reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

dodano: 2014-07-22 10:51 | aktualizacja: 2014-07-22 11:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kilkadziesiąt pozycji programowych na dziewięciu antenach TVP upamiętni 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - Dla nadawcy publicznego to nie tylko wyraz hołdu dla heroizmu jego uczestników, lecz też układająca się w pasjonującą, publicystyczną i artystyczną opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla kilku generacji współczesnych Polaków - czytamy w komunikacie TVP.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1 sierpnia br. wyjątkowy charakter dnia zostanie uwydatniony na antenach telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info, TVP Warszawa, TVP Regionalna, TVP Polonia, TVP ABC) także przez swój wymiar graficzny -  okolicznościowe logo nawiązujące do kotwicy Polski Walczącej.

Wyjątkowy charakter dnia znajdzie też swoje odzwierciedlenie we wszystkich programach informacyjnych TVP - „Wiadomościach”, „Panoramie”, „Teleexperessie” (utrwali o godzinie 17:00 minutę, w której na ulicach stolicy i innych polskich miast zatrzyma się ruch), „Poranku Info” w TVP1 - których dziennikarze będą w miejscach związanych z Powstaniem: kwaterze Powstańców na Cmentarzu Powązkowskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, obok Pomnika Powstania Warszawskiego, Pomnika Polegli Niepokonani na Woli, Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej koło Sejmu, Pomnika Małego Powstańca, i wielu innych.

TVP1 i TVP1 HD

W nastrój 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wprowadzi widzów Jedynka, nadając 31 lipca br. o godzinie  16:40 specjalną relację z wielkiego pokazu filmu fabularnego Jana Komasy „Miasto 44”, którego Telewizja Polska jest współproducentem (więcej tutaj). Wydarzenie, pod medialnym patronatem Telewizji Polskiej, odbędzie się 30 lipca br. na stołecznym Stadionie Narodowym w szczególnie uroczystej oprawie. Weźmie w nim udział co najmniej 15 tys. osób, a honorowymi gośćmi będą uczestnicy powstańczej epopei.

31 lipca br. o godzinie 23:25 TVP1 (TVP1 HD) przypomni film dokumentalny Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi” - wielowątkową opowieść o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wyszarpanej wolności po rozpacz zniszczonego miasta.

1 sierpnia br. o  godzinie 9:40 TVP1 (TVP1 HD) wyemituje specjalne wydanie cyklicznego „Ziarna”, którego twórcy (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba, szli do boju...

1 sierpnia br. o godzinie 20:30  w Jedynce premierowy akcent - „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”,  czyli transmisja z wielkiego koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od ośmiu lat, zawsze 1 sierpnia, warszawiacy spotykają się na wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek, aby w ten sposób czcić warszawskich powstańców. Tegoroczny koncert jest wyjątkowy - nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, lecz także dlatego, że reprezentacja warszawiaków obecna będzie na scenie i stworzy chór, który będzie zachęcał do śpiewania pieśni i piosenek Powstania Warszawskiego wspólnie z warszawskimi artystami: Weroniką Grozdew-Kołacińską, Rafałem Grozdewem, Katarzyną Warno, Piotr Pieronem, zespołem męski Gregorianum, Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, zespołem instrumentalnym pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. Koncert, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Maciej Orłoś, a reżyseruje Bolesław Pawica.

Swoistym nawiązaniem TVP1 do premierowego koncertu będzie tego samego wieczoru emisja słynnych „Zakazanych piosenek” Leonarda Buczkowskiego z legendarnymi rolami Danuty Szaflarskiej, Jerzego Duszyńskiego, Aliny Janowskiej, Zofii Mrozowskiej, Jana Świderskiego i innych gwiazd polskiego kina (godzina 21:30). Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia pierwotnej wersji pierwszego powojennego filmu fabularnego, czyli jeszcze sprzed ingerencji cenzury, która wycięła niewygodne dla ówczesnej władzy sceny i motywy.

