reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

e-Bird od listopada na 33E

dodano: 2003-09-30 11:06 | aktualizacja: 2003-09-30 11:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat

eutelsat_logo_good.jpg Po serii prób na orbicie e-Bird wejdzie do użytku w listopadzie na pozycji 33°E. e-Bird, to pierwszy na świecie satelita zaprojektowanego specjalnie do dwukierunkowej łączności szerokopasmowej. Satelitę e-Bird wyniesiono 28 września o 1:14 polskiego czasu na pokładzie rakiety Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start tego satelity przyśpiesza zaangażowanie Eutelsatu w rozwój europejskiej infrastruktury i technologii, które pozwolą satelitom na odgrywanie kluczowej roli w rozpowszechnianiu techniki cyfrowej w regionach nie obsługiwanych przez systemy ADSL i inne naziemne technologie szerokopasmowe. Konfiguracja wielu wiązek punktowych, z których każda zapewnia sygnał dużej mocy na dany region, pozwala satelicie e-Bird wnieść znaczący wkład zarówno w narodowe, jak i w ogólnoeuropejski program rozwoju usług szerokopasmowych, taki jak np. inicjatywa Unii Europejskiej pn. e-Europe. Koncentruje się ona na zapewnieniu do roku 2005 dostępu do internetu dla wszystkich szkół, ośrodków akademickich i kręgów gospodarczych. Jak się szacuje jedna czwarta społeczeństwa Unii Europejskiej oraz od 10 do 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Unii i państwach do niej kandydujących nie ma dziś dostępu do szerokiego pasma.

W swoim komentarzu do pomyślnego startu nowego satelity Eutelsatu jego prezes Giuliano Berretta powiedział:

"Wierzymy, że unikatowa konstrukcja satelity e-Bird daje nowe podstawy do świadczenia satelitarnych usług szerokopasmowych i że zasilenie aplikacji internetowych będzie stanowić wielką korzyść dla europejskich dostawców internetu, gdyż będą oni mogli rozszerzyć teraz ofertę szerokopasmowych usług dla użytkowników nie obsługiwanych przez naziemne systemy szerokopasmowe. Nowy satelita lokuje się obok platform multimedialnych, które my i nasi partnerzy rozwijaliśmy po to, aby rozdzielić koszty urządzeń naziemnych i wysiłek obniżania kosztów dwukierunkowych terminali, jako trzeciego filaru naszej strategii szerokopasmowej".

Wyjątkowa efektywność szerokiego pasma satelity e-Bird została osiągnięta dzięki takiej kompilacji transponderów, która gwarantuje obsługę asymetrycznego ruchu internetowego rozłożonego pomiędzy zapotrzebowaniem a dostarczaniem zawartości. Konfiguracja ta stanowi nierozłączną parę z wysoce efektywnymi wiązkami, dzięki czemu użytkownicy mogą dysponować podłączeniem do szybkiego internetu oraz sieci VPN za pośrednictwem anten o średnicy mniejszej niż jeden metr. Transmisje do dostawców usług będą rutowane poprzez cztery transpondery o szerokości pasma 108MHz, natomiast kanały zwrotne będą realizowane poprzez 16 transponderów o szerokości pasma 36MHz. Stacje czołowe podłączone do internetowej sieci szkieletowej będą odbierać sygnały od użytkowników a następnie będą do nich przesyłać zawartość z wysoką przepływnością.

Dzięki sąsiedztwu e-Birda z satelitą Eutelsat EuroBird 1 na pozycji 28,5°E, który nadaje do blisko 7 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, możliwe będzie także skierowanie kanałów cyfrowej telewizji i radia wraz z jednokierunkowymi usługami szerokopasmowymi do dwuzakresowych anten odbiorczych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...