reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

DiSEqC i Tone Burst

dodano: 2001-01-15 20:07 | aktualizacja: 2001-01-15 20:07
autor: Leszek WRONA | źródło:

Podstawy informacji o DiSEqC, Tone Burst. Korzyści i działanie.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Napięcia 14/18V są potrzebne do wyboru polaryzacji V lub H, natomiast modulacja 22kHz przełącza pasma w konwerterze z niskiego na wysokie. Sygnały te przekazywane są tym samym kablem współosiowym, który łączy odbiornik z konwerterem. Jeśli zestaw satelitarny wymaga dodatkowych konwerterów lub siłownika obracającego anteną, to cały układ wymaga prowadzenia dodatkowych kabli, a często też dodatkowych urządzeń.

Większe problemy pojawiają się wtedy, gdy brakuje nam dodatkowego sygnału np. do przełączenia dwóch konwerterów typu Full Band zamocowanych w uchwycie anteny satelitarnej "na zeza". Wprawdzie niektóre odbiorniki posiadają dodatkowo napięcie sterujące 12V lub generator sygnału 60Hz, ale i tak nie rozwiązuje to do końca problemu.

Aby tego rodzaju problemy nie występowały już w przyszłości, opracowano pod nadzorem Europejskiej Organizacji Satelitarnej EUTELSAT metodę uniwersalnej kontroli i sterowania wszystkimi elementami zestawu satelitarnego (nawet najbardziej rozbudowanego) przy pomocy tylko jednego kabla koncentrycznego.

System DiSEqC, bo tak nazwano tę metodę, oparty jest na specjalnych cyfrowych komendach, przekazywanych z odbiornika do wszystkich elementów zestawu satelitarnego.

Oznacza to, że wszystkie współcześnie produkowane tunery satelitarne muszą być wyposażane w specjalne układy scalone typu DiSEqC Master, a wszystkie elementy dodatkowe, jak przełączniki konwerterów, multiswitche czy obrotnice antenowe w układy scalone typu DiSEqC Slave odbierające cyfrowe komendy z tunera satelitarnego. Już dziś na wielu odbiornikach czy multiswitchach możemy zobaczyć znaczek DiSEqC.

Oznacza on, że dane urządzenie jest zgodne z nową normą i zawiera specjalne, wyżej wymienione układy.

Obok znanego logo - DiSEqC bardzo często widnieje dodatkowy dopisek w postaci numeru: 1.0; 2.0; 3.0 lub napisu Tone Burst. Są to kolejne, coraz bardziej rozbudowane wersje tego systemu, przy czym dopisek "Tone Burst" oznacza najniższy poziom DiSEqC, wykorzystywany do sterowania dwupozycyjnych przełączników.

Ten najniższy poziom został wprowadzony z myślą o tych, którzy potrzebują jedynie sygnału przełączającego dwa konwertery typu Full Band w przypadku gdy odbiornik posiada tylko jedno wejście.

Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie, nie wymagające drogiego pełnego procesora DiSEqC w tunerze satelitarnym. Urządzeniem przełączającym jest prosty układ analogowy, reagujący na impulsy "Tone Burst" wysyłane w ułamku sekundy z tunera satelitarnego.

Kolejne wersje systemu DiSEqC są coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane.

Wersja 1.0 oparta jest na wysyłaniu przez odbiornik komend do wszystkich elementów zestawu satelitarnego, bez odpowiedzi z ich strony.

Wersja 2.0 to dwukierunkowa magistrala, w której elementy zestawu satelitarnego (np. konwerter) mogą wysyłaćdo odbiornika satelitarnego odpowiedzi lub informacje o ich stanie.

Wersja 3.0 znajdzie zastosowanie w sieciach typu SMATV.

STRUKTURA SYGNAŁU CYFROWEGO DiSEqC.

Sygnał cyfrowy DiSEqC jest oparty na krótkich impulsach cyfrowych, wysyłanych w ułamku sekundy (ok.50ms) tak, aby nie zakłócały normalnej pracy elementów zestawu satelitarnego.

Inna jest struktura tego sygnału wysyłanego przez urządzenie Master (np. tuner satelitarny), a inna wysyłanego przez urządzenie Slave (np. konwerter).

Komunikat wysłany przez Master zawiera oprócz Nagłówka i Danych jeszcze Adres i Komendę.

Nagłówek-określa czy przekazywana komenda pochodzi z tunera satelitarnego, czy jest odpowiedzią wysłaną przez inny podzespół zestawu satelitarnego.

Adres-wysyłany jest tylko przez urządzenie typu Master. Określa on do jakiego elementu zestawu satelitarnego skierowana jest komenda. Wśród rodzajów adresów twórcy systemu DiSEqC umieścili takie, które powinny trafiać z komendami do: konwerterów, multiswitchów, polaryzatorów, pozycjonerów, obrotnic antenowych, przesuwników konwerterów, stacji czołowych, a także mierników sygnału.

Komenda-jest rodzajem rozkazu przekazanego do wykonania przez odpowiedni element anteny satelitarnej.

Wśród różnorodnych komend znalazły się między innymi takie, które umożliwiają montażyście zdalne sterowanie pracą tunera satelitarnego z poziomu anteny satelitarnej.

Dane-przekazywane zarówno przez urządzenie typu Master, jak i Slave są najczęściej wielkościami liczbowymi określającymi np. wartość częstotliwości heterodyny konwertera czy kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji w polaryzatorze.

KORZYŚCI Z WPROWADZENIA SYSTEMU DiSEqC

Jak już wcześniej zostało wspomniane, główną zaletą systemu jest redukcja zbędnego okablowania i zastąpienie go tylko jednym przewodem koncentrycznym do wszystkich elementów zestawu.

