reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

53. Festiwal Piosenki w Opolu w kanałach TVP

dodano: 2016-05-19 17:13 | aktualizacja: 2016-05-19 18:50
autor: Janusz Sulisz/Łukasz Knapik | źródło: TVP

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu Opole 2016 „Ta noc do innych jest niepodobna - koncert piosenek filmowych”, „Debiuty” z autorskimi utworami wykonawców, „SuperPremiery” i „SuperJedynki” w Teleexpressowym stylu, widowisko muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, koncert „Grand Prix Publiczności - Złote Opole” oraz nowość - czwartego dnia - „Scena alternatywna” - to główne punkty programu 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (więcej tutaj).



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tegoroczny festiwal rozpocznie się w piątek, 3 czerwca br. wieczorem w opolskim amfiteatrze i potrwa trzy dni. Sześć koncertów transmitować będą TVP1 i TVP Polonia, powtórki pokaże TVP Rozrywka. Dodatkowo, w poniedziałek,6 czerwca br., TVP Kultura zrealizuje koncert pod tytułem „Scena alternatywna”.

Festiwal - 3 czerwca br. o godzinie 20:30 - rozpocznie się koncertem piosenek filmowych „Ta noc do innych jest niepodobna”. Nietypowo otworzą go wszyscy wykonawcy występujący w piątkowych koncertach, śpiewając utwór „W życiu piękne są tylko chwile”. Stanisława Soykę i Natalię Przybysz widzowie usłyszą w utworze „Są na tym świecie rzeczy”, a Justynę Panfilewicz i Mariusza Wawrzyńczyka, zwycięzców zeszłorocznych Debiutów, w piosence „Świecie nasz”.

Koncert z okazji 120-lecia kinematografii to przypomnienie piosenek, które powstały do polskich filmów fabularnych, a stały się wielkimi przebojami nuconymi przez coraz to nowe pokolenia odbiorców. Jego osnową będą rozmowy dwóch prowadzących - Antoniego Królikowskiego i Antoniego Pawlickiego - których imię nawiązuje do wspaniałej historii polskiej kinematografii i pierwszego polskiego filmu fabularnego „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”. W koncercie, oprócz wielkich przebojów filmowych, znajdą się charakterystyczne cytaty i dialogi z polskich komedii przygotowane przez dialogistę i scenarzystę Jakuba Wecsile. Występom towarzyszyć będą wizualizacje autorstwa VJa Marcina Bani z Temporary Space Design oraz choreografia przygotowana przez Mateusza Polita. Filmowe hity, które na zawsze weszły do historii muzyki wykonają: Katarzyna Szczot „Kayah”, Pectus, Elektryczne Gitary, Krzysztof Cugowski, Anna Wyszkoni, Edyta Bartosiewicz, Marek Dyjak, Kasia Kowalska, Mela Koteluk, Robert Janowski, Halina Mlynkova, Katarzyna Nosowska, Piotr Kupicha, Varius Manx, Katarzyna Stankiewicz, Robert Gawliński, Anna Dąbrowska, Artur Gadowski, Małgorzata Ostrowska, Mieczysław Szcześniak, Urszula Kasprzak, Janusz Radek, Barbara Kurdej-Szatan, Natalia Przybysz, Katarzyna Kołeczek. Reżyserem i autorem scenariusza jest Halina Przebinda.

Kolejnym koncertem tego dnia będą „Debiuty”. W tym roku Telewizja Polska stworzyła możliwość zaprezentowania się na opolskiej scenie młodym artystom, komponującym własną, różnorodną muzykę. Dlatego zamiast śpiewać covery, debiutanci w Opolu wykonają autorskie utwory. Jak zapewnia nadawca, każdy z wykonawców to powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej, każdy reprezentuje swój własny muzyczny styl. Do udziału w koncercie „Debiuty” wpłynęło 156 zgłoszeń. Komisja kwalifikacyjna, w skład której weszli przedstawiciele rady artystycznej festiwalu oraz TVP1, wybrała 17 artystów, najbardziej wyróżniających się muzyczną osobowością. Podczas przesłuchań w studiu radiowym w Warszawie, wybrano spośród nich 10-ciu wykonawców, którzy zaprezentują się na deskach opolskiego amfiteatru. Są to: Antoni Smykiewicz, Kortez, Magda Grabowska-Wacławek „Bovska”, Leski, Michał Sobierajski, Jóga, Zimowa, SALK, Daria Zawiałow, Rootzmans,. Do zwycięskiej dziesiątki dołączyła Marta Zalewska, która wygrała opolskie eliminacje do tegorocznych „Debiutów” zorganizowane przez Narodowe Centrum Piosenki w Opolu. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Maciej Musiał. Reżyserem i autorem scenariusza jest Halina Przebinda.

