reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

1-3.05 Majowe rocznice w ofercie kanałów TVP

dodano: 2016-04-29 15:54 | aktualizacja: 2016-04-30 17:23
autor: Janusz Sulisz/Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Jak zapowiada nadawca, Telewizja Polska przygotowała od niedzieli do wtorku, 1 do 3 maja br. wiele interesujących propozycji programowych, związanych z obchodami przypadających w tym okresie  rocznic doniosłych wydarzeń historycznych. Specjalne programy pojawią się w TVP1 (TVP1 HD), TVP2 (TVP2 HD), TVP3, TVP Polonia, TVP Info, TVP Historia i TVP ABC.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 1 maja br. Jedynka o godzinie 9:10 zaprosi najmłodszych widzów na „Patriotyczną majówkę z Ziarnem” (powtórki w TVP Polonia o 9:50 i w TVP ABC o 10:40). W ramach wielkiej polskiej majówki „Ziarno” przygotowuje się do patriotycznej akademii. Wraz z gościem specjalnym Emilianem Kamińskim dzieci przeniosą się do czasów panowania króla Jana Kazimierza, który po potopie szwedzkim i cudownej obronie Jasnej Góry ogłosił Maryję - królową Polski. Najmłodsi widzowie dowiedzą się też, dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna dla Rzeczypospolitej.

W TVP Polonia o godzinie 13:00 zaplanowana została transmisja mszy świętej  związanej z uroczystościami ku czci patrona ludzi pracy, świętego Józefa. O 20:20 z okazji światowego dnia Polonii i Polaków za granicą antena pokaże wystąpienie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

TVP3 zaprosi o godzinie 7:15 (powtórka o 3:10) na reportaż „Zdarta płyta”, w którym wykorzystano fotografie z obchodów pierwszomajowych z lat 1946-1966 oraz archiwalne materiały z zasobów TVP. Następnie o 8:05 „Powrót do przeszłości - odcinek 25. - Niech się święci 1 maja” opowiadający o 1 maja, najbardziej kolorowym widowisku w kalendarzu PRL-owskich świąt. O 16:00 w „Młodzież kontra” - dyskusja na temat obchodów święta pracy oraz aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

W dniu Święta Flagi, w poniedziałek, 2 maja br., TVP Polonia  zaprosi o godzinie 18:00 na transmisję corocznego, specjalnego koncertu „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody TVP Polonia. Nagrodą specjalną „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”  zostanie uhonorowany Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - państwowa instytucja kultury, której głównym zadaniem jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa Fryderyka Chopina (powtórka o 10:40 w TVP1 3 maja br. i w TVP Polonia o 13:35).

TVP Historia przygotowała tego dnia wiele filmów dokumentalnych i reportaży. O 13:40 powtórka „Wielkiego testu z  historii. Chrzest Polski” (więcej tutaj). O 16:50 w „Cafe Historia - Symbole narodowe” rozmowa o niezależności państwa i roli symboli narodowych. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami każdego kraju. W chwilach zagrożenia pobudzały do działania w imię sprawy narodowej. Jakie znaczenie mają dla nas dzisiaj? Czy traktujemy je jako rzeczy błahe? Czy szkoła w sposób dostateczny uświadamia rangę i znaczenie naszych symboli narodowych flagi, godła, hymnu? Czy potrafimy występować w ich obronie? Nie tak dawno falę oburzenia i dyskusję ogólnonarodową wywołał brak orła na koszulkach naszej reprezentacji piłkarskiej. O tym, jaką rolę spełniają w życiu społeczeństwa i państwa symbole narodowe z zaproszonymi gośćmi w „Cafe Historia rozmawia Michał Wójcik i goście - prof. Janusz Odziemkowski i Paweł Kukiz (powtórka w TVP Polonia 3 maja br. o 7:40).