Na tym jednak nie koniec. Na godzinę 23:20 TVP1 (TVP1 HD) przygotowała kolejną premierę: „Honor miasta”, film dokumentalny, który wyreżyserował Eugeniusz Starky. Film pokazuje Powstanie Warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i w Pradze. Oprócz bogatego, czasem wręcz unikatowego, materiału archiwalnego film zawiera wywiady z uczestnikami walk po obu stronach barykady, a także komentarze znanych historyków i polityków.

Na 1 sierpnia br. TVP1 (TVP1 HD) planuje również emisję krótkich, premierowych programów pod tytułem  „Miejsca” Filipa Lufta. Będzie to sześć krótkich (do 4 min.) etiud, symbolicznie łączących współczesne miejsca w Warszawie z tymi samymi z czasów Powstania. Całość układa się w dramatyczną, ale jednocześnie skromną opowieść o ludziach i wydarzeniach, ilustrowaną dźwiękami miasta i obrazkami z życia mieszkańców współczesnej Warszawy. Emisja -  godz.12:35, 14:52, 15:51, 16:49, 18:20, 19:20.

Na zamknięcie tego wyjątkowego dnia w TVP1 przygotowano o godzinie 4:50 „Notacje”. Ich bohaterem będzie Eugeniusz Haneman - fotograf w Powstaniu Warszawskim.

TVP2 i TVP2 HD

1 sierpnia br. motywem przewodnim rocznicowego programu Dwójki będzie opowieść o realizacji ostatniej serii „Czasu honoru” - produkcji Telewizji Polskiej, od lat cieszącej się uznaniem i krytyki, i telewidzów (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Seria ta nosi tytuł „Czas honoru - Powstanie” i w całości będzie pokazywana w TVP2 (TVP2 HD) od 7 września br., ale w rocznicę o godzinie 20:10 TVP2 (TVP2 HD) pokaże premierę specjalnego odcinka tej serii zatytułowanego Godzina W”. Zobaczymy w nim wszystkich cichociemnych, bohaterów dotychczasowych serii „Czasu honoru”, włącznie z Jankiem (Antoni Pawlicki), który - jak pamiętamy - zginął tuż po wojnie w walce z bezpieką. O godz. 15:47, 16:57, 18:43 i 19:58, w kilkuminutowych wejściach,  Dwójka pokaże na żywo relacje z realizacji powstańczej odsłony serialu (w tym plan na ulicy Mostowej, gdzie będą kręcone sceny walk o Starówkę): rozmowy z twórcami i aktorami serialu, komentarze, ciekawostki.

Na godzinę 17:04 zaplanowana jest w TVP2 (TVP2 HD) premiera dokumentu polsko-francuskiego „Umrzeć za Warszawę” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. O genezie, przebiegu Powstania Warszawskiego oraz o jego politycznym odbiorze w Londynie i Moskwie mówią w filmie prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau i dr Dariusz Gawin. Dokument wykorzystuje zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz - w mniejszym stopniu - niemieckie materiały propagandowe.

TVP Historia

Tematyka związana z Powstaniem Warszawskim zdominuje w dni rocznicowe także TVP Historia. - Ta wyspecjalizowana antena TVP odniesie się do niej w bogatej i różnorodnej ofercie programowej, w której nie zabraknie wartościowych premier - informuje TVP.

31 lipca br. TVP Historia rozpocznie powtórkową emisję głośnego 15-odcinkowego serialu „Kolumbowie” zrealizowanego w 1970 roku (według powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”) przez Janusza Morgensterna, ze wspaniałymi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Jerzego Matałowskiego, Marka Perepeczki, Alicji Jachiewicz, Haliny Golanko i Karola Strasburgera. Pierwszy odcinek nosi tytuł „Śmierć po raz pierwszy” (godzina 9:00).

Od 1 sierpnia br., przez 63 powstańcze dni, TVP Historia będzie pokazywać o godzinie 7:20 cykl dokumentalny „Powstańcy” w reż. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń, a po niej bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, o czym nie może zapomnieć. W ten sposób wielka historia zamienia się w osobistą relację, bo bohaterowie opowiadają nie tylko o walkach, ale i o życiu codziennym.

