Wykaz nadajników dla czwartego multipleksu telewizji mobilnej ››
Polcast Television informuje o parametrach Novela TV i Water Planet od 14 maja ››
Od 1 czerwca FightBox, FilmBox Extra, FilmBox Family w Cyfrowym Polsacie ››
Ramówka Water Planet będzie opierać się na 4 filarach programowych ››
Cyfrowy Polsat ponownie z modułami dostępu, ale CI+ ››
Eutelsat Hot Bird 13A - 13,0E
11,096H SR 29900 FEC 2/3
DVB-S2/8PSK
MPEG-4/HDTV/FTA
Zapraszamy do pobierania aplikacji z Google Play ››
Od 1 czerwca FightBox, FilmBox Extra, FilmBox Family w Cyfrowym Polsacie ››
Telewizja Polska i komórkowa sieć Orange podpisały umowę ››
Cyfrowy Polsat publikuje wyniki finansowe za I kwartał 2012 roku ››
Ramówka Water Planet będzie opierać się na 4 filarach programowych ››
Konsultacje mają charakter otwarty, jednak KRRiT zwróciła się także bezpośrednio do nadawców z pytaniami dotyczącymi zarówno technologii jak i uwarunkowań rynkowych determinujących cyfryzację radia. Zbliża się termin wyłączenia telewizji analogowej w Europie i zwolnienia pasma VHF (tzw. pasma III: 174 – 230 MHz), które zgodnie z ustaleniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w 2006 r. (RRC-06) przeznaczone jest między innymi dla radiofonii cyfrowej w standardach rodziny DAB.
Wzrosło więc w ostatnim czasie zainteresowanie tą technologią i wiele krajów bądź już uruchomiło stałą emisję cyfrową w standardzie DAB+ (Niemcy, Szwecja) bądź przystąpiło do opracowywania planów działań i strategii. Dokumenty te będą dotyczyć w pierwszym rzędzie problemów rynkowych i planowania sieci, techniczne standardy radiofonii cyfrowej są już bowiem w dostatecznym stopniu rozpoznane i znormalizowane.
Możliwość wzbogacenia oferty programowej i wydatna poprawa jakości dźwięku nie są, jak wynika z dotychczasowych ustaleń w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii oraz Polskiego Forum Radiofonii Cyfrowej, dostatecznie silnym argumentem na rzecz wprowadzenia radiofonii cyfrowej w Polsce. Wprost przeciwnie: istniejący nadawcy radiowi obawiają się poszerzenia rynku przy skromnym nadal udziale radia w podziale wpływów z reklamy i sponsoringu, a także odsunięcia na czas nieokreślony perspektywy zwrotu nakładów inwestycyjnych. Są to zresztą obawy, które podziela większość nadawców radiowych w Europie.
Doświadczenia zdobyte podczas procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej wskazują, że aby proces konwersji przebiegał w sposób harmonijny, przysparzający korzyści słuchaczom, z jednoczesnym poszanowaniem praw ekonomicznych rynku, konieczne jest opracowanie i uzgodnienie ze wszystkimi uczestnikami procesu konwersji analogowo-cyfrowej szczegółowego planu działania.
Przed przystąpieniem do opracowania założeń takiego planu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce poznać opinię uczestników rynku radiowego w kilku kluczowych kwestiach o charakterze strategicznym.
Odpowiedzi na poniższe pytania można przesyłać na adres Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, bądź drogą elektroniczną na adres sekretariat@krrit.gov.pl w terminie do 20 grudnia 2011.
Przedmiot konsultacji:
1. Według zaleceń międzynarodowej organizacji WorldDMB standard DAB+ powinien być stosowany, jeśli zawartość multipleksu ma charakter „radiocentryczny” (przewaga treści audio). W przypadku, gdy w multipleksie przewiduje się emisję materiałów audiowizualnych (ruchome obrazy, filmy) odpowiednie jest stosowanie standardu DMB.
Czy Twoim zdaniem radiofonia powinna pozostać „radiocentryczna”, czy też powinna sterować w kierunku multimedialnym, jak to ma miejsce w programie IV PR (radio na wizji) Czy opowiadasz się za ustanowieniem w Polsce jako obowiązujący standardu DAB+ czy DMB?
2. W połowie 2013 roku powstanie możliwość budowy jednego (dwóch), a po roku 2015 trzech multipleksów DAB w paśmie III. W okresie przejściowym (do lipca 2013) możliwa jest eksploatacja niepełnej sieci DAB o pokryciu ludnościowym średnio ok. 50%.
Czy jesteś zainteresowany zarządzaniem jednym lub kilkoma multipleksami jako operator multipleksu? Czy w przypadku postawienia do dyspozycji w okresie przejściowym jednej niepełnej sieci o średnim pokryciu ludnościowym ok. 50% byłbyś zainteresowany zarządzaniem taką siecią?
3. W pierwszym okresie implementacji i popularyzacji radiofonii cyfrowej niezwykle ważna będzie oferta programowa, gdyż może ona stanowić oczekiwaną „wartość dodaną” w stosunku do radiofonii analogowej.
Czy Twoim zdaniem o zawartości multipleksu powinna decydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (bierny operator multipleksu) czy operator multipleksu (operator czynny)? Jeśli preferujesz rozwiązanie z operatorem czynnym, czy jesteś za wprowadzeniem zasady „must carry” i jakich programów powinna ona dotyczyć ? Czy multipleks powinien zawierać przede wszystkim programy nowe (nieobecne w ofercie analogowej), czy również programy istniejące (simulcasting)?