Dodatkowo struktura sygnału DiSEqC umożliwia przekazywanie informacji zwrotnych do tunera satelitarnego tym samym kablem co sterowanie samego urządzenia. Przykładem może być przekazywanie informacji o położeniu anteny bezpośrednio do pozycjonera z obrotnicy, zamiast stosowania dodatkowych kabli z impulsatora. Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym w ramach tego systemu jest autodiagnostyka całego zestawu satelitarnego po włączeniu go do sieci. Umożliwia ona ustalenie przez odbiornik satelitarny wszystkich ustawień takich jak: położenie anteny, rodzaj konwertera, stany przełączników itp. Dodatkowe możliwości uwidaczniają się montażystom przy ustawianiu anteny. Mogą oni przy użyciu odpowiednich przyrządów, pracujących w systemie

DiSEqC, nie ruszając się z miejsca usytuowania anteny, swobodnie sterować tunerem satelitarnym, a także pozostałymi elementami zestawu satelitarnego. Sam system pozwala także na znaczne ograniczenie zużycia energii dzięki między innymi nowej konstrukcji pozycjonerów, multiswitchów czy konwerterów, zasilanych tylko jednym napięciem 12V.

Obok nowych odbiorników, wyposażonych w logo DiSEqC, w niedługim czasie pojawią się konwertery sterowane w tym nowym systemie. Konwertery takie, zasilane tylko jednym napięciem 12V, nie będą potrzebowały dodatkowego ciągłego sygnału 22kHz do przełączenia pasma, ale za to będą informować odbiornik np. o rzeczywistej wartości LOF. Zastosowanie DiSEqC w multiswitchach pozwoli na praktycznie nieograniczone rozszerzanie połączeń wielu odbiorników z wieloma konwerterami przy pomocy niewielkiej liczby kabli koncentrycznych.

Jeszcze jedną bardzo istotną zaletą DiSEqC jest jego kompatybilność z dotychczas stosowanymi systemamisterowania w zestawach satelitarnych. Oznacza to, że nowej generacji odbiorniki satelitarne mogą bez problemów pracować ze starymi konwerterami, pozycjonerami, multiswitchami. Tyle tylko, że sterowanie DiSEqC nie będzie w tym wypadku wykorzystane.

Wiele firm wprowadziło już do swoich nowych produktów kompletne procesory DiSEqC. Spotkać je można w nowych tunerach takich firm jak: PACE, PHILIPS, STRONG, KATHREIN, NOKIA. Mało jest niestety w chwili obecnej konwerterów, pozycjonerów i pozostałego osprzętu antenowego z logo DiSEqC. Wśród najczęściej spotykanych są proste, dwustanowe przełączniki "Tone Burst" i nieco bardziej rozbudowane Multiswitche.

JAK DZIAŁA PROSTY PRZEŁĄCZNIK "TONE BURST"?

Proste przełączniki "TONE BURST", produkowane obecnie przez takie firmy jak Philips czy Global Communications, służą jedynie do przełączania dwóch torów antenowych. Jak już wspomniano, są one przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przyłączenie do jednego wejścia dwóch konwerterów typu Full Band. Oczywiście mamy tu na myśli klasyczny konwerter, w którym polaryzacja przełączana jest napięciami 14/18V, a pasma ciągłym tonem 22kHz.

Sygnał "TONE BURST" wysyłany jest przez odbiornik w ułamku sekundy pomiędzy cyfrowymi danymi DiSEqC, a typową modulacją 22kHz przełączającą pasma konwertera. Ma on strukturę 9 krótkich impulsów, trwających po 0,5ms, oddzielonych przerwami trwającymi 1ms. Jest to odpowiednikiem 9 logicznych jedynek w systemie binarnym. Taki sygnał podany na przełącznik uruchomi połączenie z konwerterem A. Jeżeli w tym samym czasie odbiornik zamiast 9 impulsów wyśle sygnał ciągły 22 kHz, to przełącznik uaktywni wejście B.

Dzięki bardzo prostej strukturze sygnału "TONE BURST" przełączniki konwerterów A/B nie są zbyt drogie, ale jeszcze zbyt mało rozpowszechnione.

MULTISWITCHE DiSEqC

Nieco bardziej kłopotliwe jest przełączanie sygnałów doprowadzonych z kilku anten lub kilku konwerterów do jednego lub wielu odbiorników. Jeśli mamy do dyspozycji 4 konwertery Full Band, a tylko jedno wejście w odbiorniku satelitarnym, to do przełączania tych konwerterów nie wystarczy użyć prostego przełącznika "TONE BURST", ale nieco bardziej skomplikowany multiswitch, posiadający procesor DiSEqC SLAVE v1.0. Takie przełączniki produkowane przez firmę Global Communications, sterowane oczywiście cyfrowo odbiornikiem satelitarnym, który posiada procesor DiSEqC MASTER, bez trudu wybierają żądany konwerter. Przełączanie polaryzacji i pasma konwertera dalej odbywa się klasycznie napięciem 14/18V i modulacją 22kHz.

Trochę inaczej wygląda wybór konwerterów w mini sieci o większej liczbie odbiorników satelitarnych. Jeśli chcemy uzyskać niezależny odbiór z dwóch konwerterów Full Band w kilku gniazdkach takiej sieci musimy zastosować specjalny multiswitch 8 wejściowy DiSEqC. Zastosowane konwertery powinny mieć oddzielnie wyjścia V/H dla dolnego i górnego pasma i nie muszą posiadać procesora DiSEqC SLAVE.

Tego typu konwertery produkują już: PHILIPS, SHARP, ALPS i inne firmy. Podłączony do takiej sieci odbiornik satelitarny dzięki sygnałom cyfrowym potrafi dowolnie wybierać jedno z 8 wejść konwerterów .


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Technologia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...