reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Kudłaci kucharze i przeboje...” 2 w BBC Lifestyle

dodano: 2014-04-23 17:47 | aktualizacja: 2014-04-23 19:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: BBC Worldwide

BBC Lifestyle z kolorowym tłem Si i Dave wracają! Na antenie BBC Lifestyle zobaczymy nową serię programu „Kudłaci kucharze i przeboje brytyjskiej kuchni”. Jego bohaterowie przemierzają Wielką Brytanię wzdłuż i wszerz, odkrywając jej niezwykłe dziedzictwo kulinarne. Historię brytyjskiej kuchni będą poznawać od strony praktycznej, próbując potraw, którymi zajadali się ich przodkowie, i spotykając się z producentami podtrzymującymi kulinarne tradycje.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od lasów po wyspy, od wieprzowiny po ziemniaki - każdy zakątek i każdy smak Brytanii ma swoją własną historię. Historię, którą Kudłaci wskrzeszają na naszych oczach, prezentując smakowite przepisy i niezwykłe materiały archiwalne.

- Wielka Brytania ma najlepsze produkty rolne, najbardziej szanowanych producentów żywności, najlepszych szefów kuchni, słowem: wszystko od upraw po zastawiony stół - tłumaczy Dave. - To efekt całych wieków doskonalenia umiejętności kulinarnych i przepisów, perfekcji w uprawie warzyw, ale także umiejętności wydobywania tego, co najlepsze z potraw sprowadzanych z całego świata - dodaje.

- Mamy tradycję zbierania i chomikowania przepisów i wiedzy kulinarnej - mówi Si. - Niewiele jest na świecie kultur, w których spotkać można tak niezwykłą mieszankę smaków, klimatów i tradycji. Historia zmian zachodzących w brytyjskiej kuchni jest fascynująca - dodaje.

Odkrywając tę historię, bohaterowie programu spotkają się z najbardziej znanymi historykami kuchni, którzy odtwarzają przepisy sprzed wieków, ratując je tym samym od zapomnienia. Poznają także kuchennych bohaterów, którzy dbają o zachowanie klasycznych dań brytyjskiej kuchni i tradycyjnych składników, choć nie stronią także od tworzenia współczesnych wersji brytyjskiej klasyki.

Kucharze zaprezentują nam niezwykłe materiały archiwalne, ukazujące wpływ zmian społecznych na upodobania kulinarne mieszkańców Wysp Brytyjskich. Następnie przygotują własne wersje klasycznych dań brytyjskiej kuchni - między innymi połączenie klasycznego brytyjskiego „posiłku oracza” ze szwajcarskim fondue.

Si i Dave nie oprą się także pokusie zajrzenia do archiwów telewizyjnych i pokazania programów i szefów kuchni, którzy niegdyś byli dla nich inspiracją.

Kolejne odcinki poświęcone są konkretnym tematom, takim jak wołowina, jabłka i gruszki, jedzenie w Imperium Brytyjskim, nabiał czy owoce morza. Spotkania z 60 niezwykłymi gośćmi, 60 przepisów, ponad trzy godziny archiwalnych materiałów filmowych... Wszystko to złoży się na nostalgiczny, ale żywy i pełny obraz społecznej historii Wielkiej Brytanii widzianej przez pryzmat jedzenia: od epoki żelaza po dzień dzisiejszy.

Ciepli i zabawni Kudłaci Kucharze są przyjaciółmi od ponad dwudziestu lat. Ich świeże, praktyczne podejście do gotowania i zaraźliwy entuzjazm do wszystkiego, co robią, czynią ten program naprawdę wyjątkowym.

„Kudłaci kucharze i przeboje brytyjskiej kuchni” - sezon 2. w BBC Lifestyle, w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Drób”
Dave i Si pokazują, że brytyjskie dania z drobiu to nie tylko klasyczny pieczony kurczak. Z prawdziwą pasją przygotowują tikka z kaczki i jednogarnkowe danie z kuropatwy, sięgają do starych przepisów, aby przyrządzić tradycyjną świąteczną zapiekankę w cieście z Yorkshire, wypełnioną pysznym mięsem drobiowym, a na koniec opowiadają historię słynnych czarnych indyków z Norfolk.

Odcinek 2.: „Ryby”
Kudłaci Kucharze wypływają na pełne morze, aby opowiedzieć o wspaniałym brytyjskim rybołówstwie i przemyśle rybnym. Pokazują, jak bogaty jest wybór brytyjskich dań z ryb: od sardynek na grzance po pikantne rybne curry. W tym odcinku pokazana zostanie także historia tradycyjnego walijskiego połowu ryb z małych, okrągłych łódek zwanych „coracle”. Później Kucharze wybiorą się na wyspę Wight, aby dowiedzieć się, jakie gatunki mogą w przyszłości zastąpić najpopularniejsze ryby na naszych stołach, zagrożone wyginięciem z powodu przełowienia.

