WebOS, tym samym dramatycznie zwiększając zakres dostępnych aplikacji. Najnowsza generacja Smart TV oferuje imponujące możliwości obliczeniowe - wyposażone w procesory wielordzeniowe i potężne układy graficzne zapewniają szybki dostęp do stron internetowych, płynną kontrolę i odtwarzanie filmów z sieci.

Sterowanie głosem i gestami

Tradycyjne piloty towarzyszą nam od dłuższego czasu, ale teraz, ze względu na wiele nowych funkcji dostępnych w najnowszej generacji Smart TV, stają się one dość niewygodne w użytkowaniu. W związku z tym czołowi producenci pracują nad wdrażaniem nowych urządzeń do sterowania, na przykład pilotów z klawiaturami lub touchpadami znajdującymi się od spodu. Niektóre nadajniki na podczerwień działają również jak wskaźniki.

Najnowsze telewizory mogą nawet rozpoznawać gesty, takie jak ruchy rąk. Rozpoznawanie głosu to kolejny nowoczesny sposób sterowania urządzeniami. Zaledwie rok temu telewizory, które mogą reagować na specjalne polecenia głosowe, były postrzegane jako najbardziej nowoczesne, ale od tego czasu zakres usługi rozpoznawania głosu znacznie się rozszerzył. Niektóre telewizory mogą teraz rozpoznawać nawet poszczególne słowa, które nie znajdują się w fabrycznie zdefiniowanym słowniku.

Urządzenia typu wearable, które mierzą tętno i tempo chodu

Innym ważnym trendem na targach IFA 2014 będą smartwatche i inne urządzenia typu wearable, wyposażone w czujniki i wyświetlacze, noszone na nadgarstku. Współpracują ze smartfonami, mierząc funkcje organizmu, ruchy i zmienne otoczenia, a następnie przekazując te dane do analizy. Na IFA zaprezentowana zostanie cała gamę nowych smartwatchy, których wbudowane czujniki mogą na przykład liczyć liczbę kroków lub zmierzyć tętno. Niektóre modele mogą nawet umożliwiać kontrolę snu.

Osoby, które lubią słuchać muzyki podczas treningów, nie będą potrzebować nawet urządzenia na nadgarstku. Wystarczą jedynie specjalistyczne słuchawki, z wbudowanymi dodatkowo czujnikami tętna. Trend w kierunku bardziej inteligentnych urządzeń typu wearable odnosi się nie tylko do zajęć sportowych i rekreacyjnych, ale w przyszłości urządzenia te będą również wykorzystywane do obsługi aplikacji telemedycznych - w szczególności przydatne dla osób starszych.

Obiekty 3D z dysz drukarki

Innymi urządzeniami, które z pewnością przyciągną dużą uwagę na targach IFA 2014, będą drukarki 3D, także te o kompaktowych wymiarach, które mogą „wyczarować” ze swoich dysz niezwykle misterne przedmioty - koła zębate, zabawki, a nawet zdobione buty. Niektóre z tych drukarek mogą być używane nawet do obróbki produktów spożywczych, w tym czekolady i cukru.

Komputery obdarzone ludzkimi zmysłami

Notebooki i inne komputery przenośne nabierają teraz naturalnych, takich jak u człowieka, zmysłów, co czyni je jeszcze bardziej interaktywnymi. Są one zaprojektowane tak, aby dostosować się jeszcze bardziej do komunikacji. Na przykład jedną z ciekawostek na targach IFA będzie pierwsza seria notebooków z wbudowaną kamerą 3D, pozwalającą na rozpoznanie niemal nieograniczonej liczby gestów.

Kolejnym trendem wśród notebooków jest rosnąca liczba modeli wyposażonych w ekrany o rozdzielczości Ultra HD, które są bezcenne na przykład przy edycji wideo.

Bezprzewodowy dźwięk i trend w kierunku dźwięku hi-res

Głośniki, które korzystają z W-LAN lub Bluetooth, aby utrzymać łączność radiową z ich jednostkami nadrzędnymi, są jednymi z najnowszych trendów na targach IFA. Oprócz doskonałej reprodukcji dźwięku, coraz bardziej popularne są także funkcje redukcji szumów. Mogą one skutecznie tłumić dźwięki otoczenia. Jakość High End dźwięku również będzie ważnym tematem targów IFA 2014, tym bardziej że liczba urządzeń obsługujących formaty dźwięku wysokiej rozdzielczości stale rośnie. Są one zdolne do odtwarzania nagrań muzycznych z bardzo wysokim bitrate.

Na targach IFA 2014 nie zabraknie rozwiązań Connected Home.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

Miernik Signal ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Signal ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 849 zł Więcej...