SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowe radio naziemne wystartuje w tym roku

dodano: 2013-02-14 20:15 | aktualizacja: 2013-02-14 20:45
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polskie Radio

Lepsza jakość, większy zasięg, a nawet możliwość pokazywania obrazu na radioodbiorniku. Cyfrowe radio naziemne, bo o nim mowa, ma ruszyć jeszcze w tym roku - informuje Polskie Radio.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polskie Radio zapowiada, że do czerwca br. wybierze w przetargu firmę, która będzie odpowiedzialna za emisję cyfrowego nadawania. Nadal jednak będzie można słuchać ulubionych stacji przez analogowe radioodbiorniki.

Krzysztof Łuszczewski, pełnomocnik zarządu Polskiego Radia do spraw cyfrowego nadawania, przekonuje, że zaletą nowej technologii jest nie tylko lepszy zasięg poszczególnych programów.

- Cyfrowe radio to ciekawsza oferta i lepsza jakość. Będzie można również zobaczyć informacje m. in . o ruchu drogowym czy okładki płyt wykonawców muzycznych - zachwala Krzysztof Łuszczewski.

Na 12 kanałach, na jakie zostanie w eterze wygospodarowane miejsce, siedem stanowić będą publiczna Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz dwa publiczne kanały regionalne, w tym Radio dla Ciebie. Na pozostałe miejsca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) prawdopodobnie rozpisze konkurs.

Paweł Mathia, główny inżynier Polskiego Radia, uspokaja, że nie ma na razie planów by wyłączyć analogowe nadajniki radiowe.

- Absolutnie obecnie nie planujemy wyłączyć nadajników FM. To kwestia 10 - 15 lat - deklaruje główny inżynier Polskiego Radia.

Paweł Mathia dodaje, że obecnie cena odbiornika cyfrowego zaczyna się od 100 złotych. Główny inżynier Polskiego Radia spodziewa się, że koszty zakupu jeszcze spadną po uruchomieniu cyfrowego radia naziemnego.