Kolejną propozycją będzie o godzinie 0:00 film dokumentalny „Tora i miecz” w reżyserii Roberta Kaczmarka i Anny Ciałowicz. Film ukazuje nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie - udział w walkach Żydów ortodoksyjnych oraz polskich organizacji konspiracyjnych. Nad placem Muranowskim powiewają dwie flagi: polska i żydowska. Na fladze żydowskiej błękit, który jest kolorem Tronu Chwały, symbolizuje właśnie ortodoksów. Ci na rozkaz rabina Menachema Ziemby przystąpili do walki dla uświęcenia imienia bożego. Biel, symbolizująca sprzeciw wobec asymilacji, odnosi się do Żydowskiego Związku Wojskowego. Tworzą go m.in. rewizjoniści z Betaru, a także rewizjoniści maksymaliści z Palestyny, którzy dążą do wyzwolenia żydowskiej ojczyzny spod panowania Brytyjczyków. W filmie po raz pierwszy wypowiadają się świadkowie należący do tych organizacji. „Tora i miecz" pokazuje także propagandowe wykorzystanie powstania w warszawskim getcie, które już od 1945 roku służyło do przykrycia powstania warszawskiego (powtórka 3 maja br. o 16:55).

TVP3 o 22:15 i 2:00 w „Dzienniku Regionów” pokaże zbiorczy materiał o Dniu Flagi.

W 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Telewizja Polska od godziny 9:30 rozpocznie transmisje z najważniejszych uroczystości. O tej porze w TVP Info zaplanowano mszę świętą w intencji ojczyzny. Od godziny 11:45 w TVP Info, TVP1 i TVP Polonia będzie trwała transmisja z uroczystości państwowych z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wezmą w nich udział także przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz oddziały reprezentacyjne Wojska Polskiego.

Paulina Chylewska i Maciej Orłoś w programie „Wielki test z historii. Chrzest Polski”, foto: Krzysztof Kurek/TVP

Łukasz Warzecha, Marta Kielczyk, Laura Łącz i Przemysław Babiarz w programie „Wielki test z historii. Chrzest Polski”, foto: Krzysztof Kurek/TVP


We wtorek, 3 maja br. Jedynka zaprosi widzów o 7:35 na wydanie specjalne „Historii dla ciebie - pamięć”. Konstytucja 3 Maja obowiązywała niewiele ponad rok i nie uratowała Polski. Zaborcy wymazali ją z mapy Europy. Przyjęta przez Sejm Czteroletni ustawa pozostała jednak w zbiorowej pamięci jako symbol patriotyzmu, działania dla dobra publicznego i punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków. Zaraz po II wojnie światowej rocznicę jej uchwalenia świętowali także rządzący komuniści. W programie odpowiedź na pytanie, dlaczego potem skazali trzeciomajowe święto na zapomnienie i jak Polacy próbowali temu przeciwdziałać.

Ponadto program „Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym”, a w nim rozmowa z panią Eugenią Korfanty, synową Wojciecha Korfantego. Jej wspomnienia dotyczą kwestii rodzinnych, a także działalności politycznej teścia.
Z kolei o 20:10 felieton z pięciokilometrowego „Biegu Konstytucji 3 Maja”, a o 21:30 program Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” (powtórka w TVP Polonia o 23:25).

Z kolei TVP2 przygotowała dla widzów o 18:55 „Piosenki ze starej pasieki - Jan Krzysztof Kelus”. Będzie to premiera widowiska muzycznego poświęconego twórczości Jana Krzysztofa Kelusa, o tytule będącym trawestacją nazwy jednego z jego słynnych, wydanych niezależnie tomików poetyckich „Piosenki ze starej kasety”. Poprzez nowoczesne, ale mocno osadzone w tradycji balladowej aranżacje Pawła Stankiewicza utwory Kelusa zyskają nowy wymiar artystyczny, a powierzenie ich interpretacji wybitnym artystom polskiego teatru i filmu będzie zarówno rodzajem hołdu złożonego artyście, jak i podkreśleniem najwyższej rangi twórczości autora „Biura Rzeczy Znalezionych”.

Z kolei najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć w TVP ABC o 14:45 „Domowe przedszkole - odwiedziny u króla”. W programie domowe przedszkolaki wybiorą się na wycieczkę po Warszawie. Odwiedzą miejsca, gdzie mieszkał król Stanisław Poniatowski, czyli Łazienki Warszawskie i Zamek Królewski.