1 sierpnia br. o godzinie 10:15 TVP Historia proponuje film dokumentalny „Żółta bluzka ze spadochronu” w  reż. Macieja Piwowarczuka .Jest to opowieść o powstańczych  przyjaźniach i miłościach. W filmie pojawią się pary małżeńskie z wieloletnim stażem, wspominają okoliczności, w jakich odbywały się ich śluby. Nie przeszkodził im ani huk bomb, ani niepewność, czy dożyją jutra.

O godzinie 11:20 TVP Historia przypomni dokument Andrzeja Sapiji pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, który pokazuje fenomen, jakim było w skali europejskiej Polskie Państwo Podziemne (PPP). Opowiada m.in. o strukturach administracyjno - politycznych Delegatury Rządu na Kraj, tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych”. O Polskim Państwie Podziemnym mówią zarówno świadkowie-uczestnicy tamtych wydarzeń (Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski), jak i wybitni historycy polscy i zagraniczni:(Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies).

O godzinie 14:15 TVP Historia powróci do głośnej debaty naukowców i publicystów „Spór o historię Powstanie Warszawskie - klęska bohaterów ?”, zaś  o godzinie 16:35 zaprosi na premierowy program publicystyczny „Cafe Historia: Dziewczyny z Powstania”. Młoda pisarka, Anna Herbach jest autorką poruszającej książki „Dziewczyny z Powstania”. Do napisania książki zainspirowała ją babcia, która w czasie Powstania ochroniła swego maleńkiego synka. Autorka oddaje głos sześciu bohaterkom tamtych dni, które opowiadają jak wyglądało Powstanie oczami kobiet. Te z konspiracji uważają, że było wyzwoleniem spod niemieckiej okupacji i walką o honor. „Cywilne” dziewczyny mają często odmienne zdanie. Sądzą, że można było tego uniknąć, bo ofiary były zbyt wielkie.

Po tej premierowej pozycji TVP Historia przypomni o godzinie 18:10 „Rachunek sumienia - Godzina Zero”, program studyjno-filmowy  w reż. Bolesława Sulika z udziałem Jana Nowaka Jeziorańskiego, Normana Daviesa i Jana Ciechanowskiego, zaś o godz. 19:15 polski dramat wojenny Janusza Morgensterna „Godzina „W” na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, m.in. z Ewą Błaszczyk i Piotrem Łysakiem.

W rocznicowy dzień w TVP Historia pojawią się też dedykowane powstańczej epopei pozycje muzyczne: reportaż „Warszawskie dzieci” (godzina 20:40) o piosenkach walczącej Warszawy oraz „Morowe panny” - koncert zarejestrowany dwa lata temu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszone do projektu młode wokalistki napisały własne teksty do piosenek, które opowiadają zarówno o Powstaniu, jak i o naszej współczesności. Muzykę do tych tekstów skomponowali Dariusz Malejonek i John Porter. Śpiewają: Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Anita Lipnicka, Lilu i Marika (godzina 22:35).

Na godzinę 23:35 TVP Historia zaplanowała film dokumentalny w reż. Mariana Kubery z cyklu „Świadkowie XX wieku” pt. „Dziewczyny” - wspomnienia kobiet, które jako młode dziewczyny uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Dzień zakończą: emisja dwóch części dokumentu „Powstanie Warszawskie” w reż. Zbigniewa Wawera i Tadeusza Kondrackiego, przedstawiającego genezę i uwarunkowania międzynarodowe Powstania (godz. 1:10 i 1:45) oraz o godzinie 2:20 filmu „Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem‘’ -  dokumentu Dariusza Króla o Eugeniuszu Ajewskim, współtwórcy 10 pomników poświęconych powstańcom.

TVP Polonia

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania, 31 lipca br. o godzinie 23:35, TVP Polonia przypomni dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki.