Odcinek 3.: „Ziemniaki”
Kudłaci Kucharze badają historię podstawowego składnika brytyjskiej kuchni: skromnego ziemniaka. Od rozgrzewających ziemniaków w cieście z Lancashire po pyszne casserole z kurczaka z zapiekanką ziemniaczaną - te przepisy pozwolą poznać ziemniaki od ich najlepszej strony. Kucharze wyjaśnią także, dlaczego brytyjska wódka z ziemniaków zdobywa wiele międzynarodowych nagród, i opowiedzą o mrocznym okresie w historii Walii, kiedy w smażalniach omal nie zabrakło frytek!

Odcinek 4.: „Targi”
Kudłaci Kucharze pokażą nam tym razem wspaniały brytyjski targ i doskonałą żywność, którą można na nim kupić. Odwiedzą między innymi stragan z krówkami, a z kupionych na nim smakołyków przyrządzą pyszne ciasto krówkowo-orzechowe. Przygotują także dwie zupy z sezonowych produktów. Później pojadą do Ludlow, miasta będącego prawdziwą stolicą brytyjskich smakoszy, aby myszkować po straganach na festiwalu kulinarnym i dyskutować o tym, jaki wpływ na nasz jadłospis mają supermarkety.

Odcinek 5.: „Kuchnia Imperium”
W tym odcinku Kudłaci Kucharze analizują wpływ kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii na jej kuchnię. Od masala chai dodawanej do puddingu po indyjskie piwo pale ale w zapiekance z kiełbasy - mnóstwo klasycznych dziś przepisów wiele zawdzięcza historii brytyjskiego imperium. Kucharze opowiadają także historię ginu z tonikiem oraz znanej brytyjskiej firmy żywnościowej Lea & Perrins - oba te zjawiska także miały początek w czasach imperialnych.

Odcinek 6.: „Wyspy”
Kudłaci Kucharze przypominają Brytyjczykom, że nie mieszkają na jednej wyspie. Wyspy Brytyjskie to ponad 5 tysięcy skrawków lądu, z których wiele ma wspaniałe tradycje kulinarne. Kucharze przygotowują pyszną tempurę z małży złowionych u wybrzeży wyspy Man i znakomity szkocki deser cranachan z whisky z Islay, a potem wybierają się na wyspę Wight, gdzie rozkoszują się lokalnymi specjałami przygotowanymi przez szefa kuchni uhonorowanego gwiazdką Michelina i ujawniają mało znany przysmak z wyspy Jersey: uchowca.

Odcinek 7.: „Egzotyka na talerzu”
Tym razem Si i Dave zajmują się egzotycznymi smakami, które stały się jednym z głównych motorów rozwoju brytyjskiej kuchni. Przygotowują piernik z chili, pokazują, jak przyrządzić perfekcyjne sushi, a później jadą do Tatton Park w Cheshire, gdzie odkrywają historię ananasa - niegdyś jednego z najdroższych i najbardziej egzotycznych dań, jadanych tylko przez klasę wyższą... Ale egzotyka to nie tylko owoce z drugiego końca świata. Kucharze opowiadają także o domokrążcach: sprzedawcach nietypowego, różowego gatunku francuskiej cebuli, którzy działali w Wielkiej Brytanii w latach dwudziestych XX wieku.

Odcinek 8.: „Wołowina”
Kudłaci Kucharze zajmują się tym razem doskonałą brytyjską wołowiną. Przygotowują klasyczny brytyjski pudding wołowy z łojem i zupę ogonową. Odwiedzają hodowcę, który postawił na bydło japońskiej rasy wagyu i demaskują szkodliwe, fałszywe informacje na temat dań z wołowiny. Na koniec pokażą, jak upiec wołu... w całości.

Odcinek 9.: „Lata 70.”
Tym razem Kudłaci Kucharze przypomną lata 70. ubiegłego stulecia - dekadę często niesłusznie krytykowaną za swoją kuchnię. Pokażą, że dobrze przyrządzone cordon bleu z kurczaka czy klasyczne brytyjskie banoffee pie (deser z warstwy toffi, karmelu i bitej śmietany) także dzisiaj mogą okazać się kulinarnymi przebojami. Kucharze wybiorą się do restauracji serwującej dania z lat siedemdziesiątych i opowiedzą więcej o czasach, w których w Wielkiej Brytanii powstał ruch na rzecz samowystarczalności żywnościowej - i pojawiły się gotowe do pogrzania dania z supermarketów!

