8. kolejka II etapu TBL w sieci i Polsacie Sport News

dodano: 2014-04-18 20:28 | aktualizacja: 2014-04-18 21:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: plk.pl

pilka_koszykowka Radomianie mieli znakomity początek II etapu rozgrywek. Wygrali pięć meczów z rzędu i sam Łukasz Majewski nazwał Rosę zespołem nieobliczalnym. Ostatnio jednak przyszła seria trzech porażek. Czy Rosa przełamie się w Zgorzelcu? Wygrać z liderem Tauron Basket Ligi (TBL) w ich hali nie będzie łatwo. Płatna transmisja z meczu PGE Turów - Rosa w sobotę, 19 kwietnia br. o 17:00 w Ipla.tv., płatne przekazy z meczów Energa Czarni - Anwil, Kotwica - Asseco i Stabill Jezioro - AZS będą dostępne na plk.pl., a transmisja z meczu Stelmet - Trefl od godziny 19:45 w Polsacie Sport News.

Stelmet Zielona Góra - Trefl Sopot

Dwa spotkania zakończone dogrywką, Stelmet zawsze wygrywający w Tauron Basket Lidze - to bilans dotychczasowych meczów zielonogórzan z Treflem w tym sezonie. Jak będzie tym razem? Hit kolejki będzie można zobaczyć w Polsacie Sport News w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku od godziny 19:45.

Mistrzowie Polski w ostatnim meczu z Anwilem Włocławek problemy mieli tylko na początku pierwszej kwarty. Później zielonogórzanie dominowali, wygrywając ostatecznie aż 83:66. Najlepszym strzelcem ekipy trenera Mihailo Uvalina był Przemysław Zamojski, który rzucił 15 punktów (cztery trójki). Vladimir Dragicević dołożył do tego 12 punktów i siedem zbiórek.

Trefl z kolei rywalizował ostatnio z PGE Turowem Zgorzelec. Wicemistrzowie świetnie zagrali szczególnie w drugiej połowie meczu i dzięki temu wygrali w Sopocie 94:89. Adam Waczyński zdobył dla ekipy prowadzonej przez trenera Dariusa Maskoliunasa 16 punktów, pięć zbiórek i trzy asysty. Paweł Leończyk dodał 15 punktów.

- Cały mecz z Turowem wyglądał tak, że obie drużyny były skuteczne w ataku, wynik był bardzo wysoki. W drugiej połowie pozwoliliśmy rywalom rzucić 50 punktów. Przeciwnik w końcówce był po prostu od nas skuteczniejszy - tłumaczy Michał Michalak.

Rywalizacja Stelmetu i Trefla jest w tym sezonie bardzo zacięta. Wszystko zaczęło się od meczu o Tauron Superpuchar Polski, który zawodnicy z Sopotu wygrali 76:71. W spotkaniach o punkty trzy razy wygrywali jednak mistrzowie Polski, choć dwukrotnie potrzebowali do tego dogrywki. W marcu pokonali Trefl 89:88, a aż 24 punkty i dziewięć asyst zanotował Łukasz Koszarek. 25 punktów dla ekipy z Trójmiasta rzucił wtedy Lance Jeter (jego najlepszy wynik w sezonie).

- To pamiętny mecz w Sopocie, który przegraliśmy jednym punktem, chociaż mieliśmy rzut na zwycięstwo. To był dobry mecz w naszym wykonaniu, chociaż rezultat okazał się niekorzystny. Nie będzie łatwo wygrać na wyjeździe z mistrzem Polski, ale będziemy walczyć o dobry wynik - zapowiada Michalak.

Kluczowy pojedynek tego meczu może odbyć się na obwodzie pomiędzy rozgrywającymi - Łukaszem Koszarkiem i Lancem Jeterem. Reprezentant Polski jest najlepszym asystującym całej Tauron Basket Ligi ze średnią 6,7 asysty na mecz. Amerykanin jest pod tym względem dużo słabszy (2,7 asysty na mecz), ale dzieli się minutami na parkiecie z Sarunasem Vasiliauskasem. Pomagający Koszarkowi na rozegraniu Matnas Cesnauskis gra zdecydowanie mniej.