Justyna Steczkowska w programie TVP2 „The Voice of Poland”, foto: Ireneusz Sobieszczuk/TVP

Barbara Kurdej-Szatan w programie TVP2 „Kocham cię, Polsko!”, foto: Agnieszka Ożga-Woźnica

Kasia Kowalska podczas festiwalu w Opolu w 2012 roku, foto: Ireneusz Sobieszczuk/TVP

Halina Mlynkova podczas jednego z opolskich festiwali, foto: Jan Bogacz/TVP

Beata Chmielowska-Olech podczas festiwalu w Opolu w 2011 roku, foto: TVP

Patrycja Markowska w koncercie TVP2 „Lato Zet i Dwójki”, foto: TVP

Gwiazdy, m.in. Piotr Kupicha, Dorota Rabczewska „Doda”, Patrycja Markowska, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko i Marta Markiewicz „Sarsa” podczas konferencji zapowiadającej tegoroczny festiwal w Opolu, foto: Ireneusz Sobieszczuk


W sobotni wieczór, 4 czerwca br. od godziny 20:30, widzowie obejrzą dwa koncerty - „SuperPremiery” i „SuperJedynki” - w stylistyce „Teleexpressu”, jednego z najbardziej popularnych programów TVP1, który w tym roku obchodzi jubileusz 30 lat swojego istnienia. Poprowadzi je teleexpressowa ekipa w składzie Beata Chmielowska-Olech, Marek Sierocki i Maciej Orłoś. Reżyserem i autorem scenariusza obu sobotnich koncertów jest Radek Kobiałko.

W tym roku do „SuperPremier”, jednego z najstarszych koncertów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zgłosiło się 187 wykonawców. W drodze eliminacji komisja konkursowa złożona z przedstawicieli TVP1, Polskiego Radia oraz przedstawiciela miasta Opole wyłoniła 10 artystów, których utwory mają szansę stać się hitami lata. O zwycięstwo walczyć będą: Katarzyna Wilk, Szymon Chodyniecki, Mateusz Mijal, Manuel Rengifo Diaz „Mesajah”, Janusz Radek oraz zespoły: Wilki, Varius Manx i Katarzyna Stankiewicz, Red Lips, Feel i Loka oraz dodatkowo, jako jedenasta - Dominika Barabas, którą - zgodnie z regulaminem konkursu „SuperPremiery” - Telewizja Polska zaprosiła do udziału w koncercie. Podczas koncertu z recitalem wystąpi Halina Frąckowiak, której gwiazda zostanie odsłonięta tego samego dnia w Opolskiej Alei Gwiazd, a także laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik z zespołem, który wykona medley największych polskich przebojów 30-lecia „Teleexpressu”.

Koncert „SuperJedynek” wypełnią wizytówki wykonawców przygotowane i prezentowane w teleexpressowym stylu przez Marka Sierockiego. Pojawią się też unikalne, archiwalne materiały pokazujące gwiazdy koncertu, czy też samych prowadzących z przed wielu lat. Będzie to sentymentalna podróż pełna humoru, gwarantująca dobrą zabawę. Podczas koncertu wystąpią m.in.: Pectus, Kombii, Stanisława Celińska, Marcelina Stoszek, Marta Markiewicz „Sarsa”, Michał Szpak, Łukasz Federkiewicz „Kortez” i Andrzej Piaseczny „Piasek”.

Trzeci dzień festiwalu (w niedzielę, 5 czerwca br. o godzinie 20:30) rozpocznie widowisko muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, jedynej na świecie orkiestry, która łączy żart z różnymi gatunkami muzyki. 10 lat temu formacja otrzymała w Opolu nagrodę dla najbardziej obiecującego formatu telewizyjnego. Dlatego w tym roku, na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, przygotowany został specjalny program. Będzie to prapremiera „Grand China Tour”, trasy koncertowej po najbardziej prestiżowych scenach Chin, której inauguracja odbędzie się jesienią tego roku w Golden Hall w Pekinie. W kabaretowym show wirtuoza fortepianu i jego orkiestry złożonej z najlepszych młodych muzyków z polskich filharmonii pod dyrekcją Bernarda Chmielarza wystąpią Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) i Marcin Pomykała (tenor). Autorem scenariusza i reżyserem koncertu jest Jacek Kęcik, prowadzącym - Waldemar Malicki.

Artur Gadowski z zespołu Ira w programie TVP2 „Kocham cię, Polsko!”, foto: Agnieszka Ożga-Woźnica

Andrzej Piaseczny „Piasek” w programie TVP2 „Kocham cię, Polsko!”, foto: Agnieszka Ożga-Woźnica

Krzysztof Cugowski w programie TVP2 „Kocham cię, Polsko!”, foto: Agnieszka Ożga-Woźnica

Michał Szpak podczas krajowych eliminacji do festiwalu Eurowizja, foto: Jan Bogacz/TVP