TVP Polonia, oprócz transmisji uroczystości, o 16:20 przygotowała dla widzów film dokumentalny „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” przedstawiający sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych. A po nim o 17:55 dokument „Mesco dux Baptizatur czyli Książę Mieszko Ochrzczony” w reżyserii Macieja Pawlickiego o chrzcie Mieszka I widzianym oczami Amerykanina, historyka Philipa Earla Steele'a z Idaho. Zafascynowany historią Polski podąża śladami Mieszka i przeprowadza dowód swej tezy, że Polacy od lat trwają w dawno na Zachodzie odrzuconym materialistycznym dogmacie burkhardowskim, jakoby jedyną motywacją władców była zimna kalkulacja polityczna i cywilizacyjna. Tezę jego potwierdza kilku innych naukowców, że Mieszko po prostu uwierzył w Boga, uwierzył w Chrystusa jako Boga, podobnie jak Konstantyn Wielki. Film zrealizowano w Idaho (USA), w Rzymie, Poznaniu, Gnieźnie, Podkowie Leśniej, Warszawie, na Ostrowie Lednickim. Zawiera też ostatni wywiad, swoisty testament ojca Jana Góry (nagrany kilka tygodni przed jego śmiercią). W filmie zobaczymy też inscenizację chrztu Mieszka zrealizowaną w romańskiej rotundzie z udziałem aktorów i rekonstruktorów.

Ofertę filmową i dokumentalną przygotowała na 3 maja TVP Historia - o 9:55 felieton „Serca polskie - Fryderyk Chopin”, a potem o 11:30 „Bard” - film dokumentalny Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego często bardem Solidarności. Teksty jego piosenek, pełne aluzji i odniesień do politycznej i społecznej rzeczywistości kształtowały światopogląd i wrażliwość dwóch pokoleń. Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Zdaniem najbliższych przyjaciół twarzy miał wiele, a być może tę prawdziwą ukrywał za różnymi maskami. W filmie wypowiadają się przyjaciele z różnych etapów drogi twórczej bohatera, m. in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Jan Pietrzak. Wykorzystano bogaty materiał zdjęciowy z wielu archiwów prywatnych, nigdy dotąd nie pokazywany.

Natomiast o 14:40 debata „Kulisy III RP - Konstytucja 3 Maja”, podczas której historycy podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czym dla Polski i Polaków była i jest Konstytucja 3 Maja. Czy dla współczesnych Polaków, obywateli jednoczącej się Europy, dziedzictwo Konstytucji 3 Maja ma jeszcze znaczenie? Wieczorem TVP Historia o 19:30 zaprosi na felieton „Serca polskie - Józef Piłsudski”.

TVP3 pokaże o 8:00, 22:45 i 4:50 „Sekrety masonerii” - reportaż o ruchu masońskim. Jedni upatrują w nim tajemnicza sektę, której przywódcy rządzą światem, inni ruch na rzecz braterstwa i wolności ludzi. Reportaż zrealizowany został na bazie wielkiej wystawy w Muzeum Narodowym pod tytułem „Pro publico bono”, poświęconej historii masonerii. Ponadto antena wyemituje reportaż „ Król Staś lubił rosół” o 15:40 i 1:45, w którym przedstawi zwyczaje ostatniego króla Polski, jego sposób życia i styl uprawiania polityki. Z kolei w programie „Polska samorządna” o 16:30 i 04:25 przypominane zostaną najciekawsze miejsca w Polsce, które noszą imię Konstytucji 3 Maja. Każde z nich ma swoją historię - ktoś inicjował nadanie imienia, ktoś pomagał przy projektowaniu lub budowie, ktoś dba o zachowanie pamięci. Bardzo często to właśnie samorządowcy są tymi, którzy o upamiętnianie konstytucji dbają. Bez ich troski nie byłoby odnowionych pomników, placówek szkolnych noszących imię konstytucji, obchodów organizowanych w każdą rocznicę. Kolejnym reportażem będzie „1200 Muzeów w Polsce odcinek 27. - Panorama Racławicka” o 16:00 i 2:30. Tuż po nim o 17:20 i 0:30 film dokumentalny „Pamięć Polski. I edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata - Konstytucja 3 maja 1791” o ustawie rządowej z 3 maja 1791 roku uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...