Za dwa lata według planów tą technologią będzie można słuchać radia na 90 procent terytorium Polski. Cyfrowe radio działa już na szeroką skalę w wielu krajach Europy i świata m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwajcarii czy Australii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
zett
2013-10-01 14:43:00
Właśnie odsłuchałem na tvp info, że od dzisiaj radio cyfrowe nadaje w Wawie i Katowicach. A proces wymiany (domyślam się, że chodzi o wyłączenie analogu) to sześć lat. Przezes stwiardził, że to wpasowuje się w naturalny proces wymiany odbiorników w rodzinie. Dziwne, ja mam pioniera U5, który jest w rodzinie około 50 lat i gra (Warszawa 1). Mam Jowitę tranzystorową, która jest w rodzinie 35 lat i też świetnie gra (trójka, rmf). Rozumiem, że pozostanie mi słuchanie na tym sprzęcie jakiś afrykańskich stacji na KF...Gdzie ten miodzio?? Do Pawła- a co powiedzą elektronicy na dźwięk sześcio i więcej kanałowy, który bezczelnie wpakowany jest w jeden drut z sygnałem cyfrowym w złączu digital odtwarzacza dvd lub blu-ray? Niestety, ale tylko cyfryzacja to szansa na jakość, modulacja manalogowa FM ma swoje ograniczenia i brak odporności na zakłócenia. A mp3 to zupełnie inna para majtek...
dobromir
2013-10-01 01:44:25
Nareszcie miód na serce człowieka postępowego.Wielkie gratulacje, przyjaciele!
as23
2013-03-23 23:40:31
@tx de penguin lepiej nie wracaj, gdyż na gramofonie radia nie posłuchasz ;-)
Paweł
2013-02-22 13:40:20
Jak wprowadzą cyfrowe radio to na pewno go nie będę słuchał. Jaka mowa o jakości? Radio analogowe jest sygnałem ciągłym i na jednej częstotliwości jest 1 stacja radiowa. Na dab, dab+ mają być przetworzone cyfrowo i upakowane od 8 do 16 stacji. Dziękuje za taką jakość. Jak ktoś ma porządny tuner, wzmacniacz i kolumny obecnie, to już nigdy nie zastanie takiej jakości jak dziś. Elektronicy mówią nie radiofonii cyfrowej. Kupując cyfrowe odbiorniki kupujemy produkty chińskie (lub przynajmniej z chińskimi podzespołami) które na pewno nie idą za jakością a za ilością (i niskimi kosztami produkcji) wycofanie odbioru analogowego to wielka strata dla czułego ucha.
tx de penguin
2013-02-16 16:33:24
Kończy się definitywnie era JAKOŚCI. Niestety, ale dieci już nie wiedzą jak brzmi dźwiek bo rodzice kupili MP3. Radio analogowe FM, choć może być dobrej jakości to nie będzie bo dosył do nadajników w MP2. Płyta CD albo tłoczona z MP3 albo poprawiana przed tłoczeniem bo podobno lubimy więcej basu i sopranu. W sumie to już teraz można wyłączyć t radio co jest teraz bo tego się słuchać nie chce. Jeszcze na początku lat 90-tych jak ndawaliśmy na niskim poaśmie UKF mając dobry odbiornik można było posłuchać np. "3" w bardzo dobrej jakości. Dzisiaj MP3. Czy ludzie w domach mają już tylko "Gó..." zamiasta AUDIO i nie słyszą tego? MP3 nwet 320kbp/s BULGOCZE wręcz. Każdy to w ślepym teście usyszy ale test musi być wykonany na potrzeby udowodnenia, że ta kompresja jest DO DU.. a nie po to by dowodnić, że z tego gó... można bat ukręcić. Komercja nas pożarła. Wracam do mojego "Daniela" + RIAA na ECC83 i końcówki mocy na EL84.
nasz
2013-02-16 14:54:04
Ogólnie mało konkretny news. rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Poprzednia informacja z listopada była bardziej konkretna. http://satkurier.pl/news/80246/powstaje-cyfrowy-multipleks-radiowy-dab.html Testy zaczęły się z opóźnieniem bo na początku tego roku. I pewnie w tym miesiącu się zakończą jak wierć datą. Standard w testach to DAB+ zresztą o samych testach też jest artykuł. Zobaczymy, ważne że coś w temacie się dzieje a nie stagnacja jak od kilku lat przez co jesteśmy daleko w tyle za krajami innymi krajami Europejskimi.
abcxyz
2013-02-16 11:51:52
Tak.To nasz oficjalny nadajnik jest;) Bo mamy najbliżej.Przez całą ere analogowej mieliśmy tylko tvp poznań bo z trzeciewca/bydgoszcz odbiór marny.. Terez tvp bydgoszcz mamy tylko dzięki mux3 z rachocin/płock..
Jarek Sz.
2013-02-15 23:24:19
@moj - oby... @abcxyz - we włocławskim i radziejowskim odbieracie z naszego konińskiego Żółwieńca?
SP9
2013-02-15 14:38:39
Jak byłem trochę młodszy tez uważałem ze nowa technologia to nowa jakość . Tak nie będzie jedynym celem cyfryzacji jest upakowania jak najwięcej śmiecia reklamowego ( proszę zobaczyć kanały sat jakość techniczna tych bezpłatnych gorsza od kanałów TVP w okresie PRL a zawartość programowa to szkoda pisać ) . Jeśli jakość kanałów będzie lepsza od 320 kbps to zostaną zaśmiecone reklamami . Jedyna przyszłość to radio z Internety i budowanie globalnej sieci radiowej w oparciu o Internet , zawartość muzyczna stacji internetowych jest o 1000% lepsza od naziemnych ! Szkoda pieniędzy na cyfrowe radio z bełkocącym RMF i ZET bo właśnie wszystkie stacje lokalne próbują się upodobnić do nich .
abcxyz
2013-02-15 14:19:38
@ Jarek Sz. ... ina radziejowski i włocławski:D
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 4K Combo

Odbiornik Ferguson Ariva 4K - odbiornik satelitarny Ultra HD i...

549 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox 7080 HD Twin

Dreambox 7080 HD - topowy model z Dream Multimedia posiadający...

2390 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

1290 zł Więcej...