Zwieńczeniem festiwalowych emocji będzie koncert „Grand Prix Publiczności - Złote Opole”. O programie tego finałowego koncertu decyduje publiczność za pomocą SMS-owego plebiscytu. To nowość na tle finałów poprzednich edycji. Telewizja Polska w porozumieniu ze specjalnie powołaną radą artystyczną festiwalu, redakcją TVP1 i reżyserem oraz autorem scenariusza koncertu - Jackiem Kęcikiem, przedstawiła listę 53 polskich przebojów. Łączy ona wielkie klasyki polskiej piosenki z nowymi przebojami. Odnosi się bezpośrednio do popularności piosenek wśród polskiej publiczności, niezależnie od gatunku. Założeniem tego wyjątkowego plebiscytu jest oddanie koncertu finałowego w ręce publiczności. Jednocześnie celem organizatorów i pomysłodawców koncertu jest pogodzenie tradycji festiwalu polskiej piosenki z otwartością na przyszłość, młode talenty i trendy w muzyce. Widzowie przed telewizorami oraz publiczność amfiteatru usłyszą takie piosenki jak: „Jesteś bohaterem” (Michał Szpak), „Nie daj się” (Dorota Rabczewska „Doda”), „Dziewczyna szamana” (Justyna Steczkowska), „Pokolenie” (Kombii), „Orła cień” (Varius Manx i Katarzyna Stankiewicz), „Świat się pomylił” (Patrycja Markowska), „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena (Janusz Radek), „Chodź przytul przebacz” (Andrzej Piaseczny „Piasek”), „Niech żyje bal” (Maryla Rodowicz), „O krok” (Pustki), „Uciekaj moje serce” Seweryna Krajewskiego (Anna Dąbrowska), „Bałkanica” (Piersi), „Zegarmistrz światła” (Tadeusz Woźniak), „Baśka” (Wilki), „Jesteś lekiem na całe zło” (Krystyna Prońko), „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty (Wieko), „Przeżyj to sam” (Lombard), „Lustra” (Natalia Szroeder), „Zegar” (Edyta Bartosiewicz), „Wypijmy za błędy" (Ryszard Rynkowski), „Bądź gotowy dziś do drogi” (Halina Frąckowiak). Koncert poprowadzi Artur Orzech.

Artystom koncertów „Ta noc do innych jest niepodobna” i „Grand Prix Publiczności - Złote Opole 2016” towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa.

Czwarty dzień festiwalu to „Scena alternatywna” (w poniedziałek, 6 czerwca br. o godzinie 21:00). Będzie to specjalny koncert festiwalu opolskiego, podczas którego na deskach amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura. Ideą przewodnią koncertu jest zebranie w jednym miejscu polskich artystów, którzy w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom.

- Zdecydowaliśmy nie zamykać się na konkretne gatunki muzyczne i skupić się na twórcach, którzy niezależnie od dorobku, czy stażu scenicznego poszukują i starają się definiować muzykę na nowo

- mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.


„Scena alternatywna” będzie zatem sceną prezentacji, na której znajdzie się miejsce zarówno dla debiutantów czy twórców na początku swojej drogi, jak i dla znanych nazwisk. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali: Kortez, Pablopavo i Ludziki, Katarzyna Nosowska, Ballady i Romanse, Ralph Kamiński, Karolina Skrzyńska, Zamilska. Koncert „na żywo” pokaże TVP Kultura.

TVP Rozrywka we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu po raz drugi zorganizują spotkania z gwiazdami festiwalu opolskiego w ramach projektu „Kawiarenka z gwiazdami”. W ciągu trzech dni festiwalu na rynku opolskim dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk i Artur Orzech, spotykają się z gwiazdami polskiej piosenki. Artyści opowiedzą o swojej obecnej działalności, a także powspominają festiwal opolski (każda z rozmów będzie ilustrowana materiałami archiwalnymi), zdradzą też kilka tajemnic związanych z ich obecnością na tej muzycznej imprezie. Gośćmi tegorocznej „Kawiarenki z gwiazdami” będą: Halina Frąckowiak, Majka Jeżowska, Izabela Skrybant, Patrycja Markowska, Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Waldemar Malicki, Krzysztof Dzikowski, Michał Wiśniewski, Mieczysław Szcześniak, Robert Janowski, Krzysztof Cugowski, Michał Szpak, Kombii, Elektryczne Gitary, Lombard. Dodatkową atrakcją będą konkursy prowadzone przez Piotra Gumulca, konferansjera, znanego z kabaretu Chyba. Widzowie będą mogli obejrzeć spotkania „na żywo” na antenie TVP Rozrywka - w piątek, 3 czerwca br. w godz. 17:00-20:00 (prowadzenie Artur Orzech), w sobotę, 4 czerwca br. w godz. 13:30-16:30 (prowadzenie Maria Szabłowska) i w niedzielę, 5 czerwca br. w godz. 13:30-16:30 (prowadzenie Krzysztof Szewczyk).

Ponadto TVP Rozrywka powtórzy wszystkie koncerty opolskiego festiwalu - tuż po ich zakończeniu w TVP1 i TVP Polonia oraz następnego dnia po południu.

Głównym sponsorem 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a sponsorami festiwalu są również: biuro podróży Itaka, producent napojów Zbyszko Company S.A. oraz sieć hoteli Bukovina. Współorganizatorem piątkowego koncertu filmowego jest Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). Koproducentem koncertu „Grand Prix Publiczności - Złote Opole 2016” jest Narodowy Instytut Audiowizualny NInA. Festiwal wspierają: Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP oraz Legalna Kultura.

53. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - emisja od piątku, 3 czerwca 2016 roku w TVP1 (TVP1 HD), TVP Polonia, TVP Rozrywka i TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...