Odcinek 10.: „Prosto z Francji”
Tym razem nasi bohaterowie wyprawiają się na drugą stronę kanału La Manche i sprawdzają, jak kuchnia francuska wpływała na to, co przez wieki gotowali i jedli Brytyjczycy. Przygotowują pysznego kurczaka pieczonego z czterdziestoma ząbkami czosnku i delikatne mille-feuille. Pokazują także, że dziś Wielka Brytania przoduje w wielu typowo „francuskich” obszarach sztuki kulinarnej - od zdobywających kolejne nagrody angielskich win po znakomity szkocki czosnek.

Odcinek 11.: „Wieprzowina”
Kudłaci Kucharze opowiadają o miłości Brytyjczyków do świń i wieprzowiny - mięsa, które miało ogromny wpływ na całą kulturę kulinarną Wysp Brytyjskich. Przyrządzają tradycyjne paszteciki wieprzowe i wykwintną roladę z polędwicy wieprzowej z morelami i imbirem. Wyjaśniają wyjątkową rolę, jaką odgrywały świnie w brytyjskich rodzinach. Jadą także do Gloucestershire, gdzie hoduje się świnie rzadkich dziś ras, niegdyś bardzo popularnych w Wielkiej Brytanii.

Odcinek 12.: „Owoce morza”
W tym odcinku Si i Dave zajmują się znakomitymi brytyjskimi owocami morza. Przygotowują sycącą zapiekankę z farszem z wołowiny i ostryg oraz doskonałe kraby i małże św. Jakuba w sosie Mornay. Pomagają także urządzić rakowe przyjęcie nad Tamizą i na nowo odkrywają niemal dziś zapomnianą klasykę brytyjskiej kuchni: pobrzeżki.

Odcinek 13.: „Jabłka i gruszki”
Tym razem Dave i Si opowiadają o brytyjskiej obsesji na punkcie jabłek - i nieco mniejszej pasji do gruszek. Łączą dwa najważniejsze składniki brytyjskiej kuchni w pysznym tadżin z wołowiną i jabłkami, a potem przygotowują wykwintną tartę z gruszkami i kremem migdałowym. Na koniec odwiedzają sad-muzeum, w którym rosną 2 tysiące odmian jabłek popularnych na Wyspach Brytyjskich, i opowiadają o starożytnej brytyjskiej tradycji odwiedzania sadów i śpiewania pieśni mających zapewnić dobre zbiory.

Odcinek 14.: „Atlantyk”
Kudłaci Kucharze odkrywają wyjątkową relację łączącą tradycje kulinarne Ameryki i Wielkiej Brytanii. Przygotowują chowder z małży i pyszne, czekoladowe brownies, a potem odwiedzają Savoy, aby porozmawiać o historii drinków. Mówią także o zjawisku, które Amerykanie zaimportowali z Wielkiej Brytanii i które do dziś cieszy się w USA ogromną popularnością: targach, na których rolnicy bezpośrednio sprzedają swoje produkty.

Odcinek 15.: „Leśna spiżarnia”
W tym odcinku Kudłaci Kucharze wybierają się do lasu i pokazują ukryte w nim smakołyki, które powinien znać każdy miłośnik dobrej kuchni. Przyrządzają ragout z dzika - zwierzęcia niegdyś powszechnie występującego w brytyjskich lasach - i deser z dziko rosnących jeżyn. Opowiadają także o długiej historii brytyjskiego kłusownictwa i pokazują, że przy odrobinie wiedzy las może pełnić nie tylko rolę spiżarni, ale także apteczki.

Odcinek 16.: „Owce”
Tym razem Kudłaci Kucharze skupiają się na owcach, które od tysięcy lat zaopatrują Brytyjczyków w mleko, mięso i wełnę. Szybko przygotowują gulasz jagnięcy z kaszą jęczmienną i pyszne kotlety jagnięce z nerką. Następnie pomagają przyrządzić - i zjeść - wyśmienitą potrawę rodem z północnej Afryki: méchoui, czyli jagnię z rożna. Na koniec Kucharze opowiadają historię niezwykłych, wyjątkowo odpornych owiec z wyspy North Ronaldsay na Orkadach, żywiących się wodorostami.

Odcinek 17.: „Jedzenie na pocieszenie”
Kudłaci Kucharze wracają do smaków dzieciństwa: badają miłość Brytyjczyków do tak zwanego „comfort food”, czyli jedzenia dla poprawy nastroju. „Comfort food” to nie tylko słodycze - takie jak klasyczny pudding ryżowy - lecz na przykład przygotowane przez Dave’e gołąbki czy lubiany przez Si bulion na żeberkach. Kucharze opowiadają też o historii szkolnych obiadów i sprawdzają, co przez „comfort food” rozumieją wszyscy Brytyjczycy - od uczestników festiwalu Notting Hill Carnival po brytyjskich żydów zasiadających do wieczerzy szabasowej.