4. W Australii dla ochrony istniejącego rynku nadawców radiowych, zastosowano zasadę „zamrożenia rynku” na 7 lat i udostępniania miejsca w multipleksach tylko nadawcom istniejącym.
Czy uważasz, że zastosowanie w Polsce podobnego rozwiązania w stosunku do istniejących naziemnych nadawców radiowych jest celowe ? Jeśli tak to na jaki okres?
5. Jak dotąd brak jest ustaleń o charakterze międzynarodowym dotyczących terminu wyłączenia radiofonii analogowej z pasma UKF FM.
Czy jesteś zdania, że ustalenie na poziomie krajowym terminu wyłączenia radiofonii analogowej w paśmie UKF FM jest możliwe i czy wpłynie w sposób znaczący na przyśpieszenie tempa implementacji DAB już dzisiaj?
6. Przeznaczenie obecnego pasma UKF FM po jego zwolnieniu przez radiofonię analogową nie jest również określone.
Czy jesteś zdania, że pasmo UKF FM po zwolnieniu powinno pozostać nadal pasmem radiowym? Jeśli tak, czy widzisz celowość wykorzystania go na potrzeby radiofonii lokalnej i regionalnej w standardzie DRM+ ?
Wersja do druku
dodaj komentarz
1
2
Teraz dla radia tylko DVB-T2!!!
DAB/DAB+ już chyba nie ma sensu, a i wad więcej niż zalet.
I telewizja oczywiście jak najszybciej też w DVB-T2, po co zostawać w rozkroku!
Mam nadzieję, że jeszcze max 5 lat i cała Europa przejdzie na DVB-T2 i to zarówno z radiem jak i z TV.
@OIO
Większej bzdury dawno nie czytałem. DVB-T2 nie nadaje się do słuchania w ruchu (tak jak dab), więc nikt nie przejdzie z radiem do dvb-t2.
UKF FM MA ZOSTAĆ!!! ile radioodbiorników by poszło na śmietnik i nie każdego stać na odbiornik DAB+ czy coś innego. W samochodach i w domach prawie kaźdy ma parę radioodbiorników, ludzie ubodzy pozbawieni radia. nie nie i jeszcze raz nie!!!
Kluczowy będzie wybór operatora tych testowych nadajników co wiąże się z ich ewentualną lokalizacją.. . Mam nadzieję ,że nie będzie to sztuka dla sztuki (kiepska lokalizacja i pierdziawka) tylko przemyślane poprzedzone symulacją pokrycia działanie. Mam nadzieję ,że mądre głowy wezmą pod uwagę,że radia słucha się nie tylko w samochodzie lecz również w budynkach na przenośnych radioodbiornikach gdzie antenką jest kabelek słuchawkowy.
W DAB+ ładnie można robić pokrycie siecią jedno częstotliwościową nadajników w SFN .
Jeśli to Emitel będzie te transmisje obsługiwał w miastach takich jak Poznań docelowy(w przyszłości) nadajnik na RTCN Śrem powinien mieć wspomaganie z wieży SLR Piątkowo lub budynku Uniwersytetu Ekonomicznego.
Jeśli bedzie to jakaś inna firma operatorska to optymalnym obiektem jest komin EC Karolin na którego szczycie można zamontować nowe dookolne systemiki antenowe i uzyskać zasięg na zewnątrz cirka 60-70 km od kominka
Warto również w przyszłości pokryć zasięgiem pierdziawkami autostrady i główne drogi szybkiego ruchu.
heh dobre :P na UKF już od dawna nic się nie nadaje. A FM jeszcze będzie dłuuugo o to się nie martwcie.
no i banda pseudo-medrcow bedzie teraz 15lat dyskutowac, czy wprowadzic DAB+, czy moze DVB-T2? Zdecyduja sie na DVB-T3 a wszyscy juz beda wprowadzac DAB+5 i na tym sie skonczy! Skad ja to znam???? Chyba powtorka z rozrywki...
Cyfrowe radio powinno się pojawić jak najszybciej...w DAB+...radio powinno pozostać radiem...do oglądania to jest TV...po pierwszym zauroczeniu CZWÓRKĄ zachwyt nad połączeniem radia z przekazem video ostygł i mają to przenieść do netu...producenci powinni się wziąć wreszcie za produkowanie sprzętu FM-DAB+ bo marny jest wybór w PL takiego sprzętu ale do Euro 2012 może coś ruszy w temacie...
@dexx
Co ty bredzisz? UKF to częstotliwość od 30 do 300 MHz. Nic tutaj nie jest nadawane? A FM to modulacja (tak jak AM) i nie ma nic do częstotliwości. Poczytaj, a nie się ośmieszasz.
~qwerty To powiedź nam, co testują Duńczycy http://satkurier.pl/news/68814/open-channel-testy-radia-cyfrowego-w-dvb-t2.html
I DVB-T2 nie nadaje się do słuchania w ruchu? To dlaczego DVB Project zaniechał rozwoju DVB-H i ogłosił DVB-T2 LITE http://satkurier.pl/news/67557/dvb-przedstawia-t2-lite.html
I jeszcze artykuł o dyskusji nt. radia w DVB-T2 w Polsce http://satkurier.pl/news/69739/dvb-t2-jako-szansa-na-rozwoj-radiofonii-cyfrowej.html
Jestem za jednolitym systemem radia cyfrowego w calej Europie. DAB+ powinnien pozostac! Dunczycy robia kompletne bzdury mojim zdaniem. Najlepszym przykladem na DAB+ jest Wielka Brytania i Deutschland. ;)