Ciekawie powinno być też pod koszami, gdzie jeden z najlepszych środkowych w TBL - Vladimir Dragicević będzie starał się powstrzymać silnego Yemi Gadri-Nicholsona. Także starcie Aarona Cela z Pawłem Leończykiem może mieć spory wpływ na ostateczny wynik spotkania.

PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom

Zespół ze Zgorzelca wygrał dwa ostatnie mecze - ze Stelmetem Zielona Góra (85:73) i z Treflem Sopot (94:89). Rosa z kolei po pierwszych czterech zwycięstwach w szóstkach przegrała trzy spotkania (ostatnio z Energą Czarnymi Słupsk 57:83). W obecnych rozgrywkach PGE Turów dwukrotnie wygrywał już z radomianami, ale w II etapie górą byli zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego. Rosa gra zdecydowanie słabiej bez Kirka Archibeque’a – jego powrót mógłby podnieść wartość drużyny. Zgorzelczanie będą w tym meczu liczyć przede wszystkim na Damiana Kuliga, a ciekawie zapowiada się starcie J.P. Prince’a z Łukaszem Majewskim.

Ciekawostki: bilans spotkań między tymi ekipami w Tauron Basket Lidze to 4-1 na korzyść PGE Turowa; w ostatnim meczu między tymi ekipami J.P. Prince wymusił aż 12 fauli (rekord sezonu tego zawodnika); w tym samym meczu zgorzelczanie zanotowali aż 45 zbiórek, co jest najlepszym wynikiem tego zespołu w obecnym sezonie

Płatna transmisja z tego meczu na Ipla.tv

Kotwica Kołobrzeg - Asseco Gdynia

Kołobrzeżanie nie wygrali jeszcze meczu w II etapie, w minionej kolejce przegrali na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 70:93. Asseco z kolei pokonało AZS 79:77 w bardzo ważnym meczu w kontekście awansu do play-off. Bilans spotkań między tymi ekipami w obecnym sezonie to 2-1 na korzyść zespołu z Gdyni. Najlepszym strzelcem Kotwicy często jest Grzegorz Arabas i to jego pojedynek w rzutach z dystansu z Łukaszem Sewerynem może być kluczowy dla losów meczu. Zespół trenera Tomasza Mrożka musi z kolei znaleźć sposób na zatrzymanie A.J. Waltona.

Ciekawostki: Kotwica to jedyna drużyna Tauron Basket Ligi, która nie wygrała w II etapie; w meczu rozegranym w marcu kołobrzeżanie zaliczyli 12 przechwytów - to ich rekord sezonu; Piotr Szczotka w listopadowym spotkaniu miał 13 zbiórek (najlepszy wynik tego gracza w rozgrywkach)

Płatny przekaz wideo z tego meczu na plk.pl.

8. kolejka II etapu Tauron Basket Ligi (TBL) - plan transmisji:

- sobota, 19 kwietnia 2014 roku o 14:00, płatny przekaz wideo na plk.pl, Kotwica Kołobrzeg - Asseco Gdynia,
- sobota, 19 kwietnia 2014 roku o 17:00, płatna transmisja w Ipla.tv, PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom,
- sobota, 19 kwietnia 2014 roku o 18:00, płatny przekaz wideo na plk.pl, Stabill Jezioro Tarnobrzeg - AZS Koszalin,
- sobota, 19 kwietnia 2014 roku o 18:00, płatny przekaz wideo na plk.pl, Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek,
- sobota, 19 kwietnia 2014 roku o 19:45, w kanale Polsat Sport News, Stelmet Zielona Góra - Trefl Sopot.