Odcinek 18.: „Lata 60.”
W tym odcinku Kudłaci Kucharze cofają się do lat sześćdziesiątych XX wieku - do dekady muzyki, mody i kulinarnych trendów, które utrzymały się do dziś. Przygotowują stek Diane i profiterole, a potem spotykają się z restauratorem, dzięki któremu modne stało się jedzenie „na mieście”. Na koniec opowiadają o czasach, w których szczytem kulinarnego wyrafinowania była wizyta w restauracji dla zmotoryzowanych.

Odcinek 19.: „Jedzenie i religia”
Tym razem Dave i Si badają zależności pomiędzy jedzeniem a wiarą. Odkrywają ogromny wybór dostępnych w Wielkiej Brytanii dań opartych na zaleceniach konkretnych religii. Pieką Simnel - tradycyjne brytyjskie ciasto wielkanocne z marcepanem - i przyrządzają znakomity mostek wołowy. Opowiadają historię słodkich „bułeczek z krzyżykiem” pieczonych w Wielkiej Brytanii specjalnie na Wielki Piątek, a potem zaglądają na etiopskie przyjęcie bożonarodzeniowe.

Odcinek 20.: „Nabiał”
Kudłaci Kucharze oddają należne honory brytyjskiemu przemysłowi mleczarskiemu. Znakomite mleko, sery, śmietany i jogurty to coś, z czego Brytyjczycy mogą być dumni. Kucharze przygotują klasyczne zawijane paszteciki z serem i cebulą oraz pyszny crčme brűlée - a potem pokażą, jak przyrządza się tradycyjne angielskie puddingi mleczne. Opowiedzą także o historii mleka w szkołach i o najbardziej angielskim serze cheddar.

Biografie:

Pełni entuzjazmu Si King i Dave Myers, znani także jako Kudłaci Kucharze, stali się brytyjskim dobrem narodowym. Dwaj kochający dobre jedzenie kucharze o wielkim sercu i praktycznym podejściu do życia gotują razem już od ponad dwudziestu lat. Tworzyli wykwintne dania wspólnie ze słynnymi szefami kuchni, podróżowali po świecie w poszukiwaniu nowych pomysłów i inspiracji - ale przede wszystkim przemierzali wzdłuż i wszerz Wyspy Brytyjskie, odkrywając nowe przepisy i przygotowując własne wersje klasycznych, brytyjskich dań.

Dave Myers urodził się i wychował w Barrow-in-Furness. Imał się różnych zajęć - przez pewien czas pracował nawet w hucie, aby zarobić na studia na wydziale sztuk pięknych Goldsmiths, University of London, gdzie zgłębiał tajniki malarstwa temperowego i studiował dzieła dawnych mistrzów. Po ukończeniu studiów zaczął pracę w BBC jako charakteryzator, gdzie specjalizował się w sztucznych kończynach. Pracował przy produkcji wielu filmów i produkcji telewizyjnych, takich jak znakomity serial „Tajniacy”. Obowiązki zawodowe wymagały od niego nieustannych podróży, od studiów Hollywood po afrykańskie pustynie. Ale podróżował także prywatnie, realizując swoje hobby: zbierał przepisy i poznawał zwyczaje kulinarne różnych krajów i kultur. Nawiązywał także nowe przyjaźnie. Tak poznał między innymi Simona Kinga - swojego późniejszego długoletniego towarzysza wypraw, drugiego Kudłatego Kucharza.

Pochodzący z północno-wschodniej Anglii Si to wielki, brodaty motocyklista obdarzony czarującą osobowością i ogromnym poczuciem humoru, dzięki którym ludzie szybko otwierają przed nim serca i drzwi swoich domów. Miłe usposobienie i wewnętrzne ciepło sprawiały, że doskonale sprawdzał się jako asystent reżysera (pracował między innymi przy serii filmów o Harrym Potterze) - ale jego prawdziwą pasją zawsze była kuchnia. Miłość do gotowania zaszczepił mu ojciec, oficer Royal Navy, który ze swoich kolejnych wypraw przywoził zawsze różne egzotyczne przyprawy    i składniki. Dziś fascynację kuchnią na nowo rozbudzają w Si jego dzieci, które bardzo chętnie poznają nowe smaki i potrawy.

Si i Dave są nie tyle profesjonalistami, co prawdziwymi smakoszami i miłośnikami jedzenia. Poznali się w czasie pracy na planie filmowym - a dziś wykorzystują każdą okazję, by spakować walizki i wyruszyć do najdalszych zakątków świata w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych
i kulturalnych.

„Kudłaci kucharze i przeboje brytyjskiej kuchni” - sezon 2., emisja w środy (od 7 maja 2014 roku) o 18:00 w BBC Lifestyle.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...