1 sierpnia br. antena ta pokaże kilka znakomitych filmów dokumentalnych, w tym „Roznosiciele radości” Krzysztofa Rogulskiego o listonoszach Harcerskiej Poczty Polowej (godzina 14:45) oraz „Listy z barykady” (godzina 18:25) Ewy Żmigrodzkiej. Tytułowe listy pisali żołnierze z barykad do swoich bliskich oraz warszawiacy do żołnierzy i pomiędzy sobą. Poczta przenoszona była pod ostrzałem wroga przez kilkunastoletnich harcerzy. Ostatni list dotarł do adresata... w 1968 roku - jego doręczyciel występuje w filmie.

O godzinie 22:45 zaplanowano fabularną „Godzinę „W” Janusza Morgensterna, a także o godzinie 20:50 - wielki koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”, który kilka godzin wcześniej będzie miał swoją premierę w Jedynce. Natomiast 2 sierpnia br. w TVP Polonia o godzinie 20:45 - w ślad za TVP2 - emisja specjalnego odcinka ostatniej serii „Czasu honoru - Powstanie” zatytułowanego „Godzina „W” (więcej tutaj, tutaj i tutaj).

TVP Kultura

W TVP Kultura 1 sierpnia br. warto zaanonsować koncert Agi Zaryan „Umiera piękno” (godz. 11:10 i 2:00), reportaż „Mit Powstania Warszawskiego w kulturze” (godzina 18:15), dla którego punktem wyjścia będzie premiera filmu Jana Komasy „Miasto’44” oraz dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki (godzina 18:45).

TVP ABC

O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. W specjalnym wydaniu cyklicznego „Ziarna” (godzina 12:55, powtórka o 17:05) twórcy programu (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach - wielkich bohaterach Powstania, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba szli do boju...

TVP Info i TVP Regionalna

Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego znajdą swoje odzwierciedlenie w serwisach TVP Info. Także TVP Regionalna przygotowała specjalny program rocznicowy, w którym znajdą się przede wszystkim emisje filmów dokumentalnych, w tym 31 lipca br. o godzinie 14:35 „Powstanie zwykłych ludzi” Pawła Kędzierskiego, „Godzina zero” Bolesława Sulika (godzina 23:10), zaś 1 sierpnia br. - „Że warto” Jadwigi Nowakowskiej (godzina 11:10) oraz „...za każdy kamień Twój” Zofii i Andrzeja Kunertów (godzina 14:35).

Portal tvp.pl

Wśród nowości na vod.tvp.pl i na www.powstanie1944.tvp.pl (przejdź na stronę) - stronie poświęconej wydarzeniu, znajdą się filmy dokumentalne „Warszawskie dzieci” oraz „Żółta bluzka ze spadochronu”, premierowe odcinki cyklicznych programów „Cafe historia” i „Ziarno” oraz transmisje koncertów i obchodów rocznicowych.

Nie zabraknie odcinka specjalnego zapowiadającego kolejną serię „Czasu honoru - Powstanie” (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Z tej okazji portal tvp.pl przygotował materiały zakulisowe, z których widzowie dowiedzą się, jak powstawała najnowsza część serialu i czym dla aktorów są wydarzenia sprzed 70 lat. Portal zaprasza także do udziału w konkursie, którego zwycięzcy zostaną zaproszeni na plan zdjęciowy serialu w charakterze statystów.

Wspólnie z reporterami tvp.pl zajrzymy też za kulisy największej filmowej produkcji 2014 roku - „Miasta 44”. Dowiemy się, kim są bohaterowie filmu Jana Komasy, jak powstawały najtrudniejsze sceny i jak wyglądała produkcja oczami... samego reżysera.

- Już dziś zapraszamy do obejrzenia poruszających filmów, dokumentów i wywiadów dostępnych na stronie specjalnej www.powstanie1944.tvp.pl (przejdź na stronę). Wśród nich znajdują się materiały pokazujące powstanie widziane oczami warszawiaków („Powstanie zwykłych ludzi”), z perspektywy obu stron wojennych barykad („Zejść na ziemię”) oraz ukazujące kobiecą perspektywę tych 63 szczególnych dni. To także materiały zanurzające się w strukturę polskiego państwa podziemnego oraz cykliczne programy historyczne, takie jak „Spór o historię”, „Cafe historia” czy „Notacje historyczne” - zaprasza TVP.